Fertőző májgyulladás

Full text search

Fertőző májgyulladás
Okozó: vírus. Lappangási idő: 2-6 nap. Tünetek: magas láz, véres hasmenés, hányás. Védekezés: védőoltás.
Gyakori betegség. Sok kárt okoz azokban a tenyészetekben, ahol a kutyák tartása és etetése nem megfelelő. Az egész világon előfordul. Rubarth-kórnak, illetve fertőző májgyulladásnak is nevezik. Nem azonos az ember hasonló nevű kórjával, annak ellenére, hogy mindkét esetben a máj megbetegedéséről van szó. Laboratóriumi vizsgálatokkal kimutatták, hogy a felnőtt kutyák mintegy 80 %-ának a vérében Rubarth-féle vírusellenanyagok találhatók, ami azt bizonyítja, hogy nagy többségük tünetmentesen vészelte át a betegséget.
A betegség lefolyása meglehetősen hasonlít a szopornyicáéhoz, de míg például az utóbbi legtöbbször légzőszervi zavarokkal is jár, addig a fertőző májgyulladásnál ezek a tünetek ritkán jelentkeznek.
A kezdeti szakaszban a vírus a kutya székletével és nyálával, később vizelettel terjedhet. A beteg állat vizelete még több hónappal a felépülés után is fertőzhet. A kórt bármilyen korú kutya megkaphatja.
A Rubarth-kór különösen újszülött kutyákra veszélyes, olykor egyenesen drámai lefolyású: az apróságok minden különösebb tünet nélkül, szinte egyik óráról a másikra hirtelen elpusztulhatnak. A fiatal vagy felnőtt beteg kutyákon a következő tüneteket észlelhetjük: magas láz, véres hasmenés, hányás. Ezek az ebek általában 24-72 órán belül ugyancsak kimúlnak.
A betegség tüneteit egyébként gyakran öszszetévesztik a mérgezés szimptómáival. Ha viszont a kór nem túl súlyos lefolyású, akkor a széklet többnyire nem is véres, viszont hastáji fájdalmakat, étvágytalanságot, fénytől való menekülést észlelhetünk. A fertőző májgyulladásos ebek kórházi kezelése indokolt, mert a belső vérzés miatt vérátömlesztésre lehet szükség.
Az enyhe lefolyású esetek depresszióval, lázzal járhatnak. A vírus a szem szaruhártyasejtjeiben hámkárosodást idézhet elő, ilyenkor a szaruhártya szürkéskékre elszíneződik, ezt nevezik "kékszem-jelenség"-nek. Ez az állapot néha a betegség elleni védőoltás következménye is lehet. Általában spontán elmúlik, nagy ritkán azonban állandósulhat. Az ilyen elváltozás gyógyszeres kezeléssel nem befolyásolható.
A fertőző betegségek ellen a leghatásosabb védelem a vakcinás védőoltás
A fertőző májgyulladás inkább a kölykök, mint az idősebb ebek betegsége. A két hónaposnál fiatalabb kutyák általában csak akkor kapják meg, ha anyjuk tejéből hiányzik a betegség elleni immunanyag, azaz a szukának sohasem volt fertőző májgyulladása, illetőleg vakcinás védőoltásban nem részesült.
A Rubarth-kór gyógyítása bizonytalan és költséges, éppen ezért inkább a megelőzésre kell törekedni. Ez vakcinás oltással elérhető (az oltás időpontjai megegyeznek a szopornyicaoltás időpontjaival).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi