A mossorini ütközet. 1849. július 23-án.

Full text search

A mossorini ütközet.
1849. július 23-án.
A Vetter által elhatározott támadást a titeli fensík ellen Guyonnak egy július 19-én 4 zászlóaljjal, ugyanannyi lovasszázaddal és 2 üteggel Vilova irányában végrehajtott kémszemléje előzte meg. Guyon reggeli 6 órakor jelent meg az említett helység előtt s miután a Lang-dandár előcsapatai előre oda visszahúzódtak, harmadfélórahosszáig tüzeltetett tüzérségével a falu bejáratára s azután hadoszlopával Kovil-Szent-Ivánra húzódott vissza.
A szintén Guyon által végrehajtandó tulajdonképeni támadást Vetter július 23-ikára tűzte ki, micélból Kmethy neki Pongrácz László alezredes alatt július 21-én 2 zászlóaljat és ugyanannyi lovasszázadot bocsátott rendelkezésre. A Kmethy-hadosztálybeli többi csapatoknak 23-án 3 oszlopban tüntetőleg kellett Kamenic, a Vezirachegy és Karlóca ellen előnyomulniok, hogy a Péterváradot a jobbparton körülzáró csapatokat nyugtalanítsák.
Guyon a támadásra meghatározott napon hajnali 3 órakor egyszerre két helyen lépett fel és pedig Vilovánál 3 zászlóaljjal, 4 lovas századdal és 12 ágyúval, Mossorin előtt pedig 8 zászlóaljjal, 3 lovas századdal és 4 üteggel. Mindkét helyen a támadás az ellenség meglepetésére volt alapítva, mit azonban Vilovánál a korai ágyúzás meghiusított; miután pedig a gyalogság az egyidejű fellépést elmulasztotta, a támadó oszlop rövid ideig tartó hatástalan ágyúzás után, melyet Lang csak gyengén viszonzott, reggel 1/2 7 órakor Kovil-Szent-Ivánra húzódott vissza. Kevésbbé simán folyt le a dolog Mossorin előtt, ahol Guyon személyesen vezényelt. A támadást itt is lövegtüz vezette be, mellyel egyidejüleg Guyon rohamoszlopokba tagozott gyalogságát is előrevezette. Midőn ezek az ellenséges állást mintegy 600 lépésnyire megközelítették, vette észre Guyon, hogy a további előnyomulást csak a két oldalon mocsárok által szegélyezett úton, egy oszlopban folytathatja. Ámde mialatt a támadó oszlopok eggyé tömörültek, Knicsanin oly öldöklő tüzbe fogta azokat, hogy a magyarok sorában csakhamar ingadozás állott be s csak kevés hija volt, hogy ez általános futássá nem fajult. Knicsanin a visszavonulókat csakis lövegtűzzel üldözte s így Guyon nagyobb baj és veszedelem nélkül vezethette vissza csapatjait korábbi táborhelyeikre.
Délután fél 2 órakor Guyon megújította támadását s ez alkalommal 15 zászlóaljjal, 5 lovas századdal és 6 üteggel, tehát csaknem egész hadtestével Mossorin ellen nyomult. Tüzérségét Guyon a töltés két oldalán vonultatta fel s mögötte fedezetül 4 zászlóaljat és 2 lovas századot állított fel. A tulajdonképeni támadás keresztülvitelére szánt 6 zászlóaljat ezúttal a délelőtti tapasztalásokon okulva, egy ekkor még nem igen ismert és gyakorolt módon, szétszórt harcrendben messze hátul követő tartalékokkal tolta előre, mely alakzatban ezek a kiszáradt mocsárterületen üggyel-bajjal bár, de mégis előbbrejuthattak. Guyonnak ez a széles támadó alakzata arra bírta Knicsanint, hogy csapatjait szintén jobban széjjelhúzza, ami védővonalának ellenálló képességét még jobban csökkentette.
A támadók élénk ágyú- és puskaropogás között halált megvető elszántsággal nyomultak előre s bár két ízben a fensik széléről visszaverettek, egy harmadik rohamnál végre sikerült az egyik honvéd csapatnak szilárdul megvetni a lábát a fensíkon. Miután azonban ezt a kimerült osztagot nyomban tartalék nem követte és azonkívül Knicsanin ép ekkor – délután 5 óra tájban – Lang ezredestől Vilováról egy osztály Császár-dragonyost és 1/2 lov. üteget kapott erősbítésül, melyek a fensíkra felért magyar osztag ellen azonnal támadásra mentek, ez utóbbi nem sokáig bírt az ellene fellépett túlerőnek ellenállni s megint csak a mélységbe szorult vissza. Ezt a kedvező pillanatok Knicsanin általános ellentámadás megkísérlésére használta fel, melyet azonban Guyon már nem várt be, hanem gyalogságát visszavonván, esti 8 óráig már csak tüzérségével folytatta a harcot, amikor hadait Gyurgyevóra rendelte vissza. Megemlítendő továbbá, hogy Guyon a délutáni támadás idején Perlasz felől és Zalánkeménnel szemben is intéztetett tűntetést, melynek természetesen említésreméltó eredménye nem volt.
A császáriak e napi vesztesége, miután a csapatok a terepalakulások által igen jól voltak fedve, mindössze 45 emberre rúgott holtakban és sebesültekben; a nyilt terepen és mocsárokon át előnyomuló magyarok vesztesége ellenben jóval nagyobb lehetett; az egyik forrásmunka 25 halottra és 72 sebesültre teszi, ami inkább kevésnek, mint soknak mondható.
Miután Guyon hadosztályának a kománytól július 21-én vett rendelet értelmében már a következő napon Szegedre kellett elvonulnia s a titeli fensik szemmeltartására csak Kmethy maradt vissza hadosztályával, a hadi szinhely e részén egyidőre szünet állott be. A bán folytatólagos hadműveleteire e fejezet befejezésül, az Arad és Temesvár körül történt eseményeket kell röviden ecsetelnünk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi