Történelmi visszapillantás.

Full text search

Történelmi visszapillantás.
A határon fekvő vármegyék sorsa mostohább, mint azoké, a melyek az ország szívéhez közelebb állanak. De még e tekintetben is sokkal mostohább a Bácska sorsa, mint más határmegyéé, mert míg nyugatra, Ausztriával szemben és délnek a török és szláv szomszéd felé nyitva áll az ország határa, az Ausztriával határos vidékek, ha szenvedtek is a középkorban a szomszédok ellenséges betörésétől, de nyertek is később a nyugati műveltség terjedésével, épen arról az oldalról kárpótlást.
Bács-Bodrog vármegye azonban egész a legújabb időkig oly harczok hullámainak a színtere volt, a melyek után, ha el is vonúlt az áradat, nem maradt termékenyítő iszap. Az ország középpontjától, szívétől pedig minden tekintetben távol feküdt e vármegye, különösen akkor, a mikor az ország középpontja nem is Budapest volt, hanem, a hogy a harczok vándorlásai a kulturát maguk előtt űzték: Pozsony, Kassa, Kolozsvár stb.
A míg azonban más vármegyének kedvezőtlen földrajzi fekvését népességének egysége ellensúlyozhatta, itt a soknyelvű, több nemzetiségű, fajú és vallású népesség a legnagyobb mértékben kerékkötője volt a fejlődésnek.
Hogyan került volna ki magyar irodalom, magyar művészet, magyar tudomány abból a vármegyéből, a melynek a lakossága legnagyobb részében szerb, dalmát és német eredetű?
A vármegye lakosságának eredete és mai összeállítása olyan, hogy a kultúrális téren elért eredményeket a legnagyobb mértékben meglepőknek lehet nevezni. Mint mindenütt, úgy Bács-Bodrog vármegyében is a városoknak kell a szellemi fejlődés terén előljárniok. Városaink pedig hivatalnok- és kereskedő-városok, a hol még a fejlődésnek az a lényeges feltétele is hiányzik, hogy az értelmes elem állandó maradjon. De épen ez a sokat változó része a lakosságnak tette jóvá azt, a mit a magyarság csekély száma eredetileg nem tudott nyujtani. A sok áthelyezett és beköltözött idegen elem a maga szellemi kincseivel segített gazdagítani a vármegyét és az alant következő betűsoros felsorolásában a megye szellemi munkásainak, ott fogjuk találni nagyon sok jelesünknek a nevét, a ki bár nem született a vármegyében, de itt szerepelvén és működvén, a vármegye fejlődésének részese volt.
A míg más vármegyében a lelki szükségletek közössége hamar tömörítette egy táborba egy-egy vidék lakosságát, addig Bács-Bodrog vármegyében épen a politikai, társadalmi és felekezeti ellentétek minden egyes városban súlyos akadályai voltak annak, hogy itt akár az első könyv, akár az első ujság kiadható legyen, nyomda alakuljon, vagy színház épüljön. A történeti kutatás a Bácsmegyére vonatkozó első nyomokra is idegenben talál.
1735-ben írta Bél Mátyás a „Notitia Comitatum Bach-Bodrogh” czímű munkát a vármegye jóváhagyásával, de ez a munka nem jelent meg nyomtatásban. 1764-ben hoz a Pressburger Zeitung közleményt Zombor város uj telepítéséről.
4771769-ben keletkezett az első nyomda a vármegye területén, Újvidéken.
Ebben első sorban szerb és német művek jelentek meg. De a mily természetes szükséglete a haladásnak a nyomda, úgy eredményezi a meglévő nyomda a sajtó fellendülését és a következőkben ismertetendő hírlapstatisztika, a mely közel száz lapnak Újvidéken való megalapítását sorolja fel, fényes bizonyítéka annak, hogy milyen arányban áll a szellemi fejlődés a nyomda-iparral. Az a nagy idő, a melylyel Újvidék megelőzte Bács-Bodrog vármegye többi városát a nyomdaalapítás terén, biztosította neki a sajtó terén való elsőbbségét. A következő nyomdát 1844-ben alapították Szabadkán, 1853-ban Baján és 1865-ben Zomborban.
A helyi nyomdák alapítása előtt természetesen csak idegenben találunk e vármegyére vonatkozó irodalmi kísérleteket, így 1872-ben a Magyar Hírmondóban egy magyar nyelvű közleményt, a mely Újvidék városát írja le. 1791-ben a magyarországi szerbek története jelenik meg Újvidéken, német nyelven, ismeretlen szerzőtől és 1795-ben Büky nevű orvostól „hivatalbeli oktatás a pestis alkalmatosságával”.
1790-ben gróf Kollonich László kalocsai érsek folyamodása a bácsi örökös főispánságért röpirat alakjában jelent meg Budán. Ugyancsak Bácsmegyére vonatkozik Katona István kalocsai kanonok munkája, a kalocsa-bácsi egyházmegye történetéről, a mely 1800-ban jelent meg. 1805-ben Vedres mérnök Szegeden adott ki egy munkát, a mely az akkor épülő Ferencz-csatornáról szólt és ugyancsak Szegeden 1816-ban jelent meg Ugróczy Ferencz munkája a zentai ütközetről. 1822-ben Eimann János újszíváczi jegyző első munkája jelent meg Újvidéken, a melylyel már a bácsmegyei írók működésének a sorozata megkezdődik.
A nyomdák megalapításával a hírlapok is megindultak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi