CIVILIZÁCIÓS ÁRTALMAK

Full text search

CIVILIZÁCIÓS ÁRTALMAK
A nagyvárosi tartással természetszerűleg együtt járó különböző ártalmak számottevően befolyásolják az eb viselkedését, szokásait. Az ilyenfajta életformából tudniillik szinte teljesen hiányoznak a természetes körülmények: az állat ösztönei kisebb-nagyobb mértékben eltompulnak, helyenként még a veleszületett viselkedésformái is elhalványulnak. Egyes állatorvosok és pszichológusok szerint manapság a kutya egyre kevésbé ellenálló, mind gyakrabban jelentkeznek rajta kóros tünetek. Annál is inkább, mert a kutyatulajdonosok nagy része nem érti meg, nem is igyekszik megérteni ebét, egyszerűen figyelmen kívül hagyja azokat a civilizációs hatásokat és úgynevezett "urbanizációs tényezőket", amelyek lényegesen módosíthatják kedvencük viselkedését. Elsősorban különböző látási és hallási sérülésekre kell itt utalni, amelyek állandóan ingerlik az állatok úgynevezett "vegetatív" idegrendszerét, és előbb-utóbb egész sereg kényszeralkalmazkodást válthatnak ki benne.
A lakásban rendszeresen pusztítja a bútorokat, könyveket...
A városi élettel járó sérülések legjellegzetesebb tényezői: a tömeg, a lárma, a mesterségesen meghosszabbított nappal. A tömegtényező például növelheti a támadókészséget, de megnehezíti a kölyökgondozást is. Az akusztikai problémák (a forgalom szinte elviselhetetlen zaja, a kompresszoros fúrógépek fülsértő zúgása stb.) abnormális menekülési reakciókat válthat ki az állatból; félénkké, ijedőssé, bizonytalanná teheti.
Mindezen túl persze még a divat is megteszi a magáét. Napjaink tenyésztési elképzelései igazodnak a modern kor emberének életformájához. Az ebek zömét manapság nagyvárosi lakásokban tartják, s ebben a sajátos életformában - amelyben nemhogy a kutya testi adottságainak kiaknázása, fejlesztése, de sokszor még minimális mozgatása is problémát okoz - a tenyésztés iránya mindinkább egyfajta "kifinomulás" felé fordul. Még az őrző-védő kutyák között is fokozatosan felváltja a robusztus testet a könnyű, elegáns alkat. Némi túlzással azt mondhatjuk: ahogy zsugorodik korunk emberének otthona, úgy lesz egyre "filigránabb" kutyája is.
Vitathatatlan, hogy ennek a tenyésztési iránynak van némi (bár kétes értékű!) előnye: a mai fajták szemre feltétlenül tetszetősebbek, mint elődeik. Ám a kifinomodásnak vannak árnyoldalai is. A modern fajták sokkal kevésbé ellenállók az urbanizációs ártalmakkal szemben. Ebeink között manapság szép számmal találhatók ideggyenge, túlérzékeny, félénk egyedek. Gazdájuk példáját követve gyakran válnak neurotikussá. A neurózist elősegíti az állat krónikus stresszállapota is. Ilyen például a mindennapos "elhagyás". Amikor a gazda dolgozni megy, egyfajta pszichózist válthat ki a túl érzékeny kutyában: a lakásban rendszeresen pusztítja, rohangálja a tárgyakat (bútorokat, könyveket, ruhákat, s főleg gazdája személyes holmiját). Ugyancsak ilyenfajta rendellenes viselkedés, ha a gazda hazatérésére az eb túlzással reagál: egyik helyiségből a másikba rohangál, sőt, néha összevissza vizel. Jellegzetes példája a kutyaneurózisnak az alázatos mancsemelgetés és a "rokonszenvsántítás" is...

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi