A fájdalom hangja

Full text search

A fájdalom hangja
Így fordul a freudizmushoz is, hogy a "fölfeslés" magyarázatát meglelje. Az Arany Jánoshoz írott versben keserű kétségbeeséssel távolodik attól a korábban (Alkalmi vers…) általa is hirdetett magatartástól, mely az életet mint szükségszerű, végetérhetetlen cselekvés-láncolatot vállalja: "a hős el van vetve, teremni muszáj…" Úgy érzi, a jelen viszonyai tragikusabbak annál, hogy erre képes legyen a köztük élő ember – de szavát azért a tett utáni nosztalgia fűti. Az Osztás utánban is a szép emberi lehetőségek féltése szólal meg, de már teljesen alávetettnek érzi az emberi sorsot a külső erők determinációjának, mely nem ad több lehetőséget, mint
… várni,
hogy boldogságunkat, mit rejt szerelmünk,
a gyönyörű sikert, mely megvan bennünk,
ki tudja-e a végzet licitálni.
 
368Költészetében megszaporodnak a gyermekkor nyomasztó vagy fájdalmas, a jelen gyötrődéseinek egy részét meghatározó s így megértető emlékei. Megszületik anyjának a korábbinál lágyabb színekkel megfestett, jelképessé növelt képe (Mama), a proletárgyerek-sors naturalisztikusan könyörtelen, reménytelenséget sugalló, döbbenetes erejű rajza (Iszonyat, 1934). Az Ajtót nyitok (1935) és a Temetés után (1935) a lírában szinte páratlan tökéletességű lélektani realizmussal idézi az anya elvesztése utáni események emlékeit: a világ értelmetlenné és üressé válásának első élményeit. Önmagára irányuló fokozottabb figyelmének eredményeképp is nemegyszer realisztikus költészetet teremt: élményeit szinte pszichológus pontossággal s egyúttal nagy művészi erővel fejezi ki. Hasonló jellegű, tökéletes lelki és egyúttal külső képet adó – s e kettőt egybe nem mosó –versei az ebből az időszakból való, élettársától búcsúzó Judit és a gyerekkori tüzelőlopások emlékét idéző Kirakják a fát (1936). Az anyja elvesztését panaszló Kései sirató (1935) a kétségbeesett fájdalomnak korábban nem ismert szenvedélyességű kiáltása, mely egyetlen érzésnek – a szeretetre vágyásnak – végletes felfokozásával emelkedik lírája legnagyobb alkotásai közé. Egyetlen személy elvesztése az egész világ üressé és értelmetlenné válását kezdi számára jelenteni, ennek nyomán úgy érzi: "kibomlik végül minden szövevény". Az önmagát a külvilággal összekötő kapcsok kihullását siratja, majd máskor (Nagyon fáj, 1936), ennek visszaállítását kéri megindító, bensőséges hangon: "Add kezembe e zárt világ kilincsét, könnyű kezedet – vár kinn a szabad." (Aki szeretni gyáva vagy 1936). Úgy érzi, bezárul körülötte saját világa. Az elidegenedés élménye mind erősebben jelentkezik verseiben. Eletének jelképe a faágak rácsa közé zárt hallgatag madár (A fán a levelek… 1934). Innen akar kitörni. Ekkori verseinek egy része azonban már nem a küzdelemre, a világ valóságos birtokbavételére készít elő, hanem csupán az emberi integritás megőrzését szolgálja. Hívja a társat, segít szembenézni a lélek állapotával, s azáltal, hogy világgá kiáltja azt, megszabadulni az embert torzító kíntól. A Nagyon fájnak a szinte tudományos pontosságú önelemzésből apokaliptikus víziók világába vivő, ősi varázsénekek átkait felújító kiáltásai már a legtragikusabbra készítenek elő. A tudatalatti mélységekből felszakadó képek rettenete a kiáltás erejében, a "nagyon fáj" ősi jajdulásában csitul végre ismét a tiszta ítélet megfogalmazásává:
Azt tagadta meg, amit ér.
Elvonta puszta kénye végett
kívül-belül
menekülő élő elől
a legutolsó menedéket.
 
"Már megformálta lassú tűnődésem, | hogy állati búm értelmes, emberi | bánat" – írja A kövezeten… (1935) című versében. Többi – ide tartozó – versének is jórészt ez a szerepe: az ősi, tudattalan mélységekből felszakadó kínok a jajkiáltásoknak egész lelket megrázó katarzisában végül "értelmes, emberi" fájdalommá tisztulnak. "Hallottam sírni a vasat, hallottam az esőt nevetni"; "Láttalak sírni a folyók fagyán, mint gyermeket, kit a jég tüze sértett"; "vinnyog, mint hülye, kit nyom az idő" – kisfiúk megpattanó 369tekintete, jég alatt horgot kapó halak néma tátogása, az égre vonító kutyák és meredező rohamkések víziói: mindez már az őrület mélységeinek határairól tör be József Attila költészetébe. De fegyelmezett, zárt formákba kristályosodik, s mindebben ott van az értelem rendező munkája is, mely a fájdalom okát-értelmét kutatja, hogy megértvén majd feloldhassa azt. "Ím, itt a szenvedés belül, | ám ott kívül a magyarázat" fogalmazza meg ítéletét az Eszmélet soraiban, az Egy kisgyerek sír fájdalmának magyarázatául a kezdő- és záróversszakban ott a félreérthetetlen kulcs-szó: tehetetlen. És ott van igen sokszor ez a magyarázat máskor is. Néhány verse ugyan freudista álmagyarázatok tévútja következtében nem ér el erre a magaslatra: a rátörő káosz hatalmából szabadulni akaró, vele szemben harcát vívó teljes ember megszólaltatására. A bűn (1935), a Mint a gyermek… (1935) ismeretlen vétkek terhét vállalja, annak reményében, hogy így majd megszabadulhat tőle, az Én nem tudtam… (1935) csak felszabadítja az ösztönök világát, a Modern szonett (1935), az Emberek (1935) – Kosztolányi nyomán – rímek játékával s a szonett szabályos rendjét újból vállalva artisztikus szépséggé próbálja formálni az ott igazában feloldatlan érzéseket és gondolatokat. Ezekben benne van a káosz, sőt elvétve (pl. a kegyetlen Magányban 1936) az embertelenség uralomra jutásának veszélye is. A Világosítsd föl… (1936) keserű hangja a József Attila-i költészet egyik legközpontibb szavát, a nála a szabadsággal szinte egyértelmű rendet tagadja meg, ennek szépségét nem látja többé:
mivelhogy rend kell a világba,
a rend pedig arra való,
hogy ne legyen a gyerek hiába
s ne legyen szabad, ami jó.
 
A csalódott fájdalom kifejezése itt is megrázó erejű, de az itt feloldatlanul maradó keserűség, a világtól való teljes elidegenedés érzése, mely az emberi én védelmében is feladta már a küzdelmet, nem hozhat már olyan alkotást létre, melyet legnagyobb versei közé lehetne állítani.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me