Komáromi János

Full text search

174Komáromi János
Mélabús, érzelmes és lírai hangulatú regényei legtöbb együttérzéssel a zempléni Felső-Tisza vidéki tájat és ennek a tájnak szegényeit rajzolták. Ő maga is onnan származott; 1890-ben született Mácán, a sárospataki kollégium eminens tanulója szegénységből küzdötte fel magát. Több művében örökítette meg gyermekkori élményeit, s nyomorgó, lázadó indulatú "kozákok" életét. "Szívenütötte ez a meg nem nevezhető szomorúság, amely osztályostársa volt ifjú éveiben is már s elkísérte egész életében. Talán kétségbeesett fájdalmú őseitől örökölte, akik zúgolódás nélkül szenvedtek a szegénység terhe alatt egy évtizeden keresztül" (Régi ház). Jellemző előadási módja a jóízű humorizálás és naiv megindultság, a fellengzősségtől sem mentes érzelmi hangoltság, a borúra hajlamos meseszövés. Laza szerkesztésű regényei nem törekedtek korfestésre, alakjait sem reális kiterjedésükben ábrázolja, hanem csak néhány vonással eleveníti meg őket. Regényeiben a hangulatnak jut a legfőbb szerep: az idilli, lírai sejtelmes mesehullámzásnak, mely minden tárgyát átitatja és azt az érzést kelti, hogy régen esett dolgokat, hajdani történeteket szólít életre a csöndes, búsongó hang. Szívesen emlékezik, lírai megindultsággal szövögeti a múlt képeit, és gyakran folyamodik a megszépítéshez. Életszemléletében föllelhetjük az elnéző optimizmust is, mely a mesei hangulat kedvéért megmarad a felületen és nem tekint szembe a valósággal. Világnézetét patetikus negyvennyolcasság formálta, a "sárospataki kollégium millenniumi negyvennyolcasságát a nyomor komolyabb színeivel festve át" (Németh László); otthonról hozta a Habsburg-ellenességet, Trianon meg nacionalista indulatokat szított fel benne. Történelemlátásában a naiv illúzió elegyedett tiszta indítékú, ellenzéki-kurucos hazafiassággal és a protestáns középrétegekre jellemző érzelmes megbékélést, társadalmi kiegyenlítődést kereső nézetekkel. A múltban élt, korának újabb fejleményeire nem volt válasza; a konzervatív irodalomnak így is tisztes képviselője, egyenetlen életműve a hagyományos naiv szemléletű magyar epika jellegzetes kései terméke.
Derűs humorral idézte fel a századelő diákszokásait, tréfáit, szertartásait: a sárospataki és pesti tanulóévek emlékeit (Pataki diákok, 1926; Az ősdiák, 1930). Világháborús tárgyú könyvei sorából kiemelkedik életművének egyik maradandó értékű alkotása, a Cs. és kir. szép napok című szatirikus-humoros regény. A bécsi cs. és kir. sajtóiroda gúnyos, szellemes rajza nemcsak a Monarchia korlátolt katonai gondolkodását, de az egész elavult szelleméi is megörökíti. Néhány regényében otthoni emlékei nyomán jár: a tiszaháti tájak szegényeinek sorsából veszi tárgyát (Hé, kozákok! 1925; Régi ház az országútnál, 1929). Fékezhetetlen, nagy erejű hőseinek vad virtuskodását, kurucos hetykeségét eposzi arányúvá növeszti, így akarván történelmi távlatot adni szilaj úrellenességüknek és lázadó keserűségüknek. A Hé, kozákok! a tiszaháti szegénység legendává színezett és növesztett képe, családi emlékekből megalkotva. Megférhetetlen, izgága természetük miatt nevezik az itteni szegényeket kozáknak; nyomorúságuk elől menekülve megjárják Amerikát, visszatérve újra a nagybirtok fojtogatja őket. Együtt mennek dolgozni bányába, erdőbe, vasúthoz vagy halászni az őszi mélabújú Laborchoz. Kozákjait rettentő erejű, halálra szánt hősöknek rajzolja, munkába is úgy zúdulnak ki szekereikkel a faluból, mintha harcba indulnának, vad dalokat rikoltva, s éjszakákon át 175tartó, földet döngető dáridóikban is a magukat pazarló féktelen szenvedély tombolásában jelennek meg. Átkozódva, fenyegetve kiáltanak halált az urakra, s emlékeznek meg Rákócziról és Kossuthról, keserű indulataikat szítja az a tudat, hogy "ezek a földek valamikor a miénké voltak", most pedig a "határba minden rét, szántó, erdő a grófoké". A kozákok szilaj lázadása azonban, azután, hogy a gyűlölt kasznár házát felgyújtják, az író békéltető szándékai szerint megtörik, a rettenthetetlen főkozák is tisztességtudó öregemberré szelídül. Ha a múltról beszél Komáromi, lázító úrellenesség szól belőle, ám a jelenhez érve elnézővé és megértővé hígul írása. Németh László írja róla, hogy "kuruc Zemplénben és kuruc 1700-ban, de labanc az írásai egyetemében".
A kuruc világot feltámasztó eposzi hangulatú csataleírásokban és elszánt harcokban bővelkedő regényei is a bújdosó szegénylegényeknek, Buga Jakabnak és Zöld Demeternek állított emléket, és a hódító, harácsoló "darulábú németre szórta rettenetes átkait. Kuruc történeteit romantikus nagyításban adja elő – szélsőségekben járó képzeletét a régmúltban semmi sem fékezhette. Szereplőinek nincs egyéni arca és jellemvilága: egy-egy történelmi vagy anekdotai humoros vonást keltenek életre; a vékonyszálú cselekményt elborítják az egymásra torlódó vérzivataros epizódok. Mert a kuruc regényeknek az a fő jellemzője, hogy írójuk tobzódik a harci mámorban. Kurucait hányja-veti a méreg, fojtogatja a hazafiúi keserűség – a regények a földig sújtó bánat és a fékevesztett vigasság jeleneteit cserélgetik. Jellemző képe, hogy a kuruc csapatok mint csodavilágba illő mesék emberfeletti hősei a táj minden szegletéből előzúdulnak és ijesztő üvöltéssel, haragtól toporzékolva csapnak le a labancokra, s a kétségbeesésbe ájult vidék fölött felrikolt a szívtépő és siralmas nóta: Hát az anyád él-e még, Hát a fia ép-e még?… Esze Tamás, Szepessy Pál, Szuhay Mátyás és a többiek is mind, a kóbor talpasok, keserű szájú katonák, éheshasú szegénylegények keservesen dühöngő és átkozódó kurucok; csak indulataik vannak, életelemük a bosszúállás s a kegyetlen harc.
Föltűnnek regényeiben az ágrólszakadt kóbor szegénylegények is, akikhez különös vonzalom fűzi; komikus alakoknak rajzolja őket, de a humoros színezetben megcsillantja a tragédia elemeit is. Ezek a különc, országutakat járó együgyű figurák életet semmibevevő rezignációjukkal, teljes kiszolgáltatottságukkal a magyar sorsot, a pusztító szegénységet jelképezik, annak a gondolatnak tragikomikus jelképei ők, ami Komáromi egész életművét átitatja és búsongó szemléletét magyarázza: a magyarság sokra képes, de célját soha nem éri el. Komáromi János regényeinek mindig megragadóbb az előadási módja, mint amit a világról, hősei sorsáról mondani képes volt. Meghatott érzelmessége, emlékező hangja és virtusos fenegyerekeskedő, tüzes magyarsága a múlt idézésében érvényesülhetett. Az "öt folyó" zempléni tájának szomorkás, őszi hangulatát néhány szép könyve eredeti módon festette és ez a lírai hang őrzi a nevét. 1937-ben, Budapesten halt meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me