Berlin – A fordulat időszaka

Full text search

Berlin – A fordulat időszaka
1926-ban Bécsből Berlinbe költözik, itt él és dolgozik 1931-ig. A német kommunista párt által vezetett művészeti munkáskultúrmozgalmak munkájában vesz részt, s így szorosabb kapcsolatba kerül a német munkássággal, szervezeteivel, részt vesz mindennapi életükben, harcaikban; itt szűnik meg végleg magánya. Tagja lesz a Német Proletárírók Szövetségének (Bund), előadója a Marxista Munkásiskolának (MASch), állandó munkatársa a kommunista és baloldali polgári lapoknak (Arbeiter-Bühne, Weltbühne). Munkásságát elsősorban a film és színház területén folytatja. Több forgatókönyvet ír, közülük néhány nagy sikert arat (Egy tízmárkás bankjegy története, Narkózis, Elza kisasszony, Háromgarasos opera). Legérdekesebb vállalkozása a gyarmati 258népek életéről készült forgatókönyv, Ossendowski regénye alapján, nem került forgatásra. Nagyszámú cikket írt a filmről; bár pontos számbavételük nem történt meg, számukat többszázra teszik. Ez irányú munkásságának mintegy összefoglalása újabb filmesztétikai munkája, a Der Geist des Films (A film szelleme, 1929). Az első könyve óta eltelt időszak tapasztalatait általánosítja, felveti már a hangosfilm esztétikájának problémáit, és az eddiginél nagyobb figyelmet fordít a film tömeghatásának elemzésére, a szovjet film ismertetésére. Megállapításai élesebbek, határozottabbak, pártosabbak.
Berlini tartózkodása idején egyik vezetője lesz az úgynevezett népi filmegyesületnek, amely a filmműveltség széleskörű elterjesztését tűzte ki célul. Erőteljesen részt vesz a Német Munkásszínjátszó Szövetség, az Arbeiter Theater-Bund Deutschlands tevékenységében is, melynek egy ideig művészeti vezetője is. 1930-tól az összes munkáskultúrszervezet összefogó csúcsszervének, az Interessengemeinschaft für Arbeiterkulturnak (Ifa) elnökségi tagja. Az AThBD a német munkáskultúra egyik fontos szerve; 1928 óta kommunista vezetés alatt állt, nagyszámú munkásszínjátszó-gárdát, néhány hivatásos s több műkedvelő egyesülést tömörített. Balázs Béla, mint nyilatkozataiból kiderül, a munkásszínjátszásban új művészeti ágat látott, az osztálytudatos proletariátus népköltészetének, kora legfontosabb művészeti tömegmozgalmának tartotta. Az előadott darabokban és jelenetekben egyaránt a merész stilizálás, a szimbólumok alkalmazásának lehetősége ragadta meg. "Színpadon lényeges új formát csak a kifejezetten politikai irányzatú művészet hozott… Szavalókar és mozgókar és mindenekelőtt a német laikus munkásszíntársulatok teljesen új színpadi alakításai bizonyítják, hogy a nyílt forradalmi tendencia lett a már egyedüli termékeny formanyelv" – szögezi le egy 1931-ben tartott előadásában (Intellektüel aggályoskodások). Emlékezéseiből tudjuk: közvetlenül is rendezője az egyik ilyen társulatnak, az "Eretnekek"-nek, és részt vesz a munkásszínjátszók tevékenységében is, amikor az 1930–31-ben a terjeszkedő és mind agresszívebbé váló fasizmus elleni közvetlen agitáció és harc eszköze lesz.
Szépirodalmi munkássága is szorosan ilyen irányú munkájához kapcsolódik; német nyelven ír színdarabokat, szavalókórus-darabokat, úgynevezett agitprop-csoportok számára szolgáló jeleneteket, – nyersanyagul a munkásszínpadok számára. Ezek a művek (Die Mauer von Père la Chaise; Menschen auf der Barrikade, Hans Urian geht nach Brot) az akkori idők német munkásszíndarabjainak stílusában, eszközeivel íródtak; inkább vázlatok, vezérfonalak, amelyeket a játéknak kell átlelkesítenie; erőteljes osztályharcos szemlélet hatja át őket, a szegények, a proletariátus melletti kiállás, a burzsoázia gyűlölete, de ugyanakkor nem mentesek ez időszak német proletár irodalmában felbukkanó leegyszerűsítő sematizmustól, az osztályok differenciálatlan bemutatásától sem.
Tovább írja gyermekmeséit is: Az igazi égszínkék című kötet darabjaiban megtartja régi művészi eszközeit: álom, csoda és realitás egymásbajátszásaival ér el hatást, de erősebb társadalmi mondanivalóval telíti meséit.
Berlini tartózkodása idején sem szakítja meg kapcsolatait a magyar irodalommal. Több cikke jelenik meg a csehszlovákiai és a romániai magyar kommunista sajtóban. 1931 tavaszán a Sarló meghívására Pozsonyban jár, s felkérésükre több estén át előadásokat tart, amelyeket élénk vita követ; majd együtt 259kirándul a Sarló tagjaival, egy kis ideig részt vesz munkájukban. "Súlyos gátlásainktól szabadított meg bennünket Balázs Béla – írja a Sarló akkori szervezője, Balogh Edgár. – Az öntudatra ébredés nagyszerű óráit éltük át körülötte; bármikor belevághattunk a szavába, kérdéseket tehettünk, magyarázatot követeltünk, vitába szálltunk. S ezeken a meghitt estéken jutott el a Sarló fiatal gárdája fenntartások nélkül a proletariátus frontjára… "
Előadásainak foglalata Intellektüel aggályoskodások címmel jelenik meg (1931); a kis füzet ekkori álláspontjának, fejlődésének hű tükre. Messze van már a magányosság hirdetésétől: "Magányosság ellentéte a kultúrának… Milyen embertelennek kell lennie annak az osztálynak, melyben csak mint magános teljesedhetik ki az ember. Milyen lelketlennek kell lennie, ha költészetében a lélek a magánossággal egyértelmű." Ekkor már tudja, hogy "tárgyi mechanizálás és tiszta bensőségesség karöltve jár a polgári fejlődésben".
Meggyőzően, árnyaltan érvel az értelmiségi körökben akkor elterjedt (és sokban még máig ható), a marxizmustól, munkásmozgalomtól távoltartó nézetek, vélemények, aggályok leküzdése érdekében s így összegez: "Nem lehetetlen tehát a bizalmatlanságot legyőzni… Nem egy lealázást, nem egy igaztalan visszautasítást is el kell szenvedni… csak az érdemel bizalmat, aki valóban megérti ezt a bizalmatlanságot… Aki valóban akar valamit, ne hagyja magát visszariasztani… Generálisokra nincs sürgős szükség… Csak a sorba kell állnunk, a magunk legsajátabb érdekében…" Balázs Béla emberi útja most már – e szavak értelmében is – elválaszthatatlanul összeforr a munkásmozgalommal; a párt soraiban harcol már. Magányossága véglegesen feloldódott.
1931-ben Moszkvába költözik, a moszkvai filmakadémiára hívták meg tanárnak. Számos nagysikerű film művészeti tanácsadója volt, jelentős filmkritikai, filmesztétikai munkásságot fejtett ki. Ez irányú munkásságának összefoglalása az 1945-ben megjelent Iszkusztva Kino (Magyarul kevéssel utóbb Filmkultúra címmel látott napvilágot.) A magyar emigráció egyes körei részéről bizonyos gyanakvással fogadták; szektás jellegű támadások is érték. Innen is magyarázható, hogy ez években inkább németül írta szépirodalmi munkáit; néhány darabja (Mozart, Hazatérés, Égi és földi szerelem) történelmi tabló, s a történeti, lírai és zenei elemek keverésével ugyan sokban melodramatikus hatást kelt, de a Mozartban ismét ott érezzük fájdalmas, szenvedélyes líráját, régi témáit: a kegyetlen művészsors, az alkotó és a nő összeütközését önti újból drámai formába.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me