Sajtó

Full text search

27Sajtó
A két világháború között a napilapok általában – politikai pártállásuknak megfelelő színezetű – nagyobb szépirodalmi rovattal rendelkeztek, amely novellákat, regényeket, verseket közölt, s több-kevesebb rendszerességgel kritikai tevékenységet is fejtettek ki. A legszínvonalasabb hosszú ideig a Pesti Napló irodalmi rovata volt. 1930-ban bekövetkezett haláláig Mikes Lajos szerkesztette, utána Földi Mihály. Mikes Lajos (1872–1930) a kor egyik jelentős irodalmi szervezője volt. Novellákkal, fordításokkal, bátorhangú cikkekkel jelentkezett a század elején, a Tanácsköztársaság ideje alatt irodalomszervezői tevékenységet fejtett ki. 1920 után a Pesti Napló irodalmi rovatvezetőjeként a maga csendes, atyai módján igyekezett anyagilag és erkölcsileg támogatni a haladó írókat; tanácsainak, ösztönzésének nagy része van sok jelentős mű megszületésében, fiatalok útraindításában. A Pesti Napló irodalmi rovatában a kor sok jelentős írója szerepelt. Mikes Lajos támogatta a baloldali érzelmű fiatalokat (Pap Károly, Szabó Lőrinc, Fodor József), éles szemmel fedezte fel a tehetségeket. Halála után is folytatódott egy ideig a Pesti Napló szerepe a haladó polgári irodalom tömörítésében; Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Karinthy Frigyes s mások írásainak jelentős része itt láthatott napvilágot. A Pesti Napló társlapja, az este megjelenő Magyarország az 1930-as évek közepétől, Zilahy Lajos irányításával vált a népi mozgalom, előbb az Új Szellemi Front, majd a falukutató írók fórumává.
Állandó irodalmi tevékenységet fejtett ki a Szociáldemokrata Párt napilapja, a Népszava is. Irodalmi rovata a húszas évek elején még leginkább a régi szociáldemokrata írógárdát foglalkoztatta, a húszas évek közepétől megélénkült; a magyar irodalom számos jeles alkotója, feltörő fiatalok kaptak benne helyet. A harmincas évektől kritikai működése is számottevő; az antifasiszta nemzeti összefogás időszakaiban pedig egyik legfontosabb fóruma volt a haladó erőknek.
A konzervatív-liberális napilapok közül a Pesti Hírlap irodalmi rovata igyekezett színvonalat tartani. A konzervatív irodalom ismert nevei mellett Kosztolányi Dezsőt nyerte meg munkatársul; a harmincas évek közepétől pedig melléklete, a Pesti Hírlap Vasárnapja (Szegi Pál szerkesztésében) adott sok tehetséges, baloldali írónak teret. Irodalmi termékeket, bírálatokat közölt egyes időszakokban a polgári radikális Világ, majd utódja, a Magyar Hírlap, a harmincas évek közepén a liberális Esti Kurír.
A félhivatalos, konzervatív–liberális irányzatú német nyelvű Pester Lloyd 1938-ig jelentős irodalomkritikai rovattal rendelkezett (Turóczi-Trostler József, Mohácsi Jenő, Szerb Antal). A jobboldali irányzatú lapok is igyekeztek írói gárdát maguk köré toborozni; a húszas évek elején a Szózatnak, később a Magyarságnak sok neves írót sikerült szerepeltetnie, állandó írótábor azonban nem alakult ki körülöttük. A harmincas évek közepétől az Új Magyarság (Milotay István szerkesztésében) vált a jobboldali irodalom egyik központjává, a szélsőjobboldali törekvéseknek s a "népi" mozgalom jobbszárnyának íróit szólaltatta meg. A harmincas évek végétől a "népi" irodalom balszárnya íróinak adott teret a Szabad Szó.
Az időszak nagy példányszámú hetilapjai közül voltaképpen az egy Új Idők mondható félig-meddig irodalmi jellegűnek. Népszerű lap volt, a magyar 28"középosztály" szája íze szerint szerkesztették, annak ízlését szolgálta ki; irodalmi részében tehát általában másodlagos, selejtes, édeskés műveket közölt, kifejlesztve így a kor egy jellegzetes "családi" novellatípusát. A politikai hetilapok közül Bajcsy-Zsilinszky Endre orgánumai (Előőrs, Szabadság) voltak a legfontosabbak; bennük a "népi" mozgalom tábora próbálgatta erejét.
Az irodalom tűzhelyei a korban azonban voltaképpen a nagyszámban megjelenő, de viszonylag alacsony példányszámú folyóiratok voltak (l. az egyes irodalmi irányok ismertetésénél). A kor irodalmának változatlanul vezető folyóirata a Nyugat, majd megszűnése után utódja, a Magyar Csillag (Osvát Ernő, majd Móricz Zsigmond és Babits Mihály, végül egyedül Babits Mihály, az ő halála után Illyés Gyula szerkesztésében). A kor különféle haladó törekvései a polgári, a népi irodalom s a szocialista irodalom különféle folyóirataiban kaptak hangot (Válasz, Tanú, Toll, Szép Szó, Korunk, Sarló és Kalapács, Gondolat stb.). Az irodalom folyamatának szemmel kísérésére szükséges azonban számbavenni a nem irodalmi, inkább általános politikai, társadalomtudományi jellegű folyóiratokat is (Magyar Szemle, Katholikus Szemle, Protestáns Szemle, Szocializmus, Századunk, Társadalmi Szemle).
A húszas években s a harmincas évek első felében igen sok rövid életű folyóirat jelent meg. Néhány fiatal író, kezdők vagy műkedvelők törekvéseik megszólaltatására lapot indítottak; de nemcsak kezdő vagy dilettáns írói szándékok, hanem a haladó, másutt tért nem lelő írói csoportok, törekvések szintén sokszor rövid életű folyóiratokban tűntek fel. (Ennek egyik – gyakorlati – oka az volt, hogy a sajtótörvény értelmében évi 10 megjelenéshez nem kellett lapengedély.) A szocialista irodalom folyóiratait sokszor illegálisan adták ki; egy részüket külföldről csempészték az országba, más részük havonta változó címeken vagy engedély nélkül jelent meg. A kor nem egy kiemelkedő alkotója ilyen rövid életű, ma már nehezen fellelhető lapokban, folyóiratokban kezdte pályáját, s több jelentős mű is bennük jelent meg. Feltűnt egy eddig alig ismert forma is: egyetlen személy által szerkesztett, írt és kiadott folyóirat (Szabó Dezső, Németh László, Erdélyi József, Nagy Lajos, Hangay Sándor kiadványai).
A legmodernebb közlő eszköz, a rádió a harmincas évek közepétől adott irodalmi műsorokat. Egy rövidebb időszakban (kb. 1934–38) több neves írót szólaltatott meg, elsősorban a népi mozgalom és a Nyugat tagjai közül.
A kor tudományos közlönyei közül (Pintér Jenő, majd Alszeghy Zsolt szerkesztette) az Irodalomtörténet foglalkozott – általában szélsőségesen konzervatív, jobboldali szellemben – az élő irodalom jelenségeivel. Kívüle Zolnai Béla lapja, a szegedi Széphalom – ugyancsak bizonyos mérsékelt konzervativizmussal – kísérte figyelemmel az irodalmi életet.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me