A TÖRVÉNYEK MAGYARÁZÁSÁNAK JOGÁRÓL.

Full text search

A TÖRVÉNYEK MAGYARÁZÁSÁNAK JOGÁRÓL.
Andrássy Gyula gr. miniszterelnök, a képviselőháznak 1869. junius 2-dikán tartott űlésében, a válaszfölirat tárgyalása alkalmával, felelt az előtte szólott Tisza Kálmánnak azon vádjára, hogy a kormány rendeleteivel a választásokra a törvény által nem engedett befolyást gyakorolt, s válaszában a többek között azt mondotta, hogy: «midőn az országgyűlés együtt nincs, a törvényt magyarázni joga csakis a kormánynak lehet». 194A képviselőháznak junius 3-dikán tartott űlésében Simonyi Ernő a miniszterelnök nyilatkozata ellenében hivatkozott az 1790/1. 12. törvényczikkre, a mely szerint a törvényeket magyarázni az országgyűlésen kívül nem szabad, s fejtegette, hogy ha a kormánynak joga van a törvényeket magyarázni, akkor vége van az alkotmánynak. Simonyi után fölszólalt Andrássy gr. és kijelentette, hogy ő nem azt mondotta, hogy a törvények magyarázásának joga a kormányé és nem a fejedelemé, nem az országgyűlésé; hanem azt mondotta, hogy ha az országgyűlés nincs együtt, minthogy a végrehajtás a kormány kötelessége, egyszersmind a törvények magyarázata is a kormány kötelessége. Alkalmazva ezen elvet az esetre, a melyre Tisza czélozott, Andrássy kifejtette, hogy az 1848-diki ideiglenes választási törvény különböző magyarázatokra adott alkalmat, s a megyék és városok különféleképpen magyarázták azt. A kérdés már most az, hogy midőn azon tényezők, a melyek a törvénynél fogva hivatva vannak a törvény értelméről magyarázatot adni, nincsenek jelen, kinek van joga erre a magyarázatra olyankor, midőn a magyarázat absolute szükséges, mert a törvény kétes. Helyesebb-e azon nézet, hogy minden megyének, minden városnak külön van joga magyarázni a törvényt saját kedve szerint; vagy pedig helyesebb azon értelmezés, hogy ilyenkor a kormánynak van arra joga? Minthogy az előtte való napon tett nyilatkozatát csakis így értette, úgy vélte, hogy az egyátalában nem ütközik a törvénybe.
A képviselőháznak junius 8-dikán tartott űlésében Tisza Kálmán előadta, hogy a miniszterelnöknek junius 2. és 3-dikán tett nyilatkozatai, «valódi értelmökben véve, megsértik a törvényt, veszélyeztetik magát az alkotmányosságot, a kormány azon törekvését jelzik, hogy magát a törvény és a törvényhozás fölé helyezze, s arra mutatnak, hogy a végrehajtási és törvénymagyarázási jogkört nem helyesen értelmezi». Az aggodalmak eloszlatása czéljából fölszólította tehát a miniszterelnököt, fejtse ki tisztán és részletesen, minő értelmet kiván szavainak tulajdonítani.
Andrássy gr. junius 11-dikén következőleg felelt a kérdésre: «Én egy perczig sem vontam kétségbe azt, hogy a jog, törvényt alkotni, eltörölni, módosítani és törvényszerűleg magyarázni, egyedül és kizárólag a törvényhozást illeti. De más részről állítottam és állítom, hogy a kormánynak nem csak joga, de kötelessége is az iránt intézkedni, hogy a törvény minden akaratlan vagy szándékos félreértés ellenében megvédve, a maga valódi értelmében hajtassék végre, a mi pedig nem képzelhető a nélkül, hogy a végrehajtó közegek a törvények értelme iránt kellőleg tájékozva legyenek. 195E két tételből önként következik, hogy midőn azt mondám, hogy a kormánynak bizonyos esetekben joga van a végrehajtásra szükséges magyarázatot adnia: nem törvényerejű magyarázatot értettem és érthettem, hanem csakis azon magyarázatot, mely arra szükséges, hogy a törvény híven és pontosan hajtassék végre. Ezen jog gyakorlatát pedig úgy értem, hogy a kormánynak minden egyes concret esetben kötelessége és joga, midőn azt a törvénynek pontos végrehajtása szükségessé teszi, saját felelősségére utasítást és valahányszor szükséges, abban és az által magyarázatot adnia.»
Ezen nyilatkozat után, a melyről azt hitte, hogy megnyugtatja a képviselőket az iránt, hogy neki nem volt szándéka a kormány részére oly tért elfoglalni, a mely őt törvényesen meg nem illeti, azon czélból, hogy ezen incidensnek a közügyre hasznos eredménye lehessen, Tiszához és azokhoz, a kiknek nevében interpellatióját előterjesztette, a következő kérdést intézte: «Vajjon a t. képviselő urak nézete szerint jogában áll-e a kormánynak, midőn egyes törvényt a végrehajtás organumai különbözőleg, sőt a törvénytől eltérőleg s néha azzal ellenkezőleg magyaráznak, minden egyes concret esetben saját felelősségére utasítást adni, s tartoznak-e az illető közegek azt elfogadni? Igen, vagy nem?!»
Andrássy gr. nyilatkozata után Tisza azt kérte, hogy midőn a miniszterelnök egyfelől felelt az interpellatióra, másfelől meg ő hozzá intézett interpellatiót: a válasz tárgyalása a legközelebbi napok valamelyikére tűzessék ki, mire az elnök a következő kijelentést tette: «Minthogy az interpelláló képviselő úr sem azt nem jelentette ki, hogy megnyugszik a feleletben, sem azt, hogy nem: a miniszterelnök úr válaszára a legközelebbi napokra tartja fönn nyilatkozatát, s ez akkor napirendre fog tűzetni.» Midőn ezután a jobboldali képviselők közül többen a miniszterelnök válaszának tudomásul vételét sürgették, Tisza kijelentette, hogy ha ezen fegyverrel akarják őket elnémítani, más úton szereznek majd alkalmat a kérdésnek szőnyegrehozatalára.
Deák Ferencz: T. ház! (Halljuk!) A miniszterelnök úr a hozzá intézett interpellatióra felelt. A házszabályok szerint válaszát vagy tudomásul kell vennünk, vagy tárgyalásra kitűznünk. Mindenekelőtt tehát az a kérdés, hogy magát az interpellatióra adott feleletet tudomásul veszszük-e, vagy külön akarjuk tárgyalni?
Ez az egyik része a dolognak.
Ettől egészen különböző a másik rész. Mert miután a miniszterelnök 196úr felelt az interpellatióra, ő kérdést intézett az interpelláló úrhoz, még pedig nagyfontosságú kérdést, és az interpelláló úr erre azt felelte, hogy e kérdésre igenis felel. A miniszterelnök úr nem azért intézte e kérdést, hogy rhetorikai phrasis legyen; hanem azért, hogy midőn e kérdésre az interpelláló felel, a ház nyilatkozhassék. A miniszternek tudnia kell, hányadán van a ház nézetével erre a dologra nézve. Azért az interpelláló előtt, kihez kérdést intéztek, elzárni az útat, hogy arra felelhessen, absolute nem lehet; annál kevésbbé, mert a miniszterelnök maga is azért intézte e kérdést, hogy feleletet kapjon.
Én tehát azt hiszem, mondja ki a ház a miniszterelnök úrnak az interpellatióra adott feleletét illetőleg, hogy azt tudomásul veszi-e, vagy új tárgyalásra akarja kitűzni. Én részemről megnyugszom benne, és tudomásul veszem. Azonfölül, a miniszterelnök úrnak Tisza Kálmán képviselő úrhoz és általa többekhez intézett kérdésére nézve Tisza Kálmán képviselő úrnak fönmarad joga, nyilatkozata szerint feleletét előterjeszteni. (Élénk helyeslés balfelől.)

 

II.

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi