Viszonya Taine-hez, a pozitívizmushoz s Rankehoz

Full text search

Viszonya Taine-hez, a pozitívizmushoz s Rankehoz
A következő tizenöt esztendőben, a görög tanulmányokig nem tett közzé ilyfajta esszét. Munkái ez idő alatt, a Dante-tanulmányt (1886) s A tragédiáról szóló székfoglalóját (1887) leszámítva, ha gyakran hosszabbak is, voltaképpen kritikák, esetleg, mint a Csengery-portré (1887), nekrológok, megemlékezések. Nagyobbrészt úgy válogatta meg a bírált munkákat, főképp pedig a külföldieket, hogy a kor csupa jelentékeny szellemi kérdésével került szembe.
Taine-ről háromszor is írt (1882, 1884, 1885). Taine kiváló történetíró – mondja. Elmélete ellenére az. Mert elmélete elfogadhatatlan. Hiányzik belőle, "mit a történet filozófiai oldalának lehetne nevezni". Mint magát a filozófiát, a történetírást is lélektanná szűkíti. "Történetének istene a pszichológiai szükségesség." Nem csoda, ha nála "a pillanat szörnyűségeit, ördögi össze-visszáját föloldó, kiegyenlítő eszme nem létezik", – azaz, ha pesszimista. Nála "megszűnik a történetírásnak szokott értelemben vett művészete, és lesz belőle a pszichológiának egy ága". S emellett a történelemalakító tényezők közül teljesen kiiktatja az emberi személyiséget,– "az elmét pedig színpaddá teszi, melyen a vak benyomások a maguk erejéből sorakoznak, a szó szoros értelmében teremtik az ,én'-t és a tudatot." Mindezek láttán azt mondhatnók, íme: Goethe és Hegel, Taine ellenében. Taine alaptévedését így foglalja össze: "a történetre a szigorú természettudományi módszert alkalmazni majdnem olyan képtelen gondolat, mint a művészetben a mechanika törvényeit keresni." Vele is, Du Bois Raymond-nal, Macaulay-vel s másokkal szemben is, kortársi eszményként Ranke munkásságát hozza föl. Ezt – úgymond – "a történeti eszmék fénye hatja át". "Az eszméket úgy tekinti, mint az emberi nem örökét, mely korról korra száll; az eseményekben és az eseményekből fejlődnek ugyan, de fölöttük állnak, mintegy külön életük van, független a népek s egyének pszichológiájától'." Ezek az eszmék "a népek s történeteik különbségén belül az emberiség történetének egységét megalkotják". S ami őt leginkább foglalkoztatta – vagyis, hogy miként áll szemben a történelem és az egyén a törvény, a szükségszerűség tekintetében: arra is Rankénál lelte föl a legmegnyugtatóbb feleletet. Rankénál – így írt – "a szereplő egyéniségek így látszólag szabadok, cselekvéseikben önállók, az események előre kiszámíthatatlanok maradnak, s e látszólagos önállóság és kiszámíthatatlanság dacára mégis – akarva, nem akarva – a történeti fejlődés eszközeivé válnak. A pszichológiai szükségességek fölött Ranke még egy másikat is keres; a színes élet mögött még egy másikat is észlel: a történeti eszmék életét és fejlődését."
Ranke, tudjuk, a hegeli örökség mérsékelt jobboldali folytatója s a szellemtörténeti iskola egyik legfőbb előfutára, de kétségkívül sokkal józanabb, történetibb, szociálisabb s etikusabb utódainál. Ezekhez képest gyakran inkább az eszmetörténeti megjelölés volna reá találó. S Péterfy éppen e másodikban 973rokon vele leginkább. Péterfy történetfilozófiai és történetírói eszménye azonban, természetesen, így sem volt azonos Rankéévál; s aztán ez az eszmény másfél évtized alatt, távolodva Hegeltől, folyton módosult is. De eltérései s későbbi fejlődményei csak még inkább a jövendő szellemtörténet irányába utalják. 1892-ben "az üres adatrágók"-kal szemben történetfilozófiát követelve, így írt: "Van-e a történetnek egysége, célja, van-e az eseményeknek törvénye, van-e fejlődés a történet nyomán? – Ezek pedig mind oly kérdések, melyek megoldását keresni kell, ha egyszer az emberi szellem fölveti." Természetszerű, "e kérdéseknek nincs végleges, csak megközelítő megoldása".
A rendszerré záródó történetbölcseletet azonban ez időben már elutasította, s a történelemelemzés határozott követelményét bizonyos agnosztikus, szubjektivista állásponthoz közelítette. A Scherer-féle pozitivizmustól eddig is elválasztotta a köztudat. S ezek az idézetek cáfolják a Comte – Taine-féle irányhoz való tartozásának meggyökeresedett hiedelmét is. Ezért is közöltük őket oly részletesen. Ezekben az évtizedekben indultak el az úgynevezett "neo"-irányzatok, amelyek a szellemtörténeti iskolák alapjait adták, s ő nem maradt érintetlen tőlük, s főképpen nem, úgy tetszik, a kantiánustól. Taine-től sokat tanult, főképpen módszert, de felfogása alapjait elutasította, korábban inkább Hegel, később pedig ez irányzatok hatására is.
Péterfy tehát itt, hogy úgy mondjuk, elébe vágott korának, magyar kortársainak. A nyugati, a német és francia filozófiához való közelgése, de a magyar társadalomban elfoglalt különleges helyzete következtében is. E sajátos helyzet vezette Diltheyével némiképp rokon történetfelfogáshoz, bár arra nem mutat semmi, hogy e felfogást ismerte volna. Annál kevésbé, mert bár Dilthey akkor már megírta művei jelentékeny részét, hazájában sem volt még igazán ismert. Ám az esetleges hatás kérdésénél sokkal fontosabb a betöltött funkció kérdése: Mást jelentett ez a "prae"-, ez az ante datum-szellemtörténet Magyarországon, mint Németországban. Ne feledjük, a Taine-féle iskola szülőhazájában, különösen 1870 után, Péterfy korában, nemcsak pesszimizmust, antirevolucionizmust, hanem történetietlenséget is jelentett, nálunk pedig Beöthy Zsolt a nemesi, a nemesi-polgári berendezkedés védelmében sajátította ki. A Scherer-félét pedig Heinrich Gusztáv a kispolgári értelmiség e struktúrába való belenyugvásának, beleilleszkedésének eszközévé tette nálunk is, mint ahogy az volt ez hazájában, Németországban is. A tiltakozás ellenük, az egyetemes, a nemzeteket összekötő, a fejlődésüket rokon lényegűvé tevő, történelemtől alkotott s történelmet alkotó emberi eszmék alapján folyvást tovább fejlődő történelem nevében, nyilván tiltakozás e védelem és e beilleszkedés ellen is. A későbbi magyar szellemtörténeti iskola, mégpedig annak a nacionalista közvélemény számára elfogadhatóvá, hatékonnyá emelkedett része, átvéve, modernizálva Beöthy funkcióját, az egyetemes eszmefejlődés helyébe lokális, "speciális" magyar eszmetörténetet igyekezett állítani, olyat, amely igazában már nem is volt evolucionista. S e "speciális" magyar világon Péterfy már most nem győzött eleget gúnyolódni.
Ez átvisz a nacionalizmus központi jelentőségű kérdéséhez. Gyűlölete a sovinizmus ellen leghevesebben Nemzeti géniusz című kegyetlen pamfletjében (1889) robbant ki. Ennek végső summája az volt, hogy tudományunk és közszellemünk nem bír mindaddig a polgári Európa szintjére emelkedni, 974míg le nem győzzük ezt a kórt. S addig tulajdonképpen igazán nemzeti szellemű tudományunk, szellemi életünk sem lesz. Csakhogy attól a kényszerképzet-szerű hittől, hogy az osztrák-magyar kettős állam, s ezen belül az integer magyar állam, mint állam, részint szükségszerű történeti fejlemény, részint s ennek következtében szükséges, "Európában számottevő hatalmi tényező", ő sem szabadulhatott meg. Jóllehet a román Moldován Gergely e problémát boncoló könyvéről szólva (1894) elismerte, hogy a nemzetiségek helyzete olyfajta kényszerű függőség velünk szemben, mint a miénk Ausztriával szemben, s jóllehet az erőszakosságot eleve elutasította, végül mégis azt vallotta, hogy "az államnak teljes joga van arra, hogy a nemzetiségekkel szemben egységre törő fölényét éreztesse… a magyarosító irányzat jogosult". A kiegyezéskori magyar polgárság egyik alapdogmája ez, s Péterfy kritikusi s irodalom-közéleti helyzetének magyarázatában is kulcskérdés.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me