KISÁZSIA POLITIKAI VÁLTOZÁSAI A 13. SZÁZAD MÁSODIK FELÉBEN

Full text search

KISÁZSIA POLITIKAI VÁLTOZÁSAI A 13. SZÁZAD MÁSODIK FELÉBEN
Palesztinai győzelmükkel és az aranyhordai szövetséggel a mamelukok lényegében már az 1260-as években megakasztották a mongolok közel-keleti terjeszkedését. Az ilhanidák számára így egyetlen terület maradt, ahol kárpótolhatták magukat: Rúm, ahol egyre nagyobb nyomást fejtettek ki a szeldzsukokra. Már 1256-ban újabb csapatokat küldtek oda, 1260-ban két szeldzsuk uralkodó között osztották meg az országot, a tényleges hatalmat pedig egy mongolbarát kormányzó kezébe adták. 1277-ben a szeldzsuk államférfiak egy csoportja a nomádokkal összefogva felkelt a mongol uralom ellen, sőt segítségül behívta Bajbarsz (1260–1277) mameluk szultánt. A hadjárat azonban nem érte el célját, a felkelés elbukott, s utána a mongolok közvetlen kormányzást vezettek be, 166jóllehet a szultáni méltóságot meghagyták. Szoros ellenőrzés alá vonták a gazdaságot, meghonosították az ilhanida intézményeket és pénzeket (rövid időre papírpénzzel is kísérleteztek), s a kincstár szabad prédájának tekintve Rúmot mértéktelenül növelték az adókat. Politikájuk azután sem változott lényegesen, hogy a századforduló körül az ilkán áttért az iszlámra. A birodalom általános helyzete viszont rohamosan romlott, mert az ilhanidákat is elérte a nomád hódítók örök sorsa: vékony rétegük nagyrészt felszívódott a helyi népességbe, és hatalmi harcok kezdődtek a vezető csoportok között. Egymás után lázadtak fel a katonai parancsnokok, Anatóliában pedig mind merészebben támadtak a nomádok. A századforduló után nem sokkal nyoma veszett a szeldzsuk szultánnak, majd 1335-ben megbukott az Ilhanida-dinasztia is. A rúmi szultánátusban azonban már a 13. század utolsó harmadában sem létezett olyan kormányzat, amelyik biztosítani tudta volna a rendet.
Kisázsia nyugati harmadán, a Nikaiai Császárságban az 1260 körüli évek ugyanolyan döntő változásokat hoztak, mint keleten. A bizánci hagyományt folytató Laszkarida-ház, illetve az azt félreállító Palaiologosz Mihály (1259–1282) erőfeszítései lassan beértek. A nikaiai sereg 1259-ben a makedóniai Pelagóniánál óriási győzelmet aratott a rivális görög–latin koalíció ellen, s ezzel elérhető közelségbe került a nagy cél: Konstantinápoly visszaszerzése. Mihály első kísérlete eredménytelen maradt, ezért 1261 tavaszán szerződést kötött Genovával, hogy megszabaduljon Velence gyámkodásától, s hogy nagyvonalú kereskedelmi engedményekért cserébe Genova támogassa a visszafoglalásban. Erre azonban nem lett szükség, mert Mihály egyik őrjáratozó csapata 1261 júliusában meglepetésszerűen behatolt a latinok által óvatlanul üresen hagyott városba. Ezzel a Latin Császárság összeomlott, Mihály pedig 1261. augusztus 15-én bevonult Konstantinápolyba.
A bizánciak sikere a nyugati világban hatalmas visszhangot és revánsvágyat ébresztett, ami a császárt arra késztette, hogy állama balkáni hadállásait erősítse, és próbálja elejét venni egy újabb, Bizánc elleni keresztes hadjáratnak. Ezért 1274-ben Lyonban unióra lépett a római egyházzal, de ez – az ortodox (keleti keresztény) hívők feldühítésén kívül – nem hozott kézzelfogható eredményt. Keleti határainak védelme érdekében szerződést kötött valamennyi újonnan született keleti nagyhatalommal. Az ilhanida szövetséggel lényegében cserbenhagyta a szeldzsukokat, akikkel korábban baráti kapcsolatokat ápolt, s így akaratlanul hozzájárult Kisázsia keleti felének politikai széteséséhez. Legnagyobb hibáját mégis azzal követte el, hogy balkáni politikája miatt nem törődött eléggé a bizánci Kisázsiával. Mivel a birodalom megcsappant erőforrásaiból és katonaságából nem jutott elegendő mindkét oldalra, kénytelen-kelletlen hagyta, hogy a nikaiai védelmi rendszer szétessék. A keresztény Nyugat-Kisázsiában talán még nagyobb politikai űr keletkezett, mint a muszlim „Törökországban”.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi