A NEMZETISÉGI TÖRVÉNYRŐL.

Full text search

A NEMZETISÉGI TÖRVÉNYRŐL.
A képviselőház 1869. junius 24-dikén tartott ülésének napirendjén volt a válaszfölirati javaslat részletes tárgyalása.
Buttyán László, huszonkét elvtársa nevében is, a 4-dik pont után a következő új pont fölvételét indítványozta: «Nem mulaszthatjuk azonban az ily fontos tárgyak közül fölemlíteni a nemzetisegi kérdést, melynek szerencsés megoldása, szerintünk, a hazában lakó népek moralis, szellemi és anyagi felvirágzásának föltétele, s következőleg életfeltétel az egész hazára nézve. E tekintetben a mult országgyűlés alkotott ugyan egy törvényczikket, s hiszszük, hogy éppen ez okból Felséged atyai gondolkodása hagyá érintetlenül ezen kérdést a trónbeszédben; azonban nem tagadhatjuk felséges 192úr, hogy az azon törvényczikk szerinti megoldás nem eredményezett az ország minden népénél közmegelégedést; miért is mi azon lelkiismeretes meggyőződésben, hogy közös hazánk boldogsága csakis az ország összes népeinek minden jogos követelménye kielégítése által érhető el, nem tekinthetjük ama kérdést véglegesen megoldottnak: ugyanazért hajlandók vagyunk azt, akár Felséged kormánya, akár az országgyűlés kezdeményezésével ujolag tárgyalás alá venni, és annak folytán, az ország territoriális és politikai egységének föntartása mellett, a teljes jogegyenlőség alapján a hazában lakó minden nemzetnek, mint olyannak, létét és elidegeníthetlen jogait törvény által biztosítani.»
Deák Ferencz: T. ház! (Halljuk) Az 1868-diki törvényhozás megalkotta a nemzetiségi egyenjoguságról szóló törvényt. Azon szándékkal alkottuk azt meg, hogy minden, bármely nemzetiséghez tartozó, bármily ajkú polgárnak egyenjogúsága a lehetőségig biztosíttassék, s e mellett az ország önállása, együttmaradása, szervezete stb. föntartassék.
Most indítvány tétetik, hogy mi magunk mondjuk ki, hogy ezen törvény azért revideálandó, mert a nemzetiségeket nem elégítettük ki.
Lehet, hogy a ház többsége az okok meghallgatása után újabb javaslatot vesz tárgyalás alá; de hogy mi a trónbészédre adott válaszfeliratban, a nélkül, hogy újabb törvényjavaslat előttünk volna, a nélkül, hogy az megvitattatnék, mindjárt előre kimondjuk, hogy azon törvényt nem tartjuk helyesnek, hogy nem tartjuk kielégítőnek: ezt tőlünk, úgy hiszem, senki sem fogja kivánni. (Helyeslés.)
Óhajtja mindenki a közmegelégedést; hanem én azon véleményben vagyok, hogy ha a törvényt úgy alkottuk volna, mint a mult országgyűlésen a kisebbség kivánta, akkor sem lett volna az országban közmegelégedés; mert a közmegelégedésre törekedni kell ugyan, hanem a törvényhozást mindenekelőtt az igazság, a méltányosság s az ország közérdeke vezérli, miután azt el nem kerülheti, bármily törvényt alkosson is, hogy legyenek olyanok, a kik azzal nincsenek megelégedve.
Minden képviselőnek jogában áll, valamely fönálló törvény változtatását sürgetni és arra nézve javaslatot készíteni. Ha a t. képviselő urak ily javaslatot fognak bármikor beadni: a ház okvetetlenül szólni fog a fölött, hogy tanácskozás alá vegye-e, és miképp határozzon fölötte? (Helyeslés) hanem előre, a válaszföliratnál, kárhoztató itéletet mondani azon törvényre, melyet a mult országgyűlésen alkottunk, 193új törvényjavaslat nélkül, a nélkül, hogy a tárgy külön megvitattatnék: ezt nem tartom helyesnek s a fönálló formákkal megegyezőnek. (Átalános helyeslés.)
Még helytelenebb volna ezt éppen ezen pontnál kimondani. A válaszfölirat ezen pontja azt mondja (Olvassa): «Sok időt, nehéz munkát vesznek igénybe azon fontos tárgyak, melyek a legmagasabb trónbeszédben különösen meg vannak említve; de még ezeken kívül számos és nem csekélyebb fontosságú kérdés megoldására kell a törvényhozás figyelmének kiterjedni; fordulhatnak s valószinűleg fordulnak is időnkint elő ily tárgyak tanácskozásainkban, s mi ezekre nézve is fel fogjuk terjeszteni Felségedhez megállapodásainkat.»
Ha ezen tárgy is azok közé tartozónak tekintetik, szintén lehet indítványozni új törvényt, és a ház fog fölötte határozni. Nem csak ezen egy, hanem sok más törvényre nézve is történhetik az, hogy valaki indítványt tesz, és felvételét és a régi törvény megváltoztatását sürgeti. Miért tehát egyet különösen megemlíteni éppen ezen pontnál, a nélkül, hogy a többit is megemlítenők?
Ha, mint említém, nem volna joguk a képviselőknek, bármely törvény megváltoztatását indítványozni: akkor még érteném a felszólalást, de ez a joga megvan minden képviselőnek. Ezen kérdésnek most, minden előleges vita nélkül elfogadása nem tartozik a politikai lehetőségek sorába: mert a ház bizonyosan csak akkor határozhat fölötte, ha az új tervet, új javaslatot és ennek indokait látja. Azt tartom tehát: ne keverjük össze ezen tárgyat a válaszfölirattal. Ha indítvány fog tétetni, akkor szólhatunk hozzá. (Élénk helyeslés.)
Vita után, a melyben főleg az úgynevezett nemzetiségi képviselők vettek élénken részt, a képviselőház az indítványt elvetette.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi