A versenyszabályok

Full text search

A versenyszabályok
A viadal előtt mindkét ebet lemérik. Egyik sem lépheti túl azt a súlyt, melyben a felek előzőleg megállapodtak. A kutya színét a jegyzőkönyv feltünteti. Kikeresik, és a két ellenfél gazdájának jóváhagyásával kinevezik az időmérőket, két játékvezetőt és a döntőbírót. A pit 3,50 x 3,50 méter nagyságú, egy fehér középvonallal diagonálisan, tehát haránt irányban van felosztva. A ring egymással átellenes sarkait hasonló módon jelölik, a ringsarkok körülbelül 60 centiméter átmérőjűek.
A kutyákat a küzdelem előtt ellenőrzik, megvizsgálják (nyelvvel), nincsenek-e bedörzsölve valamilyen veszélyes anyaggal. Ha így áll a dolog, a kutyákat a bíró utasítására tisztára mossák vagy a bíró diszkvalifikálja a vétkest. A kutyák között kisorsolják a ring mellett elkészített két vödör tiszta vizet.
Kisorsolják a sarkokat, s a szorítósegédek szabadon engedik az ebeket. Az a kutya, aki az első hibát elköveti, tehát elsőként fordul el ellenfelétől, lesz az első, amelynek a középvonalon túl neki kell mennie riválisának, feltéve, hogy a szorítósegéd az első hiba vagy meghátrálás időpontjában a magasba emelte. Az első szétválasztás után a kutyáknak felváltva kell áthaladniuk a középvonalon, függetlenül attól, melyikük követte el a hibát vagy hátrált meg a másik előtt. Azt az ebet nyilvánítják győztesnek, amelyik utolsóként haladt át a középvonalon teljes hosszában. Ha a kutya annyira ki van merülve, hogy nem tudja többé megragadni a másikat, de ennek ellenére át tudja szelni a középvonalat, úgy a soron levő ebnek az egész utat megtorpanás nélkül kell megtennie. A középvonal teljes átszeléséhez az kell, hogy az állat mind a négy lábával a vonal túlsó oldalán legyen.
Egyik szorítósegéd sem érintheti meg az ebeket, s nem léphet fel sportszerűen a másik segéd ellen. Ha ezt megteszi, a bíró diszkvalifikálja kutyáját. Hibának számít, ha a segéd bedobja az ebet a ringbe, vagy a fejére lép, vagy ha közvetlenül mellette dobbant a lábával. Ha a szorítósegéd véletlenül felemelte a kutyáját, nyomban le kell hogy tegye a küzdelem tisztessége érdekében. Ha a kutyát szándékosan emeli fel túl korán, úgy a bíró azt "foul"-nak, hibának értékeli.
A kutyák szabályos elválasztását vagy helyes felemelését úgy kell végrehajtani, hogy az állatok se a fejükkel, se a lábukkal ne érintkezzenek. A szorítósegédnek alaposan oda kell figyelnie, hogy kutyáját csak akkor emelje a magasba, ha az a már említett módon meghátrál ellenfele előtt, elfelé mozog tőle. Ha a másik kutya megint odakap a felemelt ebhez, a segédnek le kell tennie, és sportszerű módon ki kell várnia várnia a küzdelem további alakulását, hogy aztán ismét fölemelhesse a megfelelő időben. Kiváltképpen ezt a szabályt kell igen pontosan betartani. Ha ilyenkor véleménykülönbség adódik, a játékvezetőknek és a döntőbírónak kell szólni. A döntőbíró ítéletét, lett légyen az helyes vagy helytelen, minden esetben el kell fogadni, az kötelező erővel bír. Csak igen tapasztalt döntőbírók vállalnak el ilyen hálátlan feladatot, s csakis a felek előzetes beleegyezésével. Miután a szorítósegédek fölemelték az állatokat, a maguk ringsarkába mennek, s megmossák az állatok pofáját. Erre egy perc áll rendelkezésükre. Az időmérő 45 másodperc elteltével bekiabál: "A pitet mindenki hagyja el!", 50 másodpercnél "elkészülni!". Ilyenkor a kutyákat úgy kell tartani, hogy a ringsarokból fejükkel a vonal felé legyenek. 10 másodperc elmúltával felcsattan a kiáltás: "Elengedni! ", majd az időmérő a mindenkori tulajdonoshoz fordul, néven nevezve őt is, kutyáját is: "Most magukon a kezdés sora!"
Egyszerű "utcai" verekedés
Mindkét fél a felek beleegyezése mellett mindegyik sarokba odaállíthatja egy barátját néma megfigyelőként. Őneki tiszteletteljes távolságban kell maradnia kutyától, vizesvödörtől. Ha fennáll a gyanúja bárminemű sportszerűtlenségnek, szabálytalanságnak akármelyik oldalon, a döntés a bíró hatásköre lesz.
Későbbi versenyszabályokban azt is meghatározták, mikor kell befizetnie a kutyatulajdonosnak a nevezési díjat, ki kezelje a pénzt, szabályozták továbbá a kifizetés feltételeit, s azt is, mi történjék, ha a viadal időpontját a rendőri közbeavatkozás miatt el kell napolni stb. Mint látjuk hát, ezeket a küzdelmeket a lehető legpontosabban szervezik meg, hisz nagy összegekről van szó, semmit sem lehet a véletlenre bízni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi