János király a törökkel szövetkezik.

Full text search

János király a törökkel szövetkezik.
Ferdinánd király hatalma és sikerei ellenében János király most a töröknél keresett segítséget. Követe, Laszky Jeromos 1527. év végén érkezett Konstantinápolyba, a hol annyit elért, hogy a szultán elismerte János királyt független uralkodónak, sőt 1528-ban némi segélyhadat is bocsátott rendelkezésére. Ez a segédhad 1528. év végén, Mehemed bég belgrádi parancsnok alatt, Péterváradról, Titelen át Makóra vonult, hol a Lengyelországból visszatérő János király a Konstantinápolyból hazaérkező követét fogadta. Mehemed bég 1529. év január havában már ismét Bács-Bodrog vármegyében táborozott seregével, mely Bács várát és Félegyházát árulással hatalmába kerítvén, ezzel a török előtt az út egész Pestig megnyílt. (Millenn. Tört. V. 74.)
96A János királylyal kötött szövetség után Szulejmán 1529-ben harmadízben vezetett hadat hazánkba, de csak nagykésőn, május 10-én indult el Konstantinápolyból. Míg a török sereg nagy lassúsággal közeledett, azalatt a török hajóhad jún. 18-án Erdődnél megtámadta Ferdinánd naszádosait, a kik magyarokból és szerbekből állottak és örökös perpatvarban éltek egymással. Így történt azután, hogy a szerbek elárulták a magyarokat, minek következtében az egész hajóhad a törökök kezébe került.
Szulejmán csak aug. 8-án érkezett Eszék alá, honnan hadával a mohácsi mezőre ment. Közeledtének hírére János király Ó-Becsénél átkelvén a Tiszán, Bodrog várába s onnan Küllődre utazott, hol már várt rá a török hajó, mely őt 300 főnyi kíséretével együtt átszállította a Dunán. Aug. 18-án a mohácsi mezőn találkozott Szulejmánnal, mely alkalommal Frangepán Ferencz érsek, Statileo János erdélyi püspök, Werbőczy István kanczellár és Bajoni Benedek is részt vettek a szultánnal tartott tárgyalásokon. Bécs eredménytelen ostroma után a szultán Óbudára vonult, majd október 25-ike után serege megkezdte az átvonulást a pesti partra, honnan gyors menetben vonult Belgrád felé. November 4-én már Bács vára előtt állott a török sereg s másnap, vagyis nov. 5-én és 6-án, Péterváradnál már megkezdte az átkelést a dunai hídon. (Millenn. Tört. V. 76. Tört. Tár XIII. 210. Szerémi György emlékiratai. Veráncz munkái II. 30.)
A törökök kivonulásával Bács-Bodrog vármegye ismét János király birtokába került; csupán Titel, melyről János király egy 1527 márczius 5-én kelt levelében írja, hogy török őrséggel volt megrakva, Bánmonostor és Bács vára volt török kézben. Bodrog várának, mely megmaradt Szapolyai János birtokában, ez időtájt Martonosi Pestyéni Gergely volt a kapitánya, a ki a várost helyreállíttatta és kibővítette.
Pestyéni emlékét veres márványtábla őrzi, mely valamikor a bodrogi vár falába volt illesztve, s a bodrogmonostorszegi ásatások alkalmával, 1898-ban, a Sziga szigeten került napfényre; most a vármegyei muzeumban van. A feliratot, melynek körülbelül egy harmada hiányzik, Varjú Elemér a következőképen egészíti ki:
COMES GREGORIUS PESTYENY
DE MARTHONOS SERENISS (IMI)
JOHANNIS REGIS HUNGARIAE ET (CETERA)
INDEX CURIAE OMNIS FORTUNAE
REGNATORIS ILLIUS COMES
ASSIDUUS AC OBSESSIONIS
CASTRI TEMPORE CAPETANEUS
. . . . . . . EXSTRUXIT M. D. XXXII.
1530-ban János király a szendrői basához fordult segítségért, a ki szept. havában 25.000 embert küldött Magyarországba. E sereg a Ferdinánd által elfoglalt országrészt pusztítva, 50.000 rabot hajtott Belgrád felé. Midőn Rogendorf 1531-ben Budát ostromolta, a török naszádosok Belgrádból a vár védelmére siettek, majd onnan visszatérve, végigrabolták a partmenti helységeket. Az 1532. évi hadjárat a Dunán túl folyt le, és így ebben az évben a vármegye megmenekült a pusztítástól.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi