A proletárok

Full text search

A proletárok
A magyar polgári társadalmi dráma első virágkorát Csiky Gergely A proletárok című színművének bemutatójától (1880. január 23.) számítjuk. Csiky ugyan nem törekszik mélyebb társadalomábrázolásra, mint Szigligeti, mégis, erkölcsi szándéka és állásfoglalása emezénél határozottabb.
Csiky a "proletár", szót nem úgy értelmezi, ahogyan mi; nyelvhasználatában a "proletár", a klasszikus latinságnak megfelelően, a társadalom nyakán élősködő, nem dolgozó embert jelöli. Tanúsítja ezt a dráma fiatal hőse, Darvas Károly is: "Proletár vagyok, mint annyi ezeren és ezeren, kik magok sem tudják, hogyan élnek? Élnek a mások hiúságából, együgyűségéből, a mások keresetéből, vagy a levegőből; és a derék tisztes emberek megvetéssel fordulnak el mindnyájoktól s nem nézik, vajon a henyeség, léhaság vagy a kényszerűség taszította ily mélyre?" (Itt jegyezzük meg: amikor a felszabadulás után színházaink felújították a darabot, a félreértéseket elkerülendő, címét joggal változtatták Ingyenélőkre, illetve Mákvirágokra.)
A dráma középponti alakja Szederváry Kamilla, "a bánatos, szent özvegy", aki egy 48-as honvédezredes özvegyének mondja magát, noha a szabadságharc idején épp az osztrákoknak tett kisebb-nagyobb szolgálatokat. Titkárával, a szilenciumra ítélt ügyvéddel, Mosolygó Menyhérttel leveleket küldet szét: támogatást kér magának és árva leányának, Irénnek, aki voltaképpen nem is gyermeke, csak nevelt leánya. Ez a mozzanat – Szederváry Kamilla élősdi mivoltának legfőbb jegye – motiválja az expozíciót.
Csiky a környezet bemutatásában a naturalista szcenika vívmányait hasznosítja, az alakok ábrázolásában megannyi finom, apró megfigyeléssel találkozunk. E darab tükrében már látnivaló: Csiky elsajátította a francia tézisdrámák szerkesztési módszerét (l. a harmadik felvonás jó időérzékkel felépített nagy jelenetét). A grande scène egyébként A proletárokban két részből áll. Az első Darvas Károlynak és Irénnek érzelmileg erősen telített kettősével végződik. A második részt nem várt fordulatok bravúros halmozódása tölti ki; az egyes szereplők úgy lépnek színre és úgy viselkednek, hogy a néző már szentül hiszi: minden összebonyolódott. Ez azonban csak látszat – csak lehetőség a társadalombírálatra, amelyből pedig nem lesz semmi: a cselekmény feszültsége a negyedik felvonás (a megoldás) eszményítő, megbékéltető légkörében felenged.
Társadalomkritikai tekintetben A proletárok a Csiky-életmű legexponáltabb darabja, jóllehet a liberális-moralista Csiky a társadalmi valóságot ebben is örökéletűnek veszi, a bűnöket és hibákat pedig az emberi megigazulás rajzával 695akarja kijavítani. Csiky ugyanis a világgal csaknem úgy volt, ahogyan Mikszáth: írói magatartásában s együttérzésében hőseivel nem volt megbocsátás; nem akart senkit sem fölmenteni – vállalta csak, kissé szomorkás mosollyal mindazt, amit megértett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me