Tanítóképző intézetek.

Full text search

Tanítóképző intézetek.
Báró Eötvös József már 1848 májusában intézkedik, hogy tanítóképző-intézetek állíttassanak fel s ezek képzett tanárokkal láttassanak el. Ezután nemsokára a népiskolák rendezése, fölállítása és a tanítóknak kellő ellátása alkotja főgondját. Megszerkesztette és az országgyűlés elé terjesztette 19 §-ból álló közoktatási törvényjavaslatát, a mely majdnem kizárólag a népoktatással foglalkozik. E javaslat, sajnos, csak javaslat maradt.
Ezután jött a Thunrendszer, a német előadó nyelvvel. Nyilvánvaló, hogy a magyar nemzet utolsó és leghatalmasabb erősségének, nemzetiségének megölése, rombadöntése volt a főczélja.
Protestáns iskoláink az abszolut korszak alatt még nagyobb buzgalommal igyekeztek a nemzeti szellemet ápolni. S az összes felekezeteket közelebb hozta egymáshoz nemzetiségük megoltalmazása, megvédése.
A kiegyezés után báró Eötvös József második miniszterségének első lépése a népnevelési egyesületek fölállítása volt. Azután megalkotta nagy törvényjavaslatát, a mely mint népiskolai alaptörvényünk szentesíttetett.
E törvény életbeléptével Eötvös a vármegyék tanügyének élére királyi tanfelügyelőket nevezett ki, megbízható, hazafias szellemű, tanítók képzése érdekében pedig tanító- és tanítóképző-intézeteket állított fel.
Bács-Bodrog vármegyében 1870-ben Baján állami tanító- és Szabadkán állami tanítóképző-intézetet szerveztek. E két jeles tanintézet, mely az ország déli része számára van hívatva lelkes, fáradhatatlan és a magyar nemzeti népoktatásért hevülő tanítói kart képezni és nevelni, maig is fennáll és teljes sikerrel oldja meg magasztos feladatát. A bajai állami tanítóképző-intézet a hasonló intézetek között vezérszerepet játszik; igazgatója Scherer Sándor és tanári kara az intézetet magas színvonalra emelték. Minden osztálya párhuzamos; ez az ország legnépesebb tanítóképző-intézete. Szabadka sz. kir. város területén fennálló állami tanítóképző-intézet kultúrmissziójáról is csak elismerőleg lehet nyilatkozni. Hogy a magyar tanítónők műveltsége, páratlan buzgalma, hivatásérzete és hazafias munkássága oly magas fokon áll a vármegyében, azt jórészben ez intézetnek köszönhetjük. Kétségtelen, hogy az ország harmadik nagy városának megmagyarosításához is nagyban hozzájárúl. Az intézetet lelkes vezére Barkáts Mária igazgató és kiváló tanári kara e kultúrintézetet a tudomány mai színvonalára emelték.
A vármegyei felekezetek közül a gör. kel. szerb hitfelekezet tart még fenn saját erejéből két tanítóképző-intézetet. Mind a kettőt Zomborban, a vármegye székhelyén. Eleinte a tanító- és tanítónőképző-intézet vegyes volt, azonban a kormány intézkedése következtében szétválasztották s ma a tanító- és a tanítónőképző-intézetek külön épületekben vannak elhelyezve. Brankovics György gör. kel. szerb pátriárka bőkezű adományából építették a tanítóképző-intézetnek díszes épületét. Az intézetnek fiú-internátusa is van.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi