Stresszhatás elleni nevelés.

Full text search

Stresszhatás elleni nevelés.
Az emberiség évszázadokon keresztül abban a hitben élt, hogy az állatok életét szigorúan az » ösztönök irányítják. Mostanában azonban már tudjuk (v. legalábbis sejtjük), hogy az ösztön az állati viselkedés csupán csekélyke része; a karakter főként tapasztalatok, tanulás útján alakul ki. A kiskutyák pl. elsősorban az anyjuktól tanulnak; ez a folyamat a születéskor kezdődik, és az elválasztás után is folytatódik, egészen addig, amíg a kölykök függetlenekké nem válnak, és el nem kerülnek az anyjuk mellől.
Az anya tanítja a kölyköket arra, hogy oly módon szerezzenek ismereteket az életről és reagáljanak a különböző jelenségekre, ahogyan azt egy kutyának tennie kell. Éppen ezért nem helyes fedeztetni a szukát mindaddig, amíg nem eléggé érett, nem eléggé megállapodott, kiegyensúlyozott ahhoz, hogy megfelelő módon taníthassa kölykeit.
Amikor a kis állatok új otthonukba kerülnek, érzelmi életük még kialakulatlan, ezért továbbra is sok tapasztalatra, tanulásra van szükségük, különben kárba vész a korábbi nevelés, amit anyjuktól kaptak. Ennek az új és merőben más nevelésnek, amelyet már a végleges gazdájuktól kapnak, egyik rendkívül lényeges mozzanata kell legyen az ún. ~, ami tkp. nem más, mint az újszülött idegrendszerének kondicionálása, hogy amikor idősebb lesz és különféle » stresszhelyzetekkel találkozik, ellenállhasson ezeknek a hatásoknak., hogy a ~ nem hóbortos elmélet csupán, azt meggyőzően bizonyítja, hogy pl. az amerikai légierőknél ezzel a módszerrel kezdik oktatni harci feladatokra kiképzendő kutyáikat. Egy ezzel kapcsolatos tanulmányban a következőket olvashatjuk: "A stresszhatás elleni nevelés azt jelenti, hogy a kutyákat már egész kicsi koruktól kezdve éberségre és engedelmességre, valamint arra a képességre tanítják, hogy ideális kapcsolatban legyenek azokkal a személyekkel, akikkel majd dolgozni fognak. A tesztek között szerepel a kölyök reakciója, ha nagyobb rongyokat és egyéb ijesztő tárgyakat lebegtetnek előtte; az útvesztőkből való kijutás képessége; reakció zajokra, fényekre, tükrökre; éberség és találékonyság a legkülönbözőbb búvóhelyekkel kapcsolatban; a kézjelek megértésének képessége. Az oktatás a kutyák 6-8 hetes korában kezdődik, és 11 hónapos korukig tart. Azokat az állatokat, amelyek a szigorú teszteken túljutnak, ekkor küldik komoly kiképzésre."
Az új otthon az állat számára stresszhelyzet; a forgalom, az autóduda hangja, a kutya » kennelben való elhelyezése, ha a gazda szabadságra utazik, a gyermekek, a nagyobb vendégség; mind ugyancsak stresszhelyzetek. Ezért ajánlatos, ha az ebtenyésztők eleve ~ben részesítik az újszülött kutyakölyköket, nem árt, ha már születésük első napján felemelik és simogatják őket. A második napon megismételhetik az előző két napi foglalkozást, ezenkívül ülő helyzetben tarthatják a kölyköt fejjel felfelé; a negyedik napon fordított pozícióban: fejjel lefelé, de egyszerre csupán néhány pillanatig. Mindennap új helyzetet találhatnak ki a már alkalmazottakhoz, ezenkívül növelni lehet - persze lassan, fokozatosan - azt az időt is, amíg a kezükben van a kiskutya. Mire háromhetesek lesznek, a kölyköket naponta legalább 10-15 percig tarthatják a kezükben, és szoktathatják a legkülönbözőbb helyzetekhez.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi