Gritti

Full text search

Gritti
Mily sok viszontagságokon ment keresztül a két király és két császár harcai alatt a magyar szent korona!
Valóságos labdajátékot űztek vele, egyik kézből a másikba.
Először Zápolya kapta meg, azután Nándor király, attól megint elvette Szolimán császár: annak a nagyvezére, Ibrahim nem áhítozott kevesebbre, mint hogy Szent István koronáját a saját tar fejére tegye fel; s még megteszi azt a csúfot, ha Athinay Deák Mihály lelkére nem beszél a szultánnak, az aztán visszadobta azt megint Zápolyának.
De az ő kezében megint nem volt biztos helyen a magyar korona. Még egy követelője támadt annak, mintha bitang jószág volna: Gritti Lajos.
Egy velencei hercegtől származott korcs; olasz vér; jezsuita nevelés; török szultáni kegyenc: annyiféle színt váltó, ahány úrral összekerül, fizetve valamennyitől, elárulva egyiket a másiknak kölcsönösen, hitszegő minden vallás értelmében, pénzvágyó, kapzsi, fösvény; orgyilokhoz, méreghez nyúlni kész, ahol útjában akadályt talál.
Ez a név keresztül-kasul járja Magyarország történetét e kétkirályos korban, s mindenütt vérnyomokat, szégyenfoltokat hagy maga után.
A győzelmes Szolimán szultán rendelte őt, a törökké lett kegyencet, János király mellé Magyarország kormányzójának.
Az olasz pribék, akinek a neve a törököknél Bég Ogli volt, egyszerre magához ragadta az egész országlást; ő volt az úr, nem a király. Testőrsereggel vette magát körül, s fejedelmi pompát űzött. Akadtak magyarok, akik pártot képeztek körülötte. Ilyen volt Dóczy János; aki „mint a sátán állt mindig oldalánál,” s az országgyűlésen az olasz szavait magyarul tolmácslá a rendeknek. Gritti adót vetett ki a főurakra és papokra, melyben mindenki az ingó vagyonának felét tartozott neki átadni. Mikor aztán pénze volt, akkor hívei is voltak. A zákányi országgyűlésen már azt merték indítványozni Dóczyék, hogy le kell tenni a tehetetlen Jánost a királyi székből s Grittit emelni helyébe. Csak Nádasdy Tamás, Perényi Ferenc s a két Ártándy ellenkezése akadályozá meg, hogy a merénylet hevenyében sikerüljön.
Gritti bosszúja most ezek ellen fordult: Nádasdyt elüldözte árulkodásaival a király mellől; Perényit elfogatta a török táborban, s csak fiáért bocsátá szabadon, azt meg töröknek nevelteté; a két Ártándyt pedig azon ürügy alatt, hogy Budavárát ki akarták szolgáltatni Nándor királynak, azalatt, míg János király vadászaton volt, hirtelen, minden törvénylátás és ítélet nélkül, Budán, a várkút mellett lenyakaztatá. E példa óta mindenki rettegett a bosszújától: Nádasdy átpártolt Nándor királyhoz.
A két ellenkirály alkudozott egymással a békére; az alku Sztambulban folyt a szultán előtt: az ő helybenhagyásától függött minden. Gritti úgy tett, mintha ő békéltetné őket; amellett meg alattomban mindent elkövetett, hogy a kibékülést meghiúsítsa.
Pedig ugyan engedelmes szívvel folytatta mind a két király az alkut. Előbb készek voltak megosztozni Magyarországon. Utoljára Nándor király hajlandó volt az egész országot átengedni Zápolyának, azon föltétel alatt, hogy annak halála és magvaszakadtával az egész országot ő örökölje; s Zápolya viszont hajlandó volt így elfogadni az ország birtokát, ami együtt járt azzal a kötelezettséggel, hogy holtig nőtlen maradjon; pedig már akkor jegyben járt Izabellával, a lengyel király leányával.
Gritti mind a kettő ellen felbőszíté a szultánt. Ez aztán őt bízta meg vele, hogy jöjjön be Magyarországra, igazságot szolgáltatni a két király közti vitában. Kíséretül adott mellé kétezer janicsárt és arnót lovast, akikhez még a moldvai segédcsapatok is csatlakoztak.
Grittinek az volt a terve, hogy a János király alatti ország főbb hivatalait mind a maga teremtményeivel rakja meg. (A hivatalosztással olyan könnyedén bánt, hogy a saját 18 esztendős öccsét megtette egri püspöknek; pedig soha breviarium nem volt a kezében, sőt még Mohamed-hitű is volt.) S ha egyszer ez meglesz, akkor János királyt elfogatja, Sztambulba küldi, maga pedig Nándor királlyal megköti a békét, úgy, hogy ő maradjon az ország alkirálya. Hogy milyen jó kedvében van, azt megmutatta már a szilisztriai átkelésnél, ahol Illés bojtárt azért, mert nem állíttatta elő elég gyorsan a hajókat, a parton felakasztatta.
Erdélyben ekkor Czibak Imre volt az alkormányzó; ugyanaz a hős, aki a „fekete cár”-t tönkreverte. Királyához és nemzetéhez hűséges és amellett erős jellemű férfi.
Ezt kellett legelőbb is az útjából eltenni Grittinek.
A Grittitől nádorságra kijelölt Dóczy halálos ellensége volt Czibaknak, mert ez az egyenes lelkű főúr őt egyszer hazug rágalmazásaiért a király előtt pofon verte. Most itt volt az alkalom a bosszúra.
Gritti alattomban megvesztegeté Czibak házi káplánját, Pétert, hogy ez őt nyájas biztatásokkal kicsalja Vajda-Hunyad erős várából. Mikor aztán Czibak útban volt feléje kétszáz lovas kíséretében, Gritti éjjel ráküldé Batthyány Orbánt és Ghiczy Istvánt lovasokkal és szekérre rakott janicsárokkal, s azok álmában lepték meg a gyanútlan főurat.
De Czibak nem hagyta magát ily könnyen elfogni. Hősi erő lakott edzett termetében; karddal és csákánnyal valamennyi cenk és pribék ellen olyan vitézül védte magát, hogy a nagy sokaság nem bírta elnyomni. Végre elvagdalták sátra köteleit, s amint aztán a ponyva fejére omlott; nem védhette magát, akkor levágták a fejét.
A vajda, Majláth István és Kun Gothárd éppen Grittinél voltak, mikor oda elhozták Czibak Imre levágott fejét.
Az olasz megsiratta a levágott főt, mint Caesar Pompeiusét, s azt mondta, hogy ez nem az ő munkája volt! De az erdélyi urak ráismertek a műben a mester kezére. Ez szegte nyakát.
Czibak meggyilkoltatásának híre egész Erdélyt fellázítá; Patóczy Miklós, a megöltnek unokaöccse, körülhordatta a véres kardot, meggyújtatta a hegyeken a vésztüzeket, s rövid időn egész tábor fogta körül Grittit és kísérő seregét, s beszorítá őt Medgyes városába.
A szász polgárok helyet adtak neki a városukban; de maguk a fallal kerített templomukba vonultak, s azt elzárták előle.
Innen üzent Gritti János királynak, hogy jöjjön a felszabadítására, Zápolya azonban ehelyett elfogatta Gritti megbízottját, s annál megtalálta mindazokat a leveleit a nagyravágyó olasznak, mikben a törökökkel és németekkel ellene szövetkezett.
A feltámadt erdélyiek egy ideig kímélni akarták Medgyes városát, hanem amint azt látták, hogy Gritti a moldvai vajdát is beidézi a felszabadítására, rövidre szabták a perét: ágyúval törtek rést a falakon, s betörtek fegyveres kézzel. A templomban elzárkózott szász polgárság is a törökök ellen fordult, utóbb még Batthyány Orbán magyar huszárjai is az ostromlók részére álltak, s ami török, görög volt a városban, ők is segítettek lekaszabolni.
Mikor aztán Gritti látta, hogy a védő serege le van verve, hirtelen zsákba rakta kincseit, amik másfél millió forintot értek, s ezekkel meg a két fiával el akart osonni a titokban ásatott föld alatti úton keresztül a segélyre jövő moldvai főkapitány táborába. – Azonban szökése közben ráismertek, visszahozták, s ugyanazon palota előtt, ahol nagyravágyó terveit szőtte, Majláth parancsára leütötték a fejét. – Némelyek azt írják, hogy előbb a két kezét vágta le a bakó; mások meg, hogy előbb a két fiát nyakazták le a szemei előtt. – Ezt talán csak az elkeseredett nép bosszúja álmodta hozzá. De Gritti neve valóban nem maradt fenn másképp, mint a nép átkaiban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi