HIDEG NYOMON - VÉRCSAPÁN

Full text search

HIDEG NYOMON - VÉRCSAPÁN
Szarvas, őz, vaddisznó, dámvad, muflon stb. vércsapájának követésére tenyésztették ki a különböző vérebeket, ezeket a nagyszerű szimatú kutyákat, mégpedig azokban az időkben, amikor megjelentek a modern lőfegyverek ősei. Ezek a mordályok eleinte természetesen meglehetősen primitív szerkezetek voltak, gyakran csak könnyű sebet ejtettek a vadon, ha egyáltalán eltalálták. Ezért szükség volt olyan jól csapázó vadászkutyákra, amelyek képesek megállítani is a sebzett vadat, és ezzel lehetővé teszik annak elejtését. Így alakultak ki a vérebek, amelyeknek vele született tulajdonságuk a sebzett vad nyomának követése. A fő követelmény ezekkel a kutyákkal szemben az, hogy ne a friss, "meleg" nyomot kövessék, hanem az úgynevezett "hideg", kihűlt nyomot.
J. E. Riedinger német festő vadászjelenetet ábrázoló rézmetszete
(Melegnek mondjuk azt a csapát, amely legfeljebb három-négy órás. A hideg csapa viszont legkevesebb három négy-órás vagy ennél régebbi. Jellemző egyébként a vérebek ilyenfajta képességeire, hogy a sebzés után 12-48 órával is képesek a vad csapájának követésére!)
Az élő vad felkutatása nem a véreb feladata! Sőt! A véreb a lövésnél rendszerint nincs is jelen, hanem az esemény - vagyis a vad megsebesítése - után órákkal a lövés helyéről kiindulva szíjon vezeti a vadhoz a vadászt, és csak a vad közelében engedik szabadon. Ilyenkor, ha már "dermedt" a zsákmány, a véreb "dermedtre csaholással" jelzi az állat hollétét. Ha még él és menekülésre is képes, akkor "állítja, vagyis helyben tartja a vadat mindaddig, amíg a vadász meg nem adja neki a kegyelemdöfést.
A vérebek tevékenysége különösen a modern, kulturált vadászat során nélkülözhetetlen, hiszen manapság a vadásznak nemcsak erkölcsi kötelessége, hanem a legtöbb országban előírt feladata is mindent elkövetni, hogy a sebzett vad mielőbb terítékre kerüljön. Ezzel egyébként nem csupán a vad szenvedését rövidíti meg, de az értékes trófeát, valamint a vad nem kevésbé értékes húsát is megmenti a pusztulástól.
Valamikor sokféle változatban tenyésztették a vérebeket, amelyek származásukat tekintve leginkább talán a kopókhoz sorolhatók, míg munkavégzés szempontjából a vizslákhoz állnak közelebb. Ma már csupán néhány típusuk létezik: az angol véreb (bloodhound), a hannoveri véreb és a bajor hegyi véreb.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi