A jazygok emlékei.

Full text search

A jazygok emlékei.
A szarmata-jazygok emlékeit a vármegye egyes helyein felásott temetőikből és a szórványosan előfordult régiségleletek sajátosságaiból ismerjük fel. Így: a monostorszegi sírmezőn végzett ásatásokból igen becses régiségeket szerzett a vármegyei múzeum. Az ásatások során 11 sír gazdag tartalmával ismerkedtünk meg. A feltárt sírok fekvéséből kitűnt, hogy a temető soros. A sírok iránya K-Ny. Több sírban a vázakat ülve temették el.
Az első sír tartalma egy pár ezüst-fülbevaló és számos változatos alakú és színű apróbb-nagyobb üveg-, gyanta-, kő- és paszta-gyöngy s átlyukasztott farkas- és szarvasfogak. E sírból való egy kezdetleges mívű, rosszúl égetett kis agyagedényke is. A 2. sírban egy pár bronz-szíjvég volt. A 3. sírban, a fej mellett talált edénytöredéken kívül, a nyak táján kisebb-nagyobb gyöngyök, a mellen egy bronz-csatt, a könyök táján egy elefántcsont-fésű volt. A 4. sír üres. Az 5. 22sírból kerűlt elő egy pár ezüst-fülbevaló; üveg, gyanta, szurok, koráll és különféle pasztagyöngyök; két laposfejű aranytű, egy elefántcsont-fésű, egy rossz ezüstből való gyűrű és két kis ezüstcsatt a lábról. A 6. sírból csupán egy síredény cserepei kerültek elő. A 7. sírban, az öv táján volt egy nagyobb bronz-csatt, közvetetlen mellette egy elefántcsont-fésű; a mell balfelén zománczozott bronzfibulák, üveg- és nagy szurok-gyöngyök, halfark-alakú aranyozott bronz ruhadísz, csörgők, fülbevalók és gyűrű; a czombcsontok között egy orsógomb; a lábfejeknél egy kis cserépedény, apró üveggyöngyök, átlyukasztott szarvasfog, bronzdrótra fűzött csörgők, nagyobb szurok- és gyanta-gyöngyök és azok darabjai. A 8. sírban melléklet nem volt. A 9. sír tartalma 25 szem apró üveggyöngy. A 10. sírban, mely már fel volt dúlva, csak egy bronz tűcske és egy edénytöredék volt. A 11. sírból való egy csiholóvas tűzkővel, egy kis vascsatt, egy pár ezüst csatt és egy csiptetővas elrozsdásodott darabjai, egy kis pántszeggel átütött bronzlemezzel.
Gomboson, a Papszállás éjszaki árkában, sárgaföld szedése közben, Biber Mária 35 különféle szem-színű gyöngyöt talált. A fűzérben van egy tonna-alakú nagy példány, három sardonix, tíz zöld üvegpaszta, négy kék üveg, öt fehér kagylóhéj, tíz vöröses paszta és két fehér paszta.
Zentán, a „Mákos”-nak nevezett tiszaparti szőlőkben talált csontvázas sír mellett lócsontokat; az „orom”-i két sírban edényeket, egyikben pedig egy három cm. átm. arany csüngőt; a „híres sor”-iban pedig Diocletianus érmét találták.
A bácskeresztúri jazyg-sírokat 1898-ban Kuzmiák Sándor bontogatta fel. A sírmező a bácskeresztúr–liliomosi határrészen fekszik. A leletek előfordulási körülményeinek leírását nélkülözzük ugyan, de a vármegyei muzeumba beszállított szépszámú és igen becses leletekből következtethetünk a sírmező kiterjedtségére és leletekben való gazdagságára. A bronzokból a fibulák között találunk két fogaskerék-alakút, egy áttört művűt, egy félíves kengyellel bírót és különféle más alakú fibulák töredékét; egy bronz-gyűrűt, egy pár abroncsalakú karpereczet és többek töredékét; nyitott végű sodrony- és lemezkarikákat, csattot, tükörtöredéket. Legnagyobb számban a gyöngyök vannak képviselve. A füzéreken több mint 300 szem kisebb-nagyobb különféle színű és alakú szurok, üveg, kagylóhéj, sardonix, borostyán, fehér koráll és más krétás anyagú, bordázott és betétekkel díszített pasztagyöngy van együtt. A sírokban lelt két Marc Aurelius-féle érem, mint becses korhatározó tárgy, különös figyelmet érdemel.
1898-ban Németpalánkén, a község és a Borócz közötti útra eső téglaégető gödrökben, egy sírban bronz-karpereczet, agyagcsészét és bögrét találtak. A leletek a M. N. Muzeumba kerültek. Ugyanott 1902-ben szintén igen érdekes gyöngyfüzér került felszínre. A leletet Hipp Dezsőné a vármegyei muzeumnak ajándékozta. A fűzérben van egy nagy fehér, egy sardonix, két világoskék üveg, két sötétkék, hat zöld, öt sárga négyszögletű paszta, egy barnás gyanta és hat fehér; összesen 32 gyöngy-szem.
Weindl Mór, apatini nagybirtokos földjén, a Szond és Gombos közötti, ú. n. Debeljacs-pusztán, 1900-ban nyolcz sírt kutattak át. Az 1. sírban a csontváz végtagjai rendetlen helyzetben voltak. Egyszerű bronz karperecz volt mellette. A 2. sírban egy kezdetleges díszítésű, szélesszájú urnát leltek. A 3. sír gyermek sírja volt, egyszerű bronz-karpereczczel. A 4. sírban egy 78 mm. átmérőjű, 5 mm. vastag, pontokkal díszített bronz-karperecz volt. Az 5. sírban két drb 67 mm. átmérőjű egyszerű, bronzdrótból lemetszett karpereczet, egy bronz-fibulát és 150 drb. különböző színű üveg- és ékkőből való gyöngyszemet találtak. A 6. sír gazdag tartalmához járul egy üvegkorongocska. Ezt egy hasonló nagyágú bronzfedő takarja. Mind a két tárgyat egy kezdetleges művű agyagedény alatt találták, mely közvetetlenül a koponya mellett volt elhelyezve.
Ifj. Frey Imre gyűjteményéből ismeretes a „Kudela-lelet”, mely Zombor nyugati határán, a katonai kórház közelében, a Mosztonga egyik nyúlványa mellett, a Kudela Antal szőlőföldjén levő domb sírjából került felszínre. A domb területén a nagy számban előforduló csontvázak mind kelet felé fordított arczczal, É-D irányban feküsznek. Az egyik csontváz karján egy bronz-huzalból készített karperecz és egy bronz gyűrű volt. A csontváz körül még 35 gömbölyded carneol és egy vörösre égett agyag-gyöngyszem feküdt. Volt a leletben még egy durva készítményű cserépedény is. Zombor határában, a Thim-féle téglaégető területén 23még egy temetőt ismerünk, mely talán a késői jazyg-korból származik. Itt bronz-tárgyakkal vegyesen vastárgyakat is találtak. A Mérő-féle téglaégetőből való egy római utánzatú, barbár kis edény és egy fibula. Mindakettő az ifj. Frey-féle gyűjteménybe került. A fentebbiekhez csatlakozik még az a lelet, a melyet a Szemző-kerttel szemben levő téglatelepen találtak. Ebben az emberi csontvázon kívül egy vaskard, egy bronz-fibula és állítólag egy pikkelyes bronzöv is volt. A tárgyak elkallódtak.
Az Újverbászon épült kenderfonó-gyár területén, csatorna-ásás közben, egy férfi és egy nő csontvázára akadtak. A csontvázak É-D irányban, a koponyák délnek feküdtek. A női csontvázon egy primitív nyakéket, kezén ugyanolyan formájú karpereczet, a fejénél pedig egy egyszerű rugós bronz-fibulát találtak. A férfi csontváza mellett egy köpűs vaslándzsa feküdt. A csontvázak lábánál egy-egy kis bögre volt elhelyezve. Az ékszertárgyak mindegyike római ízlésre vall. E helyen már többször találtak régiségeket, közöttük egy Constantinus-féle érmet is. Az érdekes leleteket a vármegyei muzeum őrzi.
Apatinban, a „római sáncz” mellett fekvő Bekker-féle telepen számos vastárgy: kések, sarlók; a sáncz közelében levő téglagödrökben pedig bronz karpereczek, gombok, fülbevalók, fibulák, csüngő-díszek, karikák, sörényes oroszlánfejet ábrázoló lemezek, csatok, szűrő- és mécsestöredékek, bronz-lemezek és bőrmaradványok voltak. A leletek erős római befolyásra engednek következtetést. A csontvázak alig egy m. mélyen, arczczal keletnek fordítva feküdtek, a karok pedig a mellre és a medencze tájára voltak helyezve. A rendszeres ásatás során nyolcz sírt bontottak fel. Ugyanott az ú. n. „Teknősbéka-halom”-nál folytatott ásatás során feltárt sírban, egy szépalkatú koponya mellett, két bronz fülbevaló és két edényke volt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi