Politikai szemlélete

Full text search

Politikai szemlélete
Az általános elviek után a Gyulaival, a Gyulai értelmében vett kiegyezéses szemlélettel, sőt politikával való közösségvállalásának tendenciái az Egy névtelen levelei a szerkesztőhöz című, közéletünket bíráló híres cikksorozatában (1883-1884) értek be teljesen. Taine hasonló célú leveleinek ihletését viselik magukon, s ha Taine Graindorge-a egy disznókereskedő, ő egy falusi gazda álcáját ölti magára. Végső konklúziója az: "Ha Széchenyi még köztünk élne… bizonyára nem becsmérelné a jelent", annak ellenére, hogy "sok a fogyatkozása, mert az ipart még csak eztán fejleszteni, népünk kötelességérzetét nevelni, népoktatásunkat és egészségi állapotainkat még nagyban javítani kell". A mérce is: Széchenyi polgárosodási programja, s az eredmény is: hit a kiegyezés után megindult polgári fejlődésben, egybeesik Gyulaiéval. Riedl azonban megérezte, hogy a vezető rétegek letértek a polgárosodásnak arról az útjáról, melyet a kiegyezés megteremtői akartak követni. A magyar polgárosodás, a magyar liberalizmus lomha, reakciós provincializmusba, öntelt, gátló nemzetieskedésbe váltott át; azt viszont nem látta Riedl, hogy 988éppen ez volt a kiegyezés szükségszerű következménye. Ezért, ha pályaindulásakor az Akadémiával, Gyulaival, a Szemlével – most a vezető középrétegek közszellemével került "ellenzékbe" Gyulai valóságos vagy vélt polgári-liberális álláspontjáról. Ugyanakkor sürgette ez álláspont korszerűsítését is, nagyjából ismét apja követelményeit sorakoztatva föl.
De most ezeket már egy ideálisnak vélt polgári struktúrával kötötte össze: a liberális franciáéval, a III. Napóleon rendszerére épült harmadik köztársaságéval. A francia liberális ideológiát azonban a magyar kispolgár igényeihez szabta át, s így szerinte a modern állam előtt négy feladat áll: védelem "a külellenség ellen", "a belsejében széthúzó nemzetiségek" összetartó egyensúlyozása, a "socialismus leszerelése", s a deficit kiiktatása, azaz helyes kapitalista gazdaságpolitika. A magyar állam megbirkózik ezekkel: "éppen nincs okunk kétségbe esnünk". Bismarck szövetsége az elsőre, a magyarosodás s az erős magyar állam vonzóereje a másodikra, a közös európai összefogás a nálunk még különben is "kevésbé fenyegető" harmadikra, a gazdálkodás és közigazgatás megújhodása pedig biztosíték a negyedikre.
Apja a Bach-korszak polgári fejlődésére kívánta alapozni a polgári hegemóniát vagy legalább egyenjogúságot feltételező közéleti, közművelődési reformjait, ő a nemesi-polgári struktúrájú kiegyezésre, s a hegemóniát a fejlődés távoli, bár azért biztos céljává szelídítette. A magyar értelmiségi kispolgárság egy igen jelentős hányadának tipikus és mélyen ellentmondásos "fejlődés"-képlete ez. Mert nem lehetett egyszerre iparosodást, városiasodást követelni s örülni annak, hogy "földmívelő állam" vagyunk, s így a szocializmus "kevésbé fenyegető". Hogy azonban az ellentmondást nem érezte most még, s a korszerűsítést mély hittel s nagy felelősségérzettel fogta föl, tanúsítja e korszakának legfontosabb cikke: A magyar hunmondák (1881). E heves indulattal megírt cikke a provinciális, avatag soviniszta nemesi öntudat egyik történeti érve és jelképe ellen, a hun-magyar rokonság-tudat, s az ezt fönntartó mondakör ellen van irányozva. Arany is védte e kontinuitást egykor, csakhogy ő az akkor még időszerű népies-nemzeti elv érdekében. Riedl viszont most éppen a magyar kivételesség nemesi tudata ellen támad, oly messze bátorodva, hogy egyenesen a cigányság példájával érvel e kivételszerűség tudata ellen. S ha Madách-tanulmányában Taine, itt a Scherer-iskola módszerét alkalmazta, szinte mutatványszerű szellemességgel.
Így tehát megtalálta helyét, szerepét. Hogy e szerep, hogy céljai s a vázolt hasonulás belső ellentmondásait nem érezte, azt egyéni mozzanatokon túl magyarázza az, hogy a hetvenes évek eleji nagy válság felszámolása s a fúzió létrejötte után az évtizedben élte első, igen lendületes virágkorát a kapitalizálódás. E szerep s e virágkor öntudatának delelőjén érlelődött meg benne Arany-könyvének terve; 1884-85-ben kezdte írni, s 1887-ben jelent meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me