1. Pozsony, 1848 április 2. Kossuth levele Batthyány Lajos miniszterelnökhöz: Pancsovára ideiglenes kormánybiztos kinevezését jav…

Full text search

1.
Pozsony, 1848 április 2.
Kossuth levele Batthyány Lajos miniszterelnökhöz: Pancsovára ideiglenes kormánybiztos kinevezését javasolja.
A bánsági határőrvidéken levő Pancsovára a pesti forradalom hírére március 22-én a katonai biztost és a polgármestert fogságba vetették, ideiglenes vezetőséget választottak, 19 pontban terjesztették elő követeléseiket (a katonai igazgatás megszüntetése, a határőrvidék Magyarországhoz csatolása, a sajtószabadság), és küldöttséget indítottak Bécsbe. A pancsovaiak küldöttsége Bécsben teljes elutasítással találkozott. Kérelmével a magyar kormányt is felkereste Pozsonyban. Kossuth azelőtt tett javaslatot kormánybiztos kinevezésére, mielőtt a küldöttség Batthyányihoz fordult volna. Vö. Thim J.: A magyarországi 1848/49-i szerb fölkelés története I. Budapest, 1940. 28–29. l. Batthyányi Lajost István nádor március 17-én nevezte ki a felelős magyar minisztérium ideiglenes elnökévé, a kinevezést a király március 18-án jóváhagyta. A minisztérium tagjainak kinevezésére Batthyányi április 2-án tett előterjesztést, kinevezésükre április 7-én került sor. Kossuth levele az átmeneti helyzetben kelt.
Nehogy Pancsova városának nyugalma, s a kebelébeni személy és vagyon bátorság önkényes zavargások által veszélyeztessék; addig is míg a nevezett város, az ország alkotmánya s törvényeink értelmében úgy saját községi belügyei, mint a katonai hatóság iránti viszonyaira nézve állandóan rendeztetnék, s a fenforgó panaszok megvizsgáltatnának, s az igazságosaknak ismerendő sérelmek orvosoltatnának, azon véleményben vagyok, hogy ideiglenesen egy kormánybiztost volna szükséges kinevezni, ki ott a rend, csend, s közbéke fentartására felügyeljen, s ki egyenesen a ministeriumtól függvén, neki viszont a Pancsovai városi hatóság engedelmeskedni tartozzék. – Ennek teendőjéül vélném kitűzendőnek, hogy a polgárok befolyásával azonnal provisorius polgármestert s provisorius tanácsot választasson; – mellynek személyes felelősége alá legyen a város közigazgatása helyezve. – Ez által eléretnék egyrészről a katonai hatóság avatkozásának mellőzése, más részről az is, hogy a hatóság nem volna törvénytelen népmozgalom kifolyása, s így a katonai hatóságokkal összeütközés szintúgy, mint a rendbontás is eltávoztathatnék; s a dolog békés elrendezésére idő nyeretnék.
Azt hiszem, rendkívüli kormánybiztosul igen alkalmas volna Karácsonyi László, szomszéd Torontáli első alispán. – Erről úgy őt, mint a német Bánsági ezred kormányát* és Pancsova városát tudósítani kellene: – s neki paritio* eszközöltetvén, őt oda kellene utasítani, hogy a városi tisztválasztásnál a mostani provisorius tisztviselőket előleges lemondásra bírva, az új választást ollyanokra vezérelje, kik a mellett, hogy a jelen mozgalmakban compromittálva nincsenek, a nép bizalmát bírják. Illyen lehetne a polgármesterségre Bauer Syndicus vagy Sandich ügyvéd. – ez alázatos véleményem.
A németbánsági ezred (Banatisches Militär-Gränz-Infanterie-Regiment) parancsnokságának székhelye Pancsován volt. A kormányt az ezredparancsnokra érti.
Paritionale rescriptum = engedelmességre felszólító parancs.
Posony. April 2. 1848.
Kossuth Lajos
Kívül:
Minister Elnök Gróf Batthyányi Lajos úr ő msságának Kossuth Lajostól
Kossuth s. k. levele. O. Lt. Miniszterelnökség
155/1848.
Karácsonyi László kinevezésére nem került sor. Amíg a parnacsovai küldöttség útban volt Bécs felé, a katonaság eltávolította az új tanácsot és a város vezetését T. Popović németbánsági ezredes vette át. Thim J.: i. m. 29. l.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi