EPILEPSZIA

Full text search

EPILEPSZIA
Népiesen nyavalyatörésnek hívják. Idegrendszeri bántalom, amely eszméletvesztéssel és merev-, illetve rángógörcsös rohamokkal jár. Enyhébb esetben a normális egyensúly hirtelen megbomlik, a kutya megtántorodik, támolyogni kezd, lerogy, majd oldalt dől. Néhány másodperc múlva felkel, mozgása lassú, bizonytalan, bágyadt. Szeme ijedt, zavart. Súlyosabb esetben a roham szinte villámcsapásként éri a kutyát: az oldalára vágódik, egész teste megmerevedik, végtagjai mereven rángatóznak, pupillái tágra nyílnak, szemét ijesztően forgatja, feje és nyaka teljesen hátrafeszül, a rágóizmok görcsös rángása miatt szája habzik, nyelvét véresre haraphatja. A roham alatt fülsértő, sikító hangot hallathat, ami rendszerint nyöszörgésbe megy át. Bélsár- és vizeletürítés is előfordulhat.
A rohamok különböző időközökben ismétlődnek: néha naponta, máskor hetek, sőt hónapok múlva. A szinte drámai lefolyású epilepszia roham - amely néhány percig is eltarthat - eléggé ijesztő látvány. Amikor az állat magához tér, a legtöbb esetben szinte egészségesnek látszik. Súlyosabb roham után persze bágyadtabb, és többnyire elvonul a helyére. A rohamot kiválthatja kifáradás, alapos ijedtség, fokozott izgalmi állapot, a koponyát ért erősebb ütés, oxigénhiány (például létrejöhet a fojtólánc hirtelen erős meghúzására, ilyenkor ugyanis a nyaki erek elszorítása miatt az agy nem kap elegendő vért), de okozhatja anyagcserezavar is. Az epilepszia az agyvelő veleszületett, örökölhető működési zavara, tehát nem a szívvel összefüggő betegség, mint ahogy azt a kutyatulajdonosok jó része feltételezi.
Mit tehet a gazda, ha kutyája epilepsziás rohamot kap? A legfontosabb, hogy az ebet a sérülésektől megóvja, ezért óvatosan fogja meg a vergődő állat fejét, nehogy a földhöz ütődjék. Roham után gondoskodni kell arról, hogy a kutya 1-2 órát nyugodtan pihenhessen. Mindenképpen helyes, ha a kezelést állatorvosra bízzuk, aki megfelelő gyógyszerekkel esetleg csökkenteni tudja a rohamok számát. Lényegében ez minden, amit tehet, hiszen az epilepszia gyógyíthatatlan. Keletkezésének okait és körülményeit még nem tisztázták. Az is vitatott, hogy örökölhető-e. Mindenesetre, ha valamelyik szülő vagy mindkettő epilepsziás volt, az utódokban a betegség gyakrabban fordul elő. Ezekben az almokban egyébként sok esetben kimutatták a rokontenyésztést is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi