SZERELEM - UDVARLÁS NÉLKÜL

Full text search

SZERELEM - UDVARLÁS NÉLKÜL
A farkasok családi életének középpontjában a szaporodás áll. A párválasztás körükben egyszerűen közelség dolga - hacsak nincs egyszerre több hím is a közelben, mert olyankor vad verekedések törhetnek ki a nőstényért. Többször megfigyeltek már ilyen ádáz harcokat, s ezt követően vérnyomokat találtak a hóban. A kialakult pár azután sokáig együtt marad, a farkas tudniillik monogám. Állatkertben tartott farkasokon ugyanakkor megfigyelték, hogy a párok csak alkalomszerűen és rövid időre állnak össze.
Párzási viselkedésük viszonylag egyszerű elemekből áll. Az udvarlás például nem okvetlenül szükséges a párzásukhoz: a hím gyakran minden előjáték nélkül ugrik az ivarzó nőstényre (a nőstény egyébként rendszerint 22 hónapos korban ivarzik először, s attól kezdve évente egyszer).
A párzás általában azzal az időszakkal kezdődik, amikor a nőstény szaganyagai már vonzzák, de ő még elutasítja a hímet. Azután az ivarzás napokig vagy két-három hétig is tartó ideje alatt a párzás újra meg újra megismétlődhet. A párok között ez az ivarzás alatti rendszeres együttlét teremt szoros, az együtt maradásukat megalapozó kapcsolatot.
A vemhesség a párzástól számított kb. 63-66 nap. A nőstény általában az odúban kölykezik. A kicsinyek száma többnyire 6-8, de olykor akár 10-11 is lehet. A hím a "gyerekágyas" időszakban távol marad a nősténytől. Ilyenkor - miként erről a vadászok beszámolnak - valamilyen kiugró helyre vonul, és ott őrködik. Veszély esetén magát kínálja fel csalétkül: magára vonja a figyelmét annak, aki túlságosan közel merészkedik az odúhoz. Ezenkívül élelemmel is ellátja a vackot, de anélkül, hogy betenné oda a lábát. Ha az anyaállatot megölik, de a kölykök már elég nagyok ahhoz, hogy szoptatás nélkül is meglegyenek, az apaállat átveszi gondozásukat. Olyannyira, hogy veszély közeledtével ugyanúgy átköltözteti más helyre a kicsinyeket, mint a nőstény. Egyesek szerint még arra is képes ilyenkor, hogy a gyomrában levő táplálékot visszaöklendezze a kölyköknek. Ez azonban a hím esetében nem valószínű, mert - bár a kutyafélék általában könnyen hánynak - az étel visszaöklendezését az ellés és a szoptatás idején termelődött hormonok irányítják, tehát csak a nősténynek fejlődhet ki ilyen képessége.
A falkavezér nem tűri, hogy jelenlétében az alávetett hím párzani próbáljon
Megfigyeltek viszont olyan hím farkast, amely mintegy 25 km távolságról hordta haza a táplálékot a nősténynek, hogy a kicsiket etethesse. Ám nem csupán a szülők hordanak haza táplálékot, hanem feltehetően a falka minden egyes tagja gondoskodik a nőstényekről és a kicsinyekről. Van, amikor egyenesen az odúhoz szállítják a táplálékot, és előfordul, hogy pár száz méternyire dobják le a zsákmányt. Feltehetően először a "vadászok" laknak jól, és ami maradt, azt szállítják haza.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi