4. A Habsburg hadvezetés egyik legégetőbb problémája: a magyarországi természeti viszonyok és a helyismeret hiánya

Full text search

4. A Habsburg hadvezetés egyik legégetőbb problémája: a magyarországi természeti viszonyok és a helyismeret hiánya
A bécsi hadvezetésnek az ismertetett finanszírozási és hatásköri problémák mellett az 1560-as évek második feléig az új védelmi rendszer megszervezésekor a magyar hadszíntéren még számos egyéb problémával kellett megküzdenie. Különösen nagy nehézséget jelentett, hogy Ferdinándnak és magyarországi híveinek nem pusztán a törökökkel, hanem még a szultán vazallusával, Szapolyai Jánossal, majd fiával, János Zsigmonddal is külön háborúkat kellett folytatnia, amelynek főbb eseményei túlnyomórészt Magyarország keleti–északkeleti, Bécstől már viszonylag távoli területein zajlottak. Az 1530–1550-es években emellett Ferdinánd király még nem rendelkezett elegendő, a törökök hadviselését és a magyarországi politikai–katonai viszonyokat ismerő osztrák főtiszttel, kapitánnyal és hivatalnokkal sem. Ezen a helyzeten egy kissé pusztán 19az enyhített, hogy – miként említettük – a mohácsi csatát megelőző fél évtizedben már voltak olyan osztrák nemesek és katonák, főleg Krajnából, Karintiából, Stájerországból és Alsó-Ausztriából, akik a horvát–szlavón bánság területén hosszabb-rövidebb időre megfordultak egy-egy magyar–osztrák törökellenes akció alkalmával.26
26 Thallóczy Lajos–Hodinka Antal: Magyarország melléktartományainak oklevéltára (Codex Diplomaticus Partium Regno Hungariae Adnexarum) I. köt. A horvát véghelyek oklevéltára. 1490–1527. Bp., 1903. passim (Monumenta Hungariae Historica, I. osztály: Diplomataria Köt. XXXI.) Vö. még Rothenberg, G. E.: Die österreichische Militärgrenze, i. m. 24–29.
Mindezek ismeretében nem véletlen, hogy Ferdinánd király az 1526 utáni zűrzavaros másfél évtizedben éppen ezeket, a Magyarország déli részein már bizonyos katonai tapasztalatokat szerzett főtiszteket (például idősebb Niklas Graf zu Salmot, Bécs 1529. évi neves védőjét, majd Hans Katzianert vagy Leonhard Freiherr von Velst27) rendelte a Magyarországon szolgáló osztrák–német zsoldoscsapatok élére. Ezen hadvezérek parancsnoksága alatt kezdődött meg azután annak az új, főként osztrák származású főtiszti rétegnek és hadügy-igazgatási személyzetnek a kialakulása, amelynek a felemelkedési lehetőséget felismerő tagjai később az Udvari Haditanács vezetőségét, valamint a határvédelmet irányító és utánpótlását biztosító, szakértő hivatali apparátus-gépezet oly fontos alkotóelemeit jelentették.
27 Salm életpályájára: Newald, Johann: Niclas Graf zu Salm. Eine Historische Studie. In: Berichte und Mittheilungen des Alterthums-Vereines zu Wien 18. (1879) 1–122. és Uő.: Niclas Graf zu Salm. Nachträge zur Biographie desselben im XVIII. Bande der Berichte und Mitteilungen des Altertumsvereins zu Wien. Wien, 1884.; Katzianer tevékenységére a magyarországi hadszíntéren: Apfelauer, Richard: Hans Katzianer, ein Feldherr Ferdinands I. Wien, 1939. (Phil. Diss.); Vels életútjának vázlata: Pálffy Géza: A császárváros védelmében. A győri főkapitányság története 1526–1598. A győri vár töröktől való visszafoglalása 400. évfordulójának emlékére. Győr, 1999. 265–266.
Mindezen problémákon túl a Mohács utáni évtizedekben a bécsi politikai és katonai vezetés számára az egyik legnagyobb nehézséget a magyarországi földrajzi–természeti viszonyoknak és a helyismeretnek a hiánya okozta. Pedig az oszmánok és a Szapolyaiak elleni expedíciók sikeres végrehajtásához és mindenekelőtt az új védelmi rendszer kiépítéséhez, majd hatékony működtetéséhez ez nélkülözhetetlen volt – miként mindezek megismerése napjaink kutatói számára sem lehetséges másként, mint a hadi eseményeket és a védelmi rendszer szervezetét bemutató térképek segítségével. A határvédelem ugyanis nem pusztán kisebb-nagyobb várak és őrhelyek rendszere kellett, hogy legyen, hanem olyan védelmi hálózat, amely a lehető legnagyobb mértékben támaszkodik a kedvező természetföldrajzi adottságokra, elsősorban az igen sűrű magyarországi vízhálózatra, a mocsarakra és a hegyvonulatokra. Azaz a bécsi udvar hadvezetésének a különböző nagyságú, jelentőségű és 20stratégiai fontosságú várakból, palánkokból és strázsaházakból úgy kellett egy jól tagolt várláncolatot létrehoznia, hogy ennek a mesterségesen kialakított várhálózatnak az elemeit a természet adta védelmi rendszerhez igazítsa. Az új határvédelem megszervezőinek igen nagy érdeme, hogy mindezt felismerték és a lehetőségekhez mérten igyekeztek is megvalósítani.28
28 A természetföldrajzi adottságok és a határvédelmi rendszer kapcsolatára újabban a történeti ökológiai kutatások irányították rá a figyelmet. Várkonyi Ágnes, R.: A párbeszéd esélyei. (A végvárrendszer-kutatások humánökológiai megközelítéséről) In: Végvár és környezet. Szerk.: Petercsák Tivadar és Pető Ernő. Eger, 1995. 7–31.; Kelenik József: A kanizsai védelmi övezet és természetföldrajzi adottságai a XVI. század 70-es éveinek végén. In: Uo. 163–172. és legújabban Uő.: Tata helye és szerepe a végvári rendszerben a 16. század utolsó harmadában. In: Tata a tizenötéves háborúban. (Tatán 1997. május 23-án megtartott tudományos ülésszakon elhangzott előadások anyaga.) Szerk.: Fatuska János–Fülöp Éva Mária–Gyüszi László. Tata, 1998. 45–49.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi