Pap Károly

Full text search

Pap Károly
Sopronban született 1897-ben, dr. Pollack Mihály főrabbi harmadik fia. A gimnáziumot kitüntetéssel végezte, majd önként jelentkezett katonának. A proletárdiktatúra alatt szabadcsapatot akart szervezni a forradalom nemzetközi elterjesztésére – ezért a bukás után börtönbüntetésre ítélték. Kiszabadulása után emigrál – családja szakít vele. Hazatérve vándorszínésznek áll, aztán a fővárosba jön. Nagy nyomorban írja verseit és elbeszéléseit. A Nyugat 1926-os novellapályázatán tűnik föl. Jelölik a Baumgarten-díjra, de forradalmi priusza miatt törölni kénytelenek a díjazottak listájáról. A német megszállás alatt munkaszolgálatos, a nyilas puccs után elhurcolják. Az utolsó életjel róla 1944. november 2-i keletű: a buchenwaldi tábor 72. 713-as deportáltja. Halálának időpontja és körülményei máig sem tisztázódtak.
Váratlan és társtalan jelenség a korabeli irodalomban. Tüneményszerű föllépését Móricz Zsigmond megdöbbent szavai jellemezhetik a leginkább: "Rám divinációszerű hatása volt. Úgy ittam, mint élő forrást, amely amint feltör, sarat, követ, dágványt robbant ki, aztán elúszik s megtisztul és partjain már gyönyörűséges rétek s virágos berkek, nagyszerű tájak s élő és tűzzel táplált emberi szörnyek látszanak." Hatásának titkát nem könnyű megfejteni. Amilyen kézenfekvő, annyira felszínes is az a magyarázat, amivel a korabeli kritika szolgált, származása, témái és egyes megnyilatkozásai alapján a "zsidó önismeret" ébresztőjének tartva Pap Károlyt. Tény, hogy mélyen foglalkoztatta a zsidóság helyzete és szerepe az emberi társadalomban. Nem tért ki e bonyolult, az adott korban különösen kényes, művészi és politikai 731szempontból egyaránt súlyos veszedelmeket rejtő probléma elől. Vállalta és fennen hirdette zsidóságát, de művészetére még csak árnyéka sem vetődik a cionizmusnak. Szívósan kutatta e réteg sajátszerű hagyományait, belső karakterét és hitéleti konfliktusait; művészetének tárgyát talán igen, lényegét azonban semmiképpen sem e specifikum jellemzi. A zsidók és nem zsidók Pap Károly-i ábrázolásából teljességgel hiányoznak azok a szembeötlő, aktuális, de egyszersmind időleges elemek is, amelyek Hatvany Lajos, Zsolt Béla vagy Komor András idézett műveiben középponti helyet foglalnak el. A keresztény dzsentri és a zsidó polgár összeütközése őt nem érdekli. A problémát nem pillanatnyi vetületében, egyedi és provinciális megnyilvánulási formáiban látja, hanem a történelem teljes szövetébe ágyazza, az eltérő hagyományú közösségek belső alakulásának és egymáshoz való viszonyának titkára kíváncsi. Ábrázolása csak látszólag nélkülözi a történelmi konkrétságot, valójában éppen ennek magasabb síkra emelése, művészi átlényegítése. A nép sorsa és küzdelme, vágya és hite kerül nála az alkotás középpontjába.
Idealista világszemléletű művész, ezért elsősorban a végső erkölcsi kérdések foglalkoztatják. Műveit átitatják a vallásos elemek, de a csodavárás hangulatának szorongató megidézése sohasem a babonaság, obskurantizmus igazolása. Hőseinek gyermeki hite a megkövesedett dogmák, társadalmi formák elleni lázadással párosul; messianizmusuk nemcsak határozottan antiklerikális töltésű, de a küszöbön álló forradalmi változás vallásos-legendás szimbolikájú előérzete. Idealista forradalmár; ez a paradoxon jellemezheti leginkább Pap Károlyt. Ez a sajátos meggyőződés ihleti élete legnagyobb, befejezetlenül maradt vállalkozását: a Krisztus-regény megírását. A hat novellából álló Megszabadítottál a haláltól (1932) című ciklus és más bibliai tárgyú történetei a Krisztus-téma különböző oldalról való megközelítései; a Nyolcadik stáció (1933) című regényében a feladat hallatlan művészi nehézségeit fejezi ki az allegorikus cselekmény: egy festő küzdelme a Jézus-portréval.
A ciklus novellái egy-egy csodás elem köré épülnek. A magtalan asszony teherbe esik, a leprás megszabadul ha nem is a sebeitől, de szenvedéseitől, a kőmíves-fiút elragadja a vihar és sértetlenül teszi le a folyó partján, a tűzvészt borral oltják el, és így tovább. E csodák azonban nemcsak magától értetődőek, természetesek, de reális problémák hordozói. Pap Károly a Biblia, a Talmud, az apokrifek ősforrásaiból merít; a Megszabadítottál a haláltól maga is beillenék egy apokrif-sorozatnak. A ciklus egyik novellája, a Szüret Libbániában világosan mutatja a legenda és a korabeli valóság összefüggéseit. Nemcsak azét a korét, melyet az író megidéz, de azét is, amelyben él. A libbániai szőlőtermelők elhatározzák, hogy ezentúl nem maguk isszák meg a borukat, hanem eladják a kereskedőknek. A szomjazó férfiak megverik feleségeiket; a föllázadt asszonyok az új rend kiötlőjét szorongatják meg. Ez szenvedélyesen hadonászik igaza mellett; a kezében levő mécs olaja ruhájára ömlik, a ruha lángot fog; a pénzéhes férfi égő fáklyaként szaladgál és fölgyújtja az egész falut; végül a takargatott borral eloltják a tüzet, s vidám ünnepet ülnek otthonaik zsarátnoka fölött, mert tűzoltás közben a szomjukat is eloltották. A parabolikus mese a pénz, a kereskedés és az ember lelki igényei ellentétét fejezi ki. A kapitalizmus közvetett kritikája, de sajátosan Pap Károly-i, romantikus módon. Bibliai történeteiben az "elidegenedés" időleges szükségszerűségeivel szemben 732az író a primitív társadalmak áttekinthetőbb viszonyai között kialakult hithez föllebbez. Téma, szemlélet és ábrázolás végletes elemeit azonban feszült, tökéletes egyensúlyban tartja az író. Példázatainak valóságos hitele és emberi-erkölcsi igaza mindig vitathatatlan; az eszmeileg problematikus mozzanatok föloldódnak, gyakran ellentétükre fordulnak az ábrázolás során. Mikáél, Jézus alakjának előképe elsősorban a fennálló társadalom ellen lázad, mint Pap Károly szerint maga Krisztus is a "zsidó proletáriátus vezére" volt. Mikáélje kísérlet az idealista pozitív hős megteremtésére, mint egy kritikus helyesen állapította meg. Az idealista szemlélet megoldatlansága mindenekelőtt abban jelentkezik, hogy a hős Dosztojevszkij Aljosájához és Miskin hercegéhez hasonlatos együgyű szent, "szolgája az emberi szenvedésnek és nem orvosa" – mint Németh László találóan megjegyezte.
Pap Károly költő volt, a novella-forma költője. Írásai szigorúan zárt szerkezetűek, szinte zenei hatásúak, nemcsak stílusukban, hanem egész kompozíciójukban is. Stílusa egyszerű, közvetlen, a díszítő elemektől és az élőbeszéd lazaságaitól egyképpen mentes, mégis természetes áradású, egyéni és megvilágosító metaforákban gazdag.
A Nyolcadik stáció című regény már az író rejtett szkepticizmusáról tanúskodik. Hiába várják a csodát, az nem következik be. Leviát, a festő küzdelme a Krisztus-portréval eredménytelen marad. Szomjúsága, elszántsága és mély hite azonos az íróéval, de a várt változást már nem tudja sem kivívni, sem akárcsak körvonalaiban látni. A festő legnagyobb ellenségének, a falu fölött zsarnokoskodó főbírónak alakjáról akarja a Krisztus-fejet megalkotni– hiszen ennek sikere bizonyítaná, hogy megtisztult a személyes indulatoktól; – ez a botorsággal határos önfeláldozás jellemezhetné leginkább Pap Károly írói pályájának első szakaszát.
Novelláinak másik köre és az Azarel (1937) című regénye közvetlenül a jelen társadalmát ábrázolja, bevallottan és hangsúlyozottan önéletrajzi ihletésű. E művekben mintha egy másik Pap Károlyt ismernénk meg. A kétkedőt, a vallatót, az emberi természet bestiális hajlamaitól elrettenőt. Mikáéljét, Léviátját a hitük fordítja szembe az álszent társadalommal; az Azarel és az önéletrajzi novellák kisfiú hősét a kétkedés, a látszatokba és az "öröklött" igazságokba bele nem nyugvás teszi lázadóvá. A kis Azarel Gyurkát ortodox nagyapja neveli, majd visszakerül a szülői házba, s az apa "újító" nézeteivel ütközik össze; tapasztalja a nagyapa föltétlen hitét, de egyszersmind magányát, e hit idejétmúltságát; apjától viszont az rettenti el, hogy a kegyes szavak mögött anyagiasság, voltaképp teljes hitetlenség húzódik meg. Irgalom (1937) című kötete novelláinak nagyrészében az Azarel gyermekhősével találkozunk. A gyermeki lélek összetettségét festi, báját, világra nyíló érdeklődését, irigységét és gonoszságát. Legmegrendítőbb közöttük az Irgalom, melyben a gyermek nem akarja megcsókolni nagyapját, mert csúnyának találja, végül "megkegyelmez" neki, de mélységes gyermeki kegyetlenséggel: "Meg akarlak csókolni háromszor, mert ha meghalsz, az isten annyit fog megítélni neked." A Játékok a gyermeki irigység félelmetes rajza; a Vérben – Pap Károly talán legsúlyosabb novellájában – a gyermek-hős a kóser-mészárszék mellett vért akar inni, mint az odagyülekező utcabeli szegénygyerekek; le akarja küzdeni természetes iszonyodását, de nem sikerül, súlyos beteg lesz; valami titokzatos erő elzárja a 733korban egyívású társaitól. Kioktatják, hogy ez az erő a vallási tilalom, de a novellából világos, hogy a vagyoni és osztálykülönbség.
Pap Károly otthonosan mozog a szegény nép legkülönfélébb rétegeiben. Legyen hőse bosnyák szegényparaszt, segélyért könyörgő asszony, kórházba került öregember: egyforma elevenséggel, plaszticitással ábrázolja őket. Nem rokonszenv vagy szánalom köti ezekhez az alakjaihoz, hanem teljesen azonos velük: együgyű vallásosságukat szeretetteljes iróniával ábrázolja. Erényüknek tartja, hogy a kiábrándultság, hazugság és álszentség tengerében ők még őszintén hinni tudnak valamiben, mint Csuromné is, aki "istenkáromló" módon háborúban elpusztult fia képmását fedezi föl a falon lógó feszületen; erényüknek, hogy halálukig ragaszkodnak a munkához, mint a Kéz kórházba dugott öreg parasztja.
A negyvenes évekre az előretörő fasizmus először az "exodus" reakcióját váltja ki az íróból; egyetlen fennmaradt dráma-kísérlete, a Mózes (1942) a kivonulás motívumára épül; középponti mondanivalója, hogy a választott vezetőnek akkor is népe élére kell állnia, ha ő maga mást akarna. Muszáj-Herkules példájára Mózes Muszáj-próféta. A rettenet, a fölháborodás mind radikálisabb irányba viszi az írót. Sajnos, e korszakából nagyon kevés mű maradt fenn. Ekkori állásfoglalását jól tükrözi Illyés Gyula visszaemlékezése: "Nyilvánosság elé lépni most? Csak olyan írásművel volt hajlandó – s azzal is falragaszon – amely után mindkettőnket agyonlőjjenek."
Mint Radnóti Miklósé, az ő sorsa is tragikumában felemelő tanúság: az azonosság példája egy néppel, amelyből pedig ki akarták őket taszítani.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me