Élete

Full text search

945Élete
Parasztcsaládból származott, 1839-ben született Nagykárolyban. Iskolái elvégeztével egyházi pályára lépett; első – egyelőre még egyházi jellegű – műfordításai, cikkei és bírálatai papnövendék korában jelentek meg. Ez után több országos egyházi lap segédszerkesztője, főmunkatársa, kritikusa lett. Előbb a klérus hivatalos álláspontját védte a liberalizmussal szemben (pl. egy Renan-ellenes könyvet fordított magyarra), a hatvanas évek végén azonban, különösen az 1869–70-es, első vatikáni zsinat határozatainak hatására, az egyházon belüli ellenzék oldalára állt át. (Ez a zsinat kodifikálta a hit és ész között való viszonyról szóló egyházi nézeteket, amelyek egyebek közt a panteisztikus, naturalisztikus és racionalisztikus "tévelyeket" is kárhoztatják.) Végül 1874-ben a reverendát is letette, sőt az egyházat is elhagyta, s a "legésszerűbb valláshoz", az unitáriushoz csatlakozott. A hetvenes évek elejétől 1907-ben bekövetkezett haláláig pesti középiskolákban tanított.
Az egyház elhagyása után különféle lapokba írt liberális, racionalista szellemű irodalomkritikai, nyelvészeti, közéleti cikkeket, majd – elégedetlen lévén a hazai tudományos és irodalmi élet közszellemével s a szabadelvű párt politikájával – maga alapított kritikai orgánumokat (Havi Szemle, 1878–80; Magyar Szemle, 1881–82). Az ellenzékien hangolt polgári értelmiségiek egyik első összefogási kísérlete volt e két lap; bennük Bodnár a korszak természettudományos, pozitivista, materialisztíkus és aufklärista polgári tudományosságát képviselte. Harcolt az egyházak befolyása ellen, a papságot – Comte tanácsa szerint – a vallásos élet ápolása helyett népművelésre kívánta felhasználni; vezető helyet követelt a társadalmi életben az értelmiségnek; a rangok és kiváltságok megszüntetéséért emelt szót; a városi kisemberek szociális problémáit fejtegette; a társadalmi evolúció igazát védelmezte; megrótta a faji előítéleteket, s nemzeti tudományosság helyett szoros kapcsolatokat sürgetett a Nyugat tudományával. De, miközben a korábbi forradalmakat történeti szükségnek vélte, a jövendőket már elutasította – az evolúció nevében. A nyugati, főképp a francia polgárság világát "a józan ész korszakának" tudta, s ennek megvalósítását kívánta nálunk is. A realizmus mellett foglalt állást az irodalomban, a "népnemzeti" iskolát, kiváltképp Gyulai irányítását támadta; Dickens, Thackeray, Balzac, Eötvös művét emlegette példa gyanánt, s rokonszenvet mutatott a Nyugat szociális érzékenységű lélektani elemző regényei iránt.
Rakodczay Pál, Tolnai Lajos, Csiky Gergely, Asbóth János, a két Ábrányi (Emil és Kornél), Acsády Ignác, Haraszti Gyula, Vámbéry Ármin voltak legnevezetesebb munkatársai, s az említett vonások tulajdon cikkeiben, meg Acsádyéban mutatkoztak meg legélesebben. E lapok legfőbb érdeme a polgári ellenzék tömörítésének kísérletén túl a korszerű eszme-tisztázás volt. Különös figyelmet érdemelnek e tekintetben Bodnár ama cikkei, amelyekben a Szarvas Gábor-féle ortológia elleni vitának elvi, általános nyelvészeti alapozást igyekezett teremteni, mégpedig az evolúciós filozófia segítségével. (Az ortológiai felfogást a Gyulai szerkesztette Budapesti Szemle jobbára csak a gyakorlat, a józan ész meggondolásai alapján s esztétikai, irodalomtörténeti érvek segélyével támadta.) Saját filozófiai rendszer megteremtésére ez időben még nem gondolt Bodnár, a kor pozitivista gondolkodóinak nézetei adják dolgozatainak 946bölcseleti kötőanyagát; Comte, Spencer és főképp Taine nézetei; mellettük jól ismerte a kortársi német filozófiát is; Lotzét, Langét, Eduard von Hartmannt idézte, emlegette. S jellemző, hogy a Beöthy-féle tragikum-vitában ő jelölte meg legpontosabban, legbiztosabb kézzel Beöthy "világrend"-fogalmának – amelyet ő maga hevesen és állhatatosan bírált – reakciós-romantikus eredetét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me