KILENCZEDIK FEJEZET. Az 1860. april 19-ikei provisorium.

Full text search

KILENCZEDIK FEJEZET.
Az 1860. april 19-ikei provisorium.
Miközben mi odakünn a hazánk iránti közrészvét felélesztésével s politikai összeköttetéseink megujitásával valánk elfoglalva, – oly változás jött közbe Magyarországon, mely Európaszerte a magyar alkotmány visszaállitásának előfutárjául tekintetett.
1860. april 19-én Albrecht főherczeg felmentetett állásától, melyet mint főkormányzó és parancsnokló tábornok, az osztrák császár »magyarországi királyságában« viselt s a politikai igazgatás és főparancsnokság vezetésével ideiglen a császár fő-szállásmestere s vezérkari főnöke: Benedek Lajos táborszernagy lett megbizva.
Egyszersmind elrendeltetett, hogy az akkorig fennállott helytartósági osztályok egy Budán székelő s közvetlenül Benedek alatt álló helytartóságba egyesittessenek, Kassán, Pozsonyban, Sopronyban és Nagyváradon ideiglen felsőbb politikai hivatalnokok hagyassanak oly végből, hogy közbensö folyamodási hatóságot nem képezvén, az uj szervezet, különösen a megyei igazgatások s községi rendszer létesitésénél vezetőleg s felügyelőleg közreműködjenek. A politikai igazgatás ügyére nézve kimondatott, hogy szándokban van, mihelyt a helytartóság uj szervezete életbe lépendett, megyei igazgatásokat hozni be s azok mellé az előbb fennállott rendszer szerint megyegyüléseket s választmányokat a mostani viszonyoknak megfelelő összeállitásokkal és hatáskörökkel adni. Ez intézkedésekkel összhangzólag megparancsoltatott, hogy mihelyt a községi rendszer és a megyei szervezet hatályba lépett, – országgyülés iránt inditványok készittessenek elő, hogy a helység-, járás- és megye-községek, országgyülések és országgyülési választmányok általi önkormányzásnak minden koronaországban behozandó elve a császár »magyarországi királyságában« is érvényre emeltessék.
E császári rendeleteket Benedek táborszernagy azon hozzáadással hozta köztudomásra, hogy mint a császárnak feltétlenül hű, régi katonája és alattvalója s mint Magyarhon fia (!) minden erejéből teljes odaadással azon fog lenni, hogy a »legkegyesebb fejedelemnek jóakaró szándokait az ország javára lelkiismeretesen eszközölje.« S minthogy a közigazgatás és országos képviselet legfelsőbbleg parancsolt szervezésének gyors és sikeres kifejlődéséhez a bizalom és nyilvános rend szükséges, azért ő kijelenti, hogy a kedélyeknek bárminemü jogositlan köznyilvánitások általi nyugtalanitását, minden tüntetést, a törvényes rend minden háboritását szilárd akaratának teljes elhatározottságával gátolni fogja.
Különben a »neki kedves haza«* és a nagy császári összes birodalom java és virágzása végett minden becsületes ember közremunkálására megelőző bizalommal számit.
Ez a haza annyira kedves volt neki, hogy, a mint tudva van, fegyvert is emelt ellene.
A vitéz táborszernagy »szilárd akaratának« kilátásba helyezését, ugy látszik, nagyon szivreható kegyességnek tekintették az akkori hirlapok. Közlötték a »legkegyesebb fejedelem legmagasabb parancsait« s »feltétlen hűségü« katonájának a neki oly »kedves hazához« intézett rendeleteit, de közlötték a katonai subordinatióhoz alkalmazkodva: fejtegetés nélkül, taglalás nélkül. Legalább azon lapokban, melyeket látnom lehetett, jutott hely Oroszország, Németország, Napoleon császár, Dánia, a Svájci stb. politikai helyzetének itészi taglalására, de arról, hogy mi nézettel vannak Magyarország közjogi könyvének ez ujolag octroyált kiadásáról, feltétlen engedelmességgel hallgattak. E hallgatásban lehetett része az akkori sajtó-viszonyoknak, de nekem felötlött, hogy a bécsi lapok, noha ugyanazon sajtó-rendeletek alatt állottak, mertek szólani, midőn a magyar időszaki sajtó hallgatott.
A magyar emigráczió körében a bécsi udvar e cselekménye – kivált kezdetben, mikor még csak táviratokkal volt tudomásra hozva – nagy feltünést s némi aggodalmat is okozott.
Jósika, ki a sajtó-működés élén állt és Ludvigh, azonnal hozzám fordultak részletes utasitásért a követendő eljárás iránt.
Váltott leveleink a következők:

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi