Szent János II. levele (2Jn)

Full text search

Szent János II. levele (2Jn)
Az öreg (presbiter) Szent Jánosnak közismert neve volt a kis-ázsiai keresztények körében. Az apostoli egyházban ez az elnevezés az elöljárók neve, akár püspökök, akár papok (vö.: 1Pt 5,1). János különben sem szerette magát megnevezni, evangéliumában is úgy ír magáról, mint „akit Jézus szeretett”. A 2. század elején Hierapoliszi Papiás az apostolokra alkalmazza ezt az elnevezést, és külön Jánosra vonatkoztatja, hogy megkülönböztesse Arisztiontól, az Úr tanítványától. - János a kiválasztott úrnőnek írt. A görögben névelő nélkül áll, ezért valamelyik kis-ázsiai egyház megszólítása lehet, amelynek nővére az efezusi egyház, ahonnét a levelet írta. Mások személynévnek fogják fel, és így vagy Eklekté, vagy Küria volna a név. De az apostol hol egyes számban, hol többes számban fordul ehhez a kiválasztott úrnőhöz, ami inkább amellett szól, hogy az egyházközség megszemélyesítéséről van szó. A Jelenések könyvében a kis-ázsiai egyházak is megszemélyesítve fordulnak elő, akik az Úrnak (Küriosz) jegyesei, ezért a menyasszony neve lehet a Küria, és mivel nem mindenki tagja az egyháznak, csak az kaphatta a kiválasztott (eklekté) nevet, akit az Isten kiválasztott. - Mint Pál Krisztusban, János az Igazságban szereti híveit, így ez az Igazság nem más, mint Krisztus.
Sok csaló: hamis tanítók, akik nem tanítják Jézus személyi egységét más néven antikrisztusok. Ezek ellen az apostol kiközösítést parancsol: még csak ne is köszönjetek neki. A kiközösítés a zsinagógában is szokásban volt, Jézus is a kiközösítést ajánlotta azokkal szemben, akik nem akarnak engedelmeskedni az Egyháznak (Mt 18,17) Pál a vérfertőzést űzőket közösítette ki Korintusban (1Kor 5,1-13). - Keleten az üdvözlés nem csupán udvariassági forma, hanem kötelesség, a vallásosság egyik megnyilvánulási formája, ezért nem lehet köszönni azoknak, akik veszélyesek lehetnek a hitre nézve.
Szent János ezt a levelet, úgy látszik, előkészítőnek szánta apostoli látogatására, mert reméli, hogy eljut hozzájuk és élőszóval mondja el a többit. Ebből az következik, hogy a Szentírás nem kizárólagos forrása a hitnek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi