A nagysallói csata (1849. április 19-én).

Full text search

A nagysallói csata (1849. április 19-én).
Jablonowsky altábornagy, miután április 12-én hadosztályát Kéméndnél újból rendezte, mely alkalommal az egyik dandárt Strasdil, a másikat Dreyhann ezredes parancsnoksága alá helyezte, április 13-ika és 14-ike folyamán a Garam völgyén fölfelé Kálnára, a magas vizállás és áradás folytán a magyarok e legvalószinűbb átkelő pontjára nyomult előre, miközben a zselizi átjáró szemmeltartására 1 lovas századot hagyott vissza. Kálnánál a hadosztály a Vácnál szenvedett veszteségek pótlása gyanánt a Teuchert dandártól 2 Mazzuchelli zászlóaljat, 1 császárvértes századot és 10 löveget kapott. Jablonowsky még alig helyezkedett el Kálnánál, midőn őt Jellacsics fenti elhatározása értelmében újból Kéméndre, onnan pedig Esztergomba rendelte vissza. Ez ellen Jablonowsky a kálnai átjáró fontosságára való tekintettel két ízben is felszólamlott, de miután Jellacsics hajthatatlan maradt, a hadosztály, a Bényén hagyott Nassau-zászlóalj és a hadosztály összes lovasságán kívül 17-én újból Kéménden volt, ahova időközben a Herzinger, Theissing és Teuchert dandárok is beérkeztek, míg a Veigl-dandár Esztergomot szállotta meg. Április 16-án egyszersmind beérkezett Kéméndre Wohlgemuth altábornagy is, aki hivatva volt a Garam mentén IV. számú hadtestté összpontosuló haderők felett a parancsnokságot átvenni. Az újonnan alakított hadtest állománya: A Jablonowsky-hadosztály: 7 zászlóalj, 7 1/2 lov. század és 27 löveg, mintegy 7000 fő; a Herzinger, Teuchert és Theissing dandárok, összesen 9 zászlóalj, 6 lov. század és 18 löveg, mintegy 10.000 főnyi állománnyal. A Veigl-dandárnak eredetileg 3 1/2 zászlóaljból, 4 lov. századból és 3 ütegből kellett volna alakulnia, a valóságban azonban csak 11 gyalog- 1 lov. századból és 2 ütegből alakíttatott, mintegy 1800 főnyi állománnyal; e szerint a hadtest összege: 18 zászlóalj, 14 1/2 lov. század és 57 löveg, 16.000 főnyi gyalogsággal és 2200 lovassal.
Wohlgemuth, miután ápr. 16-án Pozsonyban a seregek újonnan kinevezett főparancsnokával, Welden táborszernaggyal értekezett, az utóbbitól kapott útasítása értelmében hadtestével azonnal Léváról Komárom felé vezető útak megszállására indult el s így már eleve lemnodott arról az előnyről, hogy a magyarokat esetleg már a Garamon való átkelés közben támadja meg, illetőleg, hogy azok átkelését legalább megnehezítse és zavarja. Április 18-ika folyamán Wohlgemuth seregrészeit a következő állásokban helyezte el: a Jablonowsky hadosztályt, valamint a Theissing és Teuchert dandárokat Nagy-Málas és Bese között; ezek mögé a Herzinger dandárt Csekére; Veiglé Jászfalura irányíttatott.
Welden, miután Simunics-csal a további teendőket megbeszélte, április 17-én Esztergomba érve, azonnal parancsot küldött Jellacsicsnak, hogy a Csorics hadosztályt haladéktalanul egy menetben Esztergomba küldje, ő maga pedig az I. és III. hadtesttel erélyesen támadja meg a vele szemben álló Aulichot. Ehhez képest a Csorics hadosztály ápr. 18-án Esztergomba beérkezvén, annak Wyss dandára 19-én Kéméndre, utóbbinak egy Garam-Kövesdnél átkelt különítménye pedig Szalkára az Ipoly völgybe tolatott előre. A Colloredo dandár egyelőre Esztergomban maradt.
Az április 16-án a Garam balpartján összpontosult magyar haderőnek 18-ika folyamán következőleg kellett a folyón átkelnie: a III. hadtestnek Ó-Barsnál, az I-sőnek Szecsénél s a VII. hadtest két hadosztályának Zsemlérnél; ámde az áthidalás a rendkívül nagy vizállás és megfelelő hidanyag hiányánál fogva, amiről kellő időben nem gondoskodtak, kivált a két utóbbemlített helyen igen nagy nehézségekbe ütközött; az ó-barsi híd, bár itt a viszonyok a hidverésre aránylag legkedvezőbbek voltak és a hadsereg utász parancsnokának, Sottfried őrnagynak a magával hozott talphid is rendelkezésére állt, csak nem akart elkészülni, miért is Görgey 17-én este a III. hadtestet is Szecsére rendelte, ahol az említett éjjel elkészült hidon előbb az I-ső s utána a III. hadtest is átkelt, minek folytán az előbbi még 18-ika folyamán Garam-Lök és Alsó-Pélig, az utóbbi pedig Derezslényre, egy csapatosztálya pedig a Zsemléri hidverés biztosítására Veszelére tolatott előre. A főhadiszállás egyelőre Léván maradt. Alsó-Pél megszállása után Klapka egy kisebb különítménnyel azonnal Nagy-Sallóra rendelt ki.
Másnap, ápr. 19-én a Dessewffy hadosztály, mint a hadsereg jobb szárnyoszlopa Alsó-Pélen ás Nagy-Sallóra irányíttatott, ahol a Jászfalu felé előnyomuló sereg zöméhez, az I. hadtest fenmaradó részéhez és a III. hadtesthez kellett csatlakoznia; a VII. hadtest két hadosztályának, mint a sereg balszárny-oszlopa, Zselizt kellett elérnie; végül egy huszár különítmény Verebélyen át Nyitra felé portyázott.
Wohlgemuth a magyarok mozdulatairól csak kevéssé volt tájékoztatva s Welden szerint csupán annyit tudott, hogy átkelésüket Kálnánál még nem fejezték be s hogy Nagy-Sallón és környékén élelmi szerek gyűjtése rendeltetett el. Ez utóbbinak megzavarása céljából a 15. sorezred 3 zászlóaljából, 1 hatfontos és 1 röppentyű ütegből álló Strasdil-dandár 19-én reggeli 5 óra 30 perckor parancsot kapott, hogy az említett helységet birtokába ejtse. A vett parancs folytán Strasdil két oszlopban Nagy-Salló felé előnyomulva, Klapkának ott levő különítményét úgyszólván harc nélkül visszavonulásra bírta. Klapka az első puskalövések hallatára azonnal Hölvényre sietett előre, ahonnan a helyzetet átpillantván, mindenekelőtt Nagy-Salló elfoglalását határozta el, miről egyidejüleg Damjanicsnak is jelentést küldve, tőle támogatást kért, amit az a Wisocki-hadosztály előreküldése által tényleg teljesített is. Ennek beérkezte után Klapka reggel 9 óra tájban a támadásra nézve következőleg tette meg intézkedéseit: a Dessewffy-hadosztály Dipold-dandára a Hölvényi erdőn át a Nagy-Sallótól délnyugatra fekvő erdőnek (a részletes térképen Zálogos erdőnek jelezve) vesz irányt; Kazinczy hadosztálya az országút mentén Nagy-Salló északi kijárata, attól balra a Wisocki-hadosztály az említett helység északkeleti szegélye ellen nyomult előre; Nagy Sándor a lovasság zömével, mely az I. hadtest 6 századából és a III. hadtest lovasságából alakult, a balszárnyat oldalt követte. Tartalék gyanánt a Dessewffy-hadosztálynak Bobics-dandára – melynek egyidejüleg a Fakó-Vezekénytől északra fekvő magaslatokat is meg kellett szállania – a Hölvényi erdőnél, a III. hadtest Knezics-hadosztálya pedig Hölvénytől északra állott fel. Gáspár egyidejüleg szintén értesíttetett a támadás megkezdéséről.
A seregrészeknek fentemlített felvonulása közben Damjanics is az első vonalba érkezett és Klapka intézkedéseit magáévá téve, a támadás megkezdésére adott parancsot, mely délelőtt 10 óra tájban igen élénk ágyúzással vette kezdetét. Ezalatt a Kazinczy és Wisocki hadosztályok csak igen rövid ideig folytatott puskatűzharc után, szuronyt szegezve gyorsan a helység kijárataira vetik magukat és a császáriakat, akik a jelentékeny túlerő dacára a helység egyes szakaszait a legnagyobb önfeláldozással védelmezték, majdnem egyórányi makacs ellenállás után visszavetik.
A visszavert Strasdil-dandárnak még alig volt ideje magát a Nagy-Sallótól délnyugatra elterülő magaslatokon nagyjából ismét összeszedni, midőn Wohlgemuth újabb támadást parancsolt neki az imént elvesztett helység visszafoglalása érdekében, mi célból az említett dandárt a hadosztálynak másik, Dreyhann dandárának is követnie kellett. E parancs folytán a harc Nagy-Sallóban és annak környékén csakhamar az előbbinél még nagyobb hévvel megújult, bár az eredmény a felette egyenlőtlen erőviszonyok folytán előrelátható volt. A két dandár benyomult ugyan Nagy-Sallóba, de csakhamar érzékeny veszteség árán ismét el kellett azt hagyniok. Wohlgemuth erre fölhagyott a további támadó kísérletekkel s a Jablonowsky hadosztályt a helységtől délnyugatra fekvő magaslatokra rendelte.
Időközben Damjanics és Klapka az utcai harc alatt összekeveredett csapatjaikat a város délnyugati szegélyén újból rendezték, hogy Nagy Sándor lovasságának közreműködése mellett Jablonowskyt újabb állásából is elűzzék, amidőn a legszélső jobbszárnyon a Hölvényi erdő táján egyszerre csak heves harc lobban fel; a Csekénél álló Herzinger ugyanis az ágyúdörgés hallatára, hogy a Jablonowsky hadosztály és a surányi országúton Besénél elszigetelten álló Teuchert és Theissing-dandárok között az összeköttetést helyreállítsa – mely utóbbiak azonban a csatában úgy látszik vagy egyáltalán nem, vagy csak egy kisebb különítménnyel vettek részt, pedig Klapka oldalában és hátában esetleg döntőleg működhettek volna közre, – saját elhatározásából egy osztaggal a fakóvezekényi magaslatokon, a dandár zömével pedig a Zálogos erdőn át szorongatott bajtársainak segítségére sietett, ami az elkeseredett élet-halál harcnak újabb tápot adott. Az utóbb említett dandár oly vehemenciával vetette reá magát az izoláltan álló Dipold-dandárra, hogy az egyensúlyát vesztve, a Hölvényi erdőben volt kénytelen menedéket keresni, ahol azt a Bobics-dandár vette fel. E kritikus pillanatban Guyon állott a két dandár élére, aki tulajdonképen csak mint önkéntes szemlélő volt jelen a csatatéren s aki mint tudjuk, már régóta buzgólkodott, de hasztalanul, hogy vett parancsa értelmében Komárom várába bejutva, ott a parancsnokságot átvegye. Guyon szokása szerint most is, az időközben erősbítésekkel szintén e szárnyra érkezett Klapkával együtt, halálmegvetéssel vetette magát a Herzinger dandárra, úgy hogy az csakhamar tágítani volt kénytelen; a harc e fázisában különösen a 28-ik és a Jekey Kázmér által vezetett 47. honvéd zászlóaljak tűntették ki magukat.
Ezalatt délután 3 óra is elmult már és Damjanics, miután Nagy Sándor a lovassággal a nehézkes és teljesen felázott terepen csak igen lassan hatolhatott előre, csak most készült Jablonowsky ellen a döntő lökemet végrehajtani. Ekkorára azonban Wohlgemuth, túlnyomó erőt látván maga előtt, már elhatározta a visszavonulást s csupán csak abból a célból állott helyt a magaslatokon, hogy a Besénél álló két dandárnak ideje és alkalma legyen hadtestéhez leendő csatlakozás céljából Jászfalu felé tért nyernie. Ámde most hirtelen újabb erők bukkannak fel a császáriak jobbszárnya felé; Pöltenberg ugyanis a VII. hadtest lovasságával és egy lovas üteggel a zsemléri hidon átkelvén, sebesszárnyú sasként a harc szinhelyére siet, hogy annak eldöntésében még részt vegyen. Ezt látván Wohlgemuth délután 4 óra körül a már korábban elhatározott visszavonulást tényleg meg is kezdette, melyet ily viszonyok között, a hadtest zömével – amennyiben Nagy Sándor Pöltenberggel egyesülve Nagy-Málas irányában intézte lökemét, ahol az ellenséges lovasság egy részét még utolérni és széjjel vernie sikerült – továbbá hogy az újabb sikert alig igérő összeütközést Komárom tőszomszédságában elkerülje, már nem Jászfalun át egyenes irányban Komárom felé, hanem Csekén át Érsekujvárra a Nyitra mögé hajtatott végre; a Veigl-dandár Jászfaluról jőve, 20-án a Zsitvánál hátvéd alakjában csatlakozott a zömhöz. Április 21-én Wohlgemuth hadtestével a Vág mögé vonult vissza, mely napon a Perrin (azelőtti Teuchert-) és a Theissing-dandárok Sellyén, a Dreyhann-dandár Királyfalván, a Strasdil-dandár pedig Deákin helyeztetett el; a Herzinger- és Veigl dandárok a Nyitra szemmeltartására még a Vág balpartján maradtak.
A császáriak részén a nagysallói csata súlya úgyszólván teljesen a Jablonowski-hadosztályra nehezedett, miután a fővezénylet a többi négy dandárt, vagyis a hadtest kétharmadát a csatához egyesíteni elmulasztotta, mely utóbbiak közül az egyik dandár mint tudjuk, parancsnokának saját elhatározása folytán lépett segélyhozólag közbe. A szivós ellenállás, mellyel a Jablonowsky-hadosztály az óriási túlerőnek ellenállt, teljes mértékben dicséretet érdemel. A magyar csapatok közül különösen a 3., 9., 28. és 47. honvéd, továbbá a 19., 39. és 60. sorezred 3. zászlóaljai tűntették ki magukat; a csata helyes tervezése Klapka érdeme, Damjanics pedig megszokott vitéz magatartása miatt érdemel említést.
Welden a császáriak veszteségét, kiknél a csata napján és a következő napon igen sok volt a magyarok kezébe került maradozó, mindössze 800–900 emberre teszi, míg ellenben magyar források azt, mindenesetre kissé túlozva 2000-re becsülik. A magyarok vesztesége, Klapka szerint 600, Gelich szerint 700 fő.
Görgey vezérkarával együtt, bár az ágyúdörgést meghallotta, egész nap megmaradt lévai főhadiszállásán s a csata menetét állítólag részben az ottani várból személyesen figyelte meg, részben pedig kiküldött parancsőrtisztek által informáltatta magát a dolgok állásáról. Így aztán nem csoda, hogy a csata kimeneteléről csak késő este kapott hirt. Egyébként a fenti megfigyelésen kívül a hadsereg főparancsnokának tevékenysége és befolyása erre a valóban döntő horderejű csatára, saját bevallása szerint csupán abból állott, hogy főhadiszállásáról egy csapatosztályt oly utasítással küldött a kánai hidhoz, hogy az a csatatérről netán elfutó s a Garam balpartjára menekülni óhajtó csapatokat azon, esetleg erőszak alkalmazása által, át ne bocsássa. Különben ez az elővigyázati rendszabály ez alkalommal, amint emlékírataiban ő maga is állítja, honvédeink vitéz magatartása folytán teljesen feleslegesnek bizonyult.
Egyébként Görgey a nagysallói csata napján különben is igen rosszkedvü volt; ekkor értesült ugyanis hivatalosan Ludvigh kormánybiztos útján az április 14-iki függetlenségi nyilatkozatról, mely lépésével az ország kormánya a jogos önvédelem határait túllépve, az erőszakos visszatorlás ösvényére lépett.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi