Arad vára megadja magát.

Full text search

Arad vára megadja magát.
Arad vára körül május végéig semminemű jelentékeny dolog sem történt.* Mihelyt a körülzáró had főparancsnoka, Vécsey tábornok Buda bevételéről értesült, május 31-én újólag felszólította Berger altábornagyot a vár föltétlen átadására, aki azonban június 1-éről kelt válaszában kijelentette, hogy az őrség a várat utolsó csepp vérig védelmezni szándékozik s így a körülzáró hadtest parancsnoksága ne számítson a várőrség feltétlen önkéntes megadására. Erre Vécsey június 3-án tisztességes fegyverletételt ajánlott; ezt a várbeli haditanács fontolóra vette és tekintettel a vár csekély élelmi és egyéb készleteire, alkudozásokba bocsátkozott. Ezek folyamán elhatároztatott, miszerint az általános helyzetről való tájékozás céljából a várőrség két tisztje Pestre és esetleg Bécsbe vagy Olmützbe menjen, Ő Felségétől a vár föladása iránt a további parancsokat kikérendő; egyidejüleg egy másik tiszt Temesvárra küldetett, hogy az ottani viszonyok felől tájékozza magát. Lepkovszky százados, aki Temesvárra és onnan Karánsebesig utazott, június 12-én, Slach és Mader századosok pedig június 19-én tértek vissza Pestről és valamennyien igazolták, hogy a császári hadak helyzete az egész országban rosszra fordult és hogy a vár őrsége felmentésre egyhamar nem igen számíthat. Erre június 24-én megkezdődtek a vár föladására vonatkozó komoly tárgyalások, melyek 28-án a vár átadása szükségének kimondásával értek véget.
Az előzményeket lásd a II. kötet 184. oldalán.
A fegyverletételi szerződés főbb pontjai következőleg hangzottak: A vár parancsnokának, valamennyi tisztnek, az egész őrségnek s Aradvár összes lakosságának és azok családjának, élete és magántulajdonának s a bent maradó polgári egyéneknek teljes amnesztia és büntetlenség adatik. – A vár egész őrségének megengedtetik a tisztességes teljes elvonulás, még pedig az egész várőrség teljes felszerelésben, felső és oldalfegyverrel, ellátva személyenként 10 éles töltéssel, 2 darab 3 fontos tábori ágyúval, egy teli szerkocsival, - az uhlánusok feltűzött dzsidákkal – a tisztek kivont karddal minden becsületi jelvénnyel zeneszó mellett vonulnak ki a legközelebbi községbe Ujaradon keresztül, ahol is a legénység őrmestertől lefelé szabad ég alatt leteendi fegyverét, mely a magyar kormány tulajdonában marad. – Oldalfegyvereiket az összes tábornokok, törzs- és főtisztek megtartandják. – Szabad elmenetel engedélyeztetik a várban levő papságnak és mindazon magán egyéneknek, kik a kivonulást óhajtják. – A kivonuló tábornokok, törzs- és főtisztek írásban, becsületszavuk alatt, a legénység azonban esküvel kötelezik magukat Magyarországban hat hónapig nem harcolni. A várőrség Magyarországon keresztül a legrövidebb útat követendi Styriába s az a magyar kormány részéről tiszteleti födözettel, a szükséges átkelési szerekkel és élelemmel láttatik el, míg Magyarországban menetel stb. Aradon, 1849. évi július 28-án. A magyar kormány részéről a felhatalmazott országos biztos: Boczkó Dániel; az arad-temesvári ostromló hadtest parancsnoka, Vécsey tábornok nevében G. Duschek kapitány, Baudis őrnagy hadtestsegéd. Ratifikálta Vécsey tábornok. A várőrség részéről; Friedrich v. Dietrich ezredes, Ferdinánd Mader százados, Michael Raninger százados, Vitalis v. Lepkovszky hadmérnök-százados, Franz Baron Berger őrnagy. Ratifikálta Berger.”
A vár tényleges átadása június 29-én vette kezdetét, július 1-én pedig kivonult belőle az őrség, mely alkalommal 66 különböző ürméretű ágyú, 2000 mázsa lőpor és 1500 fegyver került a magyarok kezébe.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi