KEVEVÁRMEGYE.

Full text search

KEVEVÁRMEGYE.
A XIII. század elején tűnik föl.* Az Alsó-Dunánál, különösen a mai Torontál- (és Temes-) megyének déli vidékén terült el. Délen a Duna képezte határát, mely vonalon többé-kevésbbé biztosan ma is föl lehet ismerni Pancsova, Bavanistye. Kubin és Dubovacz helységeket. Kelet felé a Karas alsó folyásáig (Dubovácz-ig?) terjedhetett. Innen ény. a mai Szelleus, Dobricza, Kanak, vagy Konak (utóbbi már inkább Temesmegyében), Bóka. Módos, Torak, Párdány és Ó-Telek(?), – délnyugatra a Béga mentén Ittebe, Idvarnok és Szent-György fölismerhető határ-helységei. E vidéktől dél felé talán a Temes és a Duna folyók képezték nyugoti határát. A Temes mellett fekvő Barandát még kevemegyei helységnek véljük.
Comitatus de Kewe, Kewew, de Kewy, Kowiensis, Koueniensis formában leginkább. Először 1201-ben, mikor első főispánját emlftik. (Katona, Hist crit.. IV. 615–7.) Bonfini nem ismeri. Úgy látszik a törökök betelepedése a XVI. század első felében semmisítette meg e megyét. – Jelen dolgozatunk Pesty művén alapszik. Fájdalom, a helységek régi irásmódját nem közli. (Pesty Frigyes, Eltűnt régi vármegyék. I. 369–410. l.)
A rendkívüli pusztulás miatt, mely sujtotta, áltálában az egész megyéről s így birtokosairól is keveset tudunk. Másfelől azonban kétségtelen, hogy közepe táján egy hatalmas terület, az ú. n. Maxond vidéke, részben teljesen terméketlen és lakatlan volt.*
L. Maxond helység a.
A Duna vonalát itt is – ugy látszik – végig a király tartá kezén. Legjelentékenyebb pontja: Keve vár (és város) kétségtelenül a korona birtoka volt s hihetőleg az ezzel kelet felé szomszédos Dombó (ma Dubovácz) és a tán nyugot felé szomszédos Tornistye vára is.
Déli feléről alig tudunk egyebet; valamivel többet északkeleti harmadáról. A mai Dobricza vidékén (Nagy-Becskerektől kd.) Hunyadi Jánosnak s utána szent-míklósi Pongrácz Jakabnak majd horogszegi Szilágyi Mihálynak voltak (a maxondi kerület) birtokai, utóbbinak legtöbb, minössze vagy 9, – föntebb, Bóka táján a berekszói Hagymásoknak és Szentgiroltiaknak (Szentgrótiaknak) együtt 2, – Párdány (helys. Pordány) és Torak (helys. Tárnok) vidékén a Csákiaknak 4, – Ittebe és Szent-György táján a Béga mentén az Ittebeieknek vagy 7, a Maczedóniaiaknak vagy 6 falujok; végül a szeri Pósafiaknak s utánok a gúti Országh-oknak és nádasdi Ongoróknak egy m.-városuk és 3 helységük.
Ezenkívül a főrangú családok közül a Garaiakat és Tallócziakat, az egyháziak közül pedig a fejérvári Sz.-István egyházat találjuk időnként csekélyebb részek birtokában.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi