Nemzet- és fajelmélete

Full text search

Nemzet- és fajelmélete
Beöthynek tulajdonképpen nem osztálya válsága lett alapélményévé, hanem attól elválaszthatatlanul: annak Tisza Kálmán-féle, Beöthy által eszményinek tekintett megoldása, mely az országot "az erősödés, gyarapodás, haladás korszakába vezette". Az ideálnak, lelke politikusi másának vélt és tisztelt Tisza István életútjáról szólván (említett beszédében), a magáéra is gondolt, midőn így írt: a fúzió áldozatos hősi tettének "irányzó emléke… úgyszólván egész életútján kimutatható, mégpedig nem is csak a kiegyezés irányában elfoglalt álláspontján, hanem egész gondolkodás- és érzésvilágának mindenben és mindörökre határozó elemeiben". S a következő mondatban leírja újra, talán ezredszer, ideológiájának, s ezen belül esztétikájának központi kategóriáját és célját: nemzeti egység.
Az irodalom, tanítja, a nemzeti lélek leghatározottabb megnyilatkozása; rajta keresztül a nemzeti lélek szól önmagához, általa a nemzeti lélek ismeri föl, tudatosítja, bontakoztatja ki önmagát. A herderi s a hegeli- felfogás elemeinek egyesítéséről, s a jogtörténeti iskola szemléletébe való ágyazásáról van itt szó. Irodalomfelfogását maga is Herderre s Mme de Staëlra vezette vissza, s a jogtörténeti iskolához való fordulását, mint a 36. fejezetben láttuk, a korszak fontos hozadékának, érdemének tartotta.
A nemzet oszthatatlan, egységes egész – "összszemélyiség". S így az irodalomhoz csak azokat a műveket sorolhatjuk, amelyek az egységes nemzet minden tagjához szólnak, melyek a nemzet minden tagjában annak lelkét, jellegét fejezik ki. A nemzet és faj azonos fogalom számára. Ebben az azonosságban köti össze a maga romantikus nemzet- és irodalom-fogalmát korának "szociál-antropológiai" tudományosságával. Vitába száll Taine-nel és Gobineau-val. Taine – szerinte – nem magyarázza meg eléggé a faji tulajdonságok keletkezését, aprioriaknak veszi őket, holott az életmód s a környezet determinációi azok, csakhogy oly korból, melyet nem tudunk már követni. Azaz, e determináció folytán, kezdettől különféle népcsoportok alakulhattak egy fajjá, nemzetté. Így természetesen elveti Gobineau felfogását, hogy tudniillik csak a vérségi, történeti folytonosság és egyneműség tarthatná fenn a fajiságot, a nemzeti lelket. Történeti folytonosságú s azonosságú magra ugyan – úgymond – szükség van a fajiság átörökítésekor, de téved Gobineau, midőn a fajiságot a vérrel azonosítja. Le Bon-nak van igaza, aki szerint "egy nemzetnek a lelkét bizonyos erkölcsi és szellemi, intellektuális és karakterbeli" tulajdonságoknak a (történeti) kapcsolatául kell tekintenünk" (Az irodalomtörténet elmélete, 1905–7; a további idézetek is e műből valók).
935Idegen elemek beolvadása tehát – s itt is Le Bon-nak s nem Gobineaunak ad igazat – nem károsítja, sőt előnyösen befolyásolhatja, erősítheti valamely területen "élő és uralkodó" faj jellegét, nemzeti lelkét. Annál is inkább, mert a beolvadás egyúttal kiválasztódás is, amelyben a beolvasztó faj "akarati tényezői", ösztönös érdekvédelme nagy szerepet játszanak.
Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a magyar faj, a magyar nemzeti lélek alaptulajdonsága" (faculté maîtresse-e) az államalkotó készség s ezen belül az a józanság és igazságosság, amely egyedül mentheti meg az itt vele együtt élő népeket a zűrzavartól: nem kell külön fejtegetni, hogy mindez a beolvasztásra törő, vagy legalább a helyzete megtartására törekvő magyar hegemónia ideológiája. S ha fölsoroljuk a magyar nemzeti lélek Beöthy meghatározta alaptulajdonságait, világos, hogy ez a hegemónia a magyar középnemességé s utódáé, a dzsentrié.
Az idegen népekéi közül a magyar nemzeti lélek a rómaiéhoz áll legközelebb s a németétől legtávolabb: józan, a képzelődéstől, a filozófiai spekulációtól, az érzelmi végletektől ment; a közügyekbe való beleszólást jogának s kötelességének véli; ez központi szenvedélye; jogász és politikus nép. Stílusára, gondolkodására, fogalmazására, mint a rómaiéra is, jellemző a pátosz, főképp a retorika. Története folyamán mindig bátran kifejtette véleményét; ezért: a csel, a fondorlat idegen tőle, szemtől szembe támad, szótartó és puritán, az árulás gondolata éppúgy elviselhetetlen számára, mint a szolgaságé; fajánál fogva alkotmányos nemzet, a jogrend nemzete. Ez alaptulajdonságait Renan zsidó történetét véve például – a magyarság volgai sztyeppéket benépesítő őseinek síklakó voltából eredezteti. S itt, az Alföldön csak erősödtek e vonásai; környezete s történelme hatására, amely viszont következménye is e vonásoknak. A reformációból például jellemző módon a kálvinizmust, mégpedig annak is presbiteriánus fajtáját választotta a nemzet; ez felelt meg leginkább az alkotmányos magyar népiéleknek. Mind e vonások – sugallja – a történelem tárgyilagos vizsgálatából következnek; nyelvünk búvárlatából (Wundt-tól kölcsönzött vagy kölcsönözni vélt módszerű elemzéssel) hasonló karakterológiai eredményekre jut. S e szellemi-erkölcsi ismertető jegyekhez sorol még néhány biológiait is: a magyar arca nyílt, szeme messzetekintő, mozgása gyors; termete zömök, de erőteljes; az egészség, mint a lelkiekben is, tulajdona; a véznát a magyar nem is tekinti igazán magyarnak. A nemzet ideáltípusa tehát az alföldi kálvinista birtokos nemes, mintegy a Tisza-éra politikájának megfelelően.
De összefér-e mindez a nemzeti egység céljával, gondolatával? Beöthy szerint a nemzeti lélek, bár egy és oszthatatlan, minden megnyilatkozásában más-más arcát mutatja meg; a teljeset csak bizonyos pillanatokban, bizonyos tényezők kereszteződési pontjában. A magyar nemzeti lélek "alaptulajdonságai" közé tartozik a konzervativizmus is, s e tulajdonságát a katolikus magyarságban nyilvánítja meg.
Így teremti meg Beöthy a protestáns-katolikus nemzeti egységet, s így fordít végképp hátat – bár állandóan a múlt és jelen folytonosságának szükségességére hivatkozik – a történetiségnek. A 16. század küzdelmeiben szerinte például nem haladó és reakciós erők ütköztek össze, hanem – a magyar nemzeti lélek egy másik örök alaptulajdonságától, a hazafiságtól hajtva – a nemzeti lélek különféle megnyilatkozásai, s ennek megfelelően: a nemzet 936boldogulását különféleképpen eszközölni óhajtó felfogások. A nemesi történelem teljes föloldozásával egyenlő ez az álláspont. Ki is mondja: a nemesség, mely gyakran önzőnek, kapzsinak látszik a történelemben, a döntő pillanatban mindig enged a nemzeti lélek alaptulajdonságának, a hazaszeretetnek (pl. Mohácsnál), s ez "expiálja előttünk egész életüket, kiegyenlíti mindazt, ami rossz volt életükben". S maga fűzi hozzá, hogy – az általa kánonná emelt – Zrínyi Miklós-féle megváltás-gondolatot szintén így, azaz osztályértelemben kell vennünk. S mint régi történetünkben s irodalmunkban, megteremti az újban is a nemzeti lélek biztosította egységet. Ezért mondja, hogy Csokonait és Kisfaludy Sándort nem világnézeti vagy osztálykülönbségek választják el egymástól; Kisfaludy a dunántúli magyart, Csokonai pedig a tiszait testesíti meg. Ez magyarázza továbbá, hogy ő nem állítja egymással szembe Petőfit és Aranyt, Kossuthot és Széchenyit. Szerinte az egyikben a magyar lélek szabadságszeretete, a másikban higgadtsága, józansága öltött testet; az egyikben e lélek tettereje, a másikban felelősségtudata.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me