Kutya a képzőművészetben.

Full text search

Kutya a képzőművészetben.
A háziasított kutya 10-14 ezer éves története bővelkedik képzőművészeti ábrázolásokban, emlékekben. Az első ilyen ábrázolások minden bizonnyal azok a kelet-spanyolországi sziklarajzok, amelyek Kr. e. 10-12 ezerből származnak, és szarvasvadászatot örökítenek meg. A legtöbb ilyen rajzon kutyák is láthatók. A Kr. e. VII-IV. évezredből származó anatóliai falfestményeken, palesztinai sziklarajzokon, ill. iráni edényfestéseken is szinte mindig szerepel a vadászkutya. A szaharai pásztorok sok ezer sziklarajzot hagytak ránk, amelyeken elsősorban nyájőrző kutyákat lehet azonosítani.
Érdekes, hogy az ősi kultúrájú Egyiptomban talált legrégebbi ilyenfajta lelet csupán Kr. e. 3500-ból származik: egy agyagedény, amelynek rajzán egy ember négy agárszerű kutyát vezet pórázon. Mezopotámiában, a templomok kapujában, a küszöb alá gyakran kutyaszobrokat helyeztek el, nyilván azzal a céllal, hogy azok elűzzék a démonokat. A Kr. e. VIII-VII. sz.-ból származik az a föníciai ezüsttál, amelyet Közép-Olaszországban egy etruszk sírban találtak. Ennek közepén embervadász látható két kutyájával, alul egy szökevényt éppen elér az üldöző lándzsája, miközben egy kutya a sarkába harap és ledönti a lábáról.
Az asszír vallás- és mondakörben jelentős szerepet játszott Lamastum női démon, akit a gyermekágyi láz okozójának tekintettek. Rendszerint oroszlánfejű, meztelen asszonyként ábrázolták, aki kutyakölyköt és malacot szoptat.
A korai keresztény kultúrától kezdve a kutya a festményeken is megjelenik. A 15. században Németalföldön jelentkezett a világ egyik festészeti csodájaként nyilvántartott képével Jan van Eyck az Arnolfini házaspár képével; a kép alsó sarkában látható - máltai selyemkutyára hasonlító - eb jelképes szimbóluma a házastársi hűségnek. Más, ellentétes mondanivalót ruházott Hieronymus Bosch, minden idők legtermékenyebb fantáziafestője két kutyájára. A házaló c. képén a társadalom számkivetettjének nyomorúságát ábrázolja; a szánalmas külsejű, kóbor életmódú házaló mögött biztonságos "egzisztenciájú", ház körül heverésző állatok láthatók.
Az itáliai késő reneszánsz legnagyobb egyéniségének, Tizianónak Danaéján is kutya a mellékalak. Ruhátlanul fekszik a selyemágyában a szép Danaé, s mellette összekuporodva, igazi kutyapózban szendereg kis tacskója.
Goya Alba hercegnő c. képén láthatjuk a festészettörténet talán legkisebb kutyáját: méltóságteljesen, büszkén áll Alba hercegnő, és a spanyol etiketthez híven elegánsan feszít az udvari ebecske is.
A múlt századi romantika nagyja, Delacroix kedvelt oroszlánjai, tigrisei, sárkányai mellett megfestette a maga kutyaképét is a Marokkói és lova c. híres alkotásán. A kecses fehér agár ugatni készül a marokkói paripát, ám amint a ló feléje fordul, a kutya bátorsága inába száll - mozdulata a festményen legalábbis erre utal.
Csontváry különösen szép kutyákat festett a Tengerparti sétalovaglás c. képén; a Vihar a nagy Hortobágyon pedig az egyik legnépszerűbb magyar fajtát, a pulit örökíti meg. Az ökörcsorda négylábú őrének lompos, bozontos szőrére különös gondot fordított a művész - szinte csurog a fehér festék a képen, s ettől pulijának szőrzete rendkívül elevenné, szinte tapinthatóvá válik.
Rubens: Batsheba fürdője festményén az előtérben törpe spániel látható
Görög boroskancsó részlete Kr. e. 400-ból
Tutankamon fáraó átváltozásai folyamán... kutya alakjában
Egy görög váza díszítése vadászatot ábrázol

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi