Ösztön.

Full text search

Ösztön.
A » viselkedéskutatás egyik legfontosabb és legellentmondásosabb problémája az ~ fogalmának a meghatározása. Az ~ ti. az állati viselkedés legmeglepőbb jelensége; tkp. az állatok egész viselkedése ~ös, legalábbis abban az értelemben, amelyben szembeállítják az ~öst a tudatossal. Ilyen vonatkozásban kizárólag az embernek van tudatos viselkedése. Az ~nek a mai napig nincs ált. elfogadott meghatározása; a különböző meghatározások a következők:
1. ~ az állatnak minden olyan cselekedete, amely a tapasztalatoktól független; 2. az ~ az állat öröklött viselkedése; 3. az ~ egy funkciókörön belül lezajló cselekvési folyamat.
Az ~ös cselekvések megvalósulásának fő mechanizmusai a reflexek. Nem lehet azonban azonossági jelet tenni az ~ és a » feltétlen reflexek között, bár Pavlov nagy jelentőségű kutatásait mechanikusan és sematikusan értelmezve sokáig úgy vélték, hogy az ~cselekvés egymásba kapcsolódó reflexek láncolata. Az ~t azonban már csak azért sem lehet a reflexek láncolatára egyszerűsíteni, mert az ~cselekvés lényeges sajátossága éppen az, hogy indítékának forrásául meghatározott szervi állapot szükséges; ez megszabja az állat cselekedeteinek ált. irányát, és ha ez az állapot megváltozik, akkor módosul az állatnak a környezethez való viszonya is. Az ~ös viselkedést éppen az különbözteti meg a reflexlánctól, hogy jelen van egy ilyen szervi állapot, amely különleges jelentőseget kölcsönöz az állatra nézve bizonyos ingereknek, meghatározott mederbe tereli tevékenységét, vagyis a különféle reakciókat közös irányba, egységes egésszé szervezi.
Az etológusok egyébként ~ helyett manapság inkább az ~ös viselkedés, ill. az ~tevékenység (» Ösztöncselekvés) kifejezéseket használják. Egy kölyökkutyát pl. nem kell tanítani arra, hogy szopja az anyja emlőit, mint ahogy a pásztorkutyát sem, hogy tereljen, a vadászebet, hogy állja a vadat, a verekedő boxert, hogy torokfogásra törekedjen. A terrierek pl. jellegzetesen úsznak; a » szánhúzó kutyák pedig eleve "tudják", hogy a hóban összekuporodva kell aludniuk; ezek mind ~ös cselekedetek.
Az egyik jól ismert ~ kutyáinknál - amely egyébként bizonyíthatóan nagymértékben a hormonkiválasztastól függ - a vizelési viselkedés. Mindannyian tudjuk: a kölykök leguggolnak, ha vizelni akarnak, de a kölyökkort kinőve a kan felemeli az egyik hátulsó lábát, és oszlopra, fákra stb. vizel. Egyik-másik eb akkor kezd ilyenformán cselekedni, amikor a fogazata kialakul (5,5-6,5 hónapos korában), de van olyan kan is, amelyik csak kétéves korában kezdi felemelni a lábát. Ez tkp. a növekedés, a fejlődés gyorsaságától függ; attól, hogy mikorra érnek meg a herék, és mikor kezdik meg a hormontermelést. Ha pl. egy 8 hetes kölyöknek herehormon-injekciót adunk, azt tapasztalhatjuk, hogy az előidézi az ~ös reakciót: néhány nap múlva a kölyök fölemeli lábát a vizelésnél, akár egy felnőtt kutya.
Az ~ annyiban különbözik a tanult képességektől, hogy tapasztalat nélkül, természetes módon fejlődik ki; a tanult képesség pedig teljes mértékben a képzéstől függ. Ezért a legtöbb állatpszichológus, ha az ~ szót használja, hangsúlyozza, hogy az nem más, mint egyszerűen öröklött viselkedésforma. Ilyenformán, amikor a kutya ún. rejtélyes ~eiről beszélünk, tkp. bizonyos öröklött viselkedésformákról van szó, amelyek nagyon jellemzőek az egész fajra. Ilyen pl. a falkába tömörülés, az őrzés, az ugatás, a "vezető" viselkedése.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me