3. Közép-Európa anyagi és katonai segítségének következményei a határvédelem irányításában

Full text search

173. Közép-Európa anyagi és katonai segítségének következményei a határvédelem irányításában
A Habsburg Birodalomból a fent említett számos formában érkező igen tekintélyes segítségnek az ország politikai és katonai életét a 16. század elejéig a budai királyi tanácsban (consilium regis) irányító magyar rendek számára óriási ára volt. Attól a pillanattól kezdve ugyanis, hogy 1526 őszén az első német gyalogos Magyarország földjére lépett, súlyos hatásköri konfliktusok támadtak az ország hadügyének irányításáért a középkorban felelős magyar rendi főméltóság, a nádor–helytartó (palatinus, locumtenens), illetve az osztrák tartományok zsoldján Magyarországra érkező idegen csapatokat vezető királyi főhadparancsnok (Oberstfeldhauptmann in Ungarn) között.24 A nádor – vagy a tisztség betöltetlensége esetén a helytartó – és az idegen fővezér azonban mindenképpen együttműködésre volt utalva, ha valóban sikereket akart elérni a Szapolyai János király, majd fia, János Zsigmond (1540–1571), valamint a törökök elleni összecsapásokban. Az e téren kényszerű, de elmaradhatatlan együttműködés nem volt zökkenőmentes, sőt ténylegesen küzdelemmé vált, hiszen a tét óriási volt: ki irányítja a jövőben Magyarország hadügyeit és védelmi politikáját, illetve ezzel összefüggésben a határvédelmi rendszert és a keleti diplomáciát (Ostpolitik). Ezzel pedig mind a magyar rendek, mind I. Ferdinánd király bécsi haditanácsosai, illetve az utóbbiak magyarországi képviselői, az említett főhadparancsnokok tökéletesen tisztában voltak.
24 Kiss István, R[ugonfalvi]: A magyar helytartótanács I. Ferdinánd korában és 1549–1551. évi leveles könyve. Bp., 1908. CXXVIII–CXLIII., Ember Győző: A helytartói hivatal történetéhez a XVI. században. In: Emlékkönyv Szentpétery Imre születésének hatvanadik évfordulójának ünnepére. Bp. 1938. 142–156. és Pálffy Géza: A török elleni védelmi rendszer néhány alapkérdése a XVI. század első felében. In: Hagyomány és korszerűség a XVI–XVII. században. Szerk.: Petercsák Tivadar. Eger, 1997. 59–74. (Studia Agriensia 17.)
Mind a politikai szituáció, mind Magyarország anyagi lehetőségei az osztrák–német származású királyi főhadparancsnokok pozícióit erősítették. Miután az utóbbiakat ugyanaz az uralkodó, I. Ferdinánd magyar király és egyúttal Ausztria főhercege rendelte a magyar hadszíntérre, aki a nádort vagy a helytartót a magyar rendek élére állította, a főhadparancsnokok nem engedtek beleszólást hadseregük vezetésébe és ezzel összefüggésben a legfontosabb katonai döntések meghozatalába. A magyar főméltóságok, főtisztek és tanácsosok véleményét ugyan gyakorta kikérték, a végső határozatokba ellenben csak ritkán tűrtek beleszólást. Erre nem kényszerültek rá, hiszen zsoldosaikat nem a magyar rendek, hanem a magyar trónon székelő Habsburg uralkodó osztrák tartományai fizették. Azaz a királyi hadsereg, illetve a magyarországi hadügy és határvédelem feletti központi irányítást 18és döntéshozatalt az ezeket finanszírozó osztrák és birodalmi rendek magyarországi „képviselői”, a kizárólag osztrák–német származású királyi főhadparancsnokok fokozatosan átvették a magyar rendektől.
A bécsi udvar végül határozott politikájának és a főhadparancsnokok tevékenységének köszönhetően elérte célját. Az 1568-ban Drinápolyban megkötött Habsburg–oszmán békeszerződés utáni évekre végérvényesen eldőlt, hogy Magyarország had-, kül- és részben pénzügyeinek központi irányítását és az ezekkel összefüggő országos jelentőségű döntések meghozatalát a bécsi katonai és politikai vezetés átvette a magyar rendektől. Ezek koordinálására és irányítására pedig tanács formájában állandóan ülésező és már állandó székhelyű szakhivatalokat hoztak létre. Míg a keleti politika, továbbá a hadügy-igazgatás és ezzel együtt a határvédelem központi irányítása a sokat emlegetett bécsi Udvari Haditanácsnak, addig a pénzügyek centrális vezetése az ugyancsak a császárvárosban működő Udvari Kamarának (Hofkammer) a feladata volt. A magyar rendeknek mindeközben a had- és pénzügy helyi igazgatásában való – hangsúlyoznánk – meghatározó és pótolhatatlan részvétel, valamint a magyar belpolitika és az igazságszolgáltatás teljes körű koordinálása maradt, illetve jutott. Az Európát a törökök ellen oltalmazó magyarországi határvédelem kiépítéséhez és finanszírozásához nélkülözhetetlen európai segítségnek tehát a magyar rendek szempontjából ez volt az óriási ára, a bécsi udvar szemszögéből nézve azonban ugyanez volt a kizárólagos feltétele.25
25 Pálffy G.: A török elleni védelmi rendszer, i. m. 195.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi