7. család: Nandus-félék (Nandidae)

Full text search

7. család: Nandus-félék (Nandidae)
Tengeri nandushal (Plesiops bleekeri Gthr.).
Ennek a kis melegégalji családnak érdekes elterjedése van, Délkelet-Ázsiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában is képviselve van. Életmódjuk eléggé ösmeretes, mivel sok fajt akváriumban is lehet tartani. Valamennyi ragadozó életmódot folytat. Az ikrákat a hímek őrzik és gondozzák.
A nemeket többnyire nem könnyű megkülönböztetni egymástól. E tekintetben csak a Badis Bleek-nemzetségbe tartozók alkotnak kivételt, rajtuk kívül egyes más nemzetségbe tartozó fajok ikrását nász idején kissé kitüremkedő tojócsövéről lehet felismerni. A nandus-félékhez tartozó 14–15 fajt 6 nemzetségbe osztják be. Elterjedésük igen széleskörű. A Nandus, a Badis és a Catopra délázsiai, a Polycentropsis afrikai, a Polycentrus és a Monocirrhus pedig délamerikai nemzetségek.
A nandus-félék túlnyomó része éjjeli állat, s ezért medencéjüket árnyékos helyen tartják. Számukra megfelelő búvóhelyről is kell gondoskodni. Erre a célra az üres virágcserép is megteszi a szolgálatot. Valamennyien nagyon ijedősek. Igen falánkak és eleven táplálékot kívánnak. A meleg iránt érzékenyek. Akadnak köztük díszes külsejűek, de általában szerényebb színezetű köntösben járnak.
A márványos nandus (Nandus marmoratus C. V.)
A márványos nandus hal sügéralakú, nyúlánktermetű állat. Háta magas, oldala lapos. Szája nagy és előre tolható. Kopoltyúfedeléről tüske mered előre. Alapszíne világoszöld és olajzöld közt váltakozik, a háta sötétebb, de sárgásfényű, hasoldala rózsaszínnel futtatott sárga, vagy sárgásfehér; feje és oldala is pirosasba hajlik. Törzsét és fejét szabálytalan alakú és zöldesbe játszó fekete foltok teszik márványossá. Ezek a foltok olykor harántsávokat alkotnak és a kissé sárgás vagy zöldes úszókra is átterjednek. A márványos nandus 15 cm-es hosszúságot ér el. Hazája Elő- és Hátsó-India, ahol állóvizekben igen gyakori. Falánk ragadozóhal, de mégsem eléggé mozgékony és félénk. Csak 20 C foknál melegebb vízben tartható. Legszívesebben apró halakkal táplálkozik, de megeszi a békaporontyot, a gilisztát, s más effélét is.
A kéksügér (Badis badis Ham. Buch.)
A kéksügér Badis badis Ham. Buch., 7–8 cm-es indiai hal, amely családjának valamennyi faja közt a legjámborabb. Állóvizekben tanyázik, de nem közönséges. Az ikrások valamivel kisebbek. Alapszíne barnás, vagy barnáskék; fejeteteje és háta sötét, vagy feketéskék; hasoldala világosabb színű. A kéksügér színezete a víz hőmérséklete s egyéb körülmények szerint változik. Mustrázata sárgás vagy fehéres udvartól körített vállfoltból és gyakran a hátúszó alatt sorakozó feketés, vagy legalább is sötét pettyekből áll, de akadnak teljesen egyszínű, feketéskék példányok is, némelyiket pedig sárgásan csillogó hosszanti sávok díszítik. A fiatalokon olykor 6–10 keskeny sötét harántpánt van.
A nemek nemcsak nagyságban, hanem testalakban és színezetben is elütnek egymástól. Az ikrások haséle kidomborodik, a nagyobb hímeké ellenben inkább homorú vonalú. A tejesek mindig sötétebbek és hátúszójuk hegyesvégű, a nőstényeket pedig többnyire a farkukon lévő vöröses foltról is fel lehet ismerni. A nászjáték és az ívás rejtett helyen, kivájt kövek öregében megy végbe. Ha ilyenre nem akadnak, a tejes a növények közt gödröt váj a homokba. Az ikrás rövid időközökben, háromszor-négyszer egymásután összesen 40–60 petét rak le a növényekre, vagy üreg falára. Az ikrákat a hím őrzi és friss vizet hajt rájuk. A fiatalok 22 C fokos vízben kb. 60 óra alatt kelnek ki. Az ivadék eleinte igen gyámoltalan, csak kb. két hét mulva kezd úszkálni és ázalékállatkákra vadászni. Attól kezdve rohamosan növekedik. A kéksügér nagyon igénytelen kis hal, az eleven táplálékot (Cyclops, Daphnia, stb.) azonban megkívánja. Kis medencében, 18–25 C fokos vízben tarthatjuk. Nászjátékát akváriumban is megfigyelhetjük, ha a medencébe üres virágcserepet teszünk be.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi