MAREMANN ÉS TÁRSAI

Full text search

MAREMANN ÉS TÁRSAI
Az olaszországi Maremma síkságon a juhokat éjszakára karámba terelik, s a mi kuvaszunkkal rokon maremannkutyák őrizetére bízzák őket. Rendszerint párosával vigyázzák a nyájat, és bizony jaj a betolakodónak - akár emberről, akár állatról legyen szó! -, amikor ezek a kutyák őrzik a jószágot. A maremann, amelyet közép-itáliai vagy abruzzói juhászkutyának is neveznek, kétségtelenül az olaszok egyik legismertebb és legnépszerűbb házőrző kutyája. Szűkebb szülőhazája Toscana és az abruzzói terület. Állítólag az ősi molosszuskutyákkal és a tibeti doggal keveredve alakult ki, de ez a "származáselmélet" minden valószínűség szerint csak legenda. Az viszont kétségtelen, hogy a maremann nagyon hasonlít a kuvaszra, valamint a pireneusi pásztorkutyára. Éppen ezért feltehetően Közép-Ázsiából származik. Nem csupán erős testi felépítése és az időjárási viszontagságokkal szemben jó tűrőképessége és szívóssága, hanem természete is nagyjából olyan, mint a kuvaszé. Élénk vérmérsékletű, félelmet nem ismerő kutya. Nagyszerű nyájőrző!
A német rottweiler családfája egészen a rómaiak koráig származtatható vissza. A római császárok nagy európai hadjáratainál egyre nehezebb gond lett a légiók élelmezése, az utánpótlás. Az egyetlen megoldásként kínálkozott, hogy az élelem "lábon" kövesse a sereget... A szarvasmarha-állománynak ez a tömeges vonultatása nem volt egyszerű dolog, a "segítséget" a kutyák jelentették. A fő utánpótlásvonal az Alpokon, a Szent Gotthárd-hágón haladt keresztül. Erről a magaslatról az útvonalak különböző irányokba vezetnek, és számos helyen találhatók ezen a környéken olyan települések, amelyeknek kutyái feltehetően még a római kutyák leszármazottai.
A római szarvasmarhaőrző ebek eljutottak a régi katonai útvonalon addig a kis piaci városig is, amely évszázadokkal később fontos marhavásárközpont lett. Ez a város: Rottweil. Az egykori római kutyák késői leszármazottai végképp megtalálták otthonukat és dolgukat: kialakult a rottweiler, amelynek feladatai közé tartozott a szarvasmarha terelése, őrzése, a bikák fegyelmezése és a gazda védelme.
Az angolok legkedveltebb terelőkutyája a hosszú szőrű border collie. Ez a viszonylag kicsi, alig 20 kg-os kutya képes arra, hogy egy egész csordát szinte "hipnotizáljon" és éber szemmel, akaratának megfelelően irányítson. A border collie-t a világ szinte minden tájára exportálták: Ausztráliába, Új-Zélandba, sőt még a perui Andokba és Kínába is. Régi walesi törvénykönyvekből megtudjuk, hogy egy jó terelőkutya egy jó minőségű ökörrel ért fel valaha.
Az angolok másik nemzeti juhászkutyája a híres-nevezetes skót juhászkutya, a collie. A már emlegetett Caius körülbelül 550 évvel ezelőtt így írt erről a kutyáról: "Ez a fajta tulajdonosának hangjára, fütyülése hallatára, kézjele látására az elkóborolt juhokat pontosan a kívánságnak megfelelően tereli. Ezáltal a juhász fáradság és futkosás nélkül vezeti a nyáját kívánsága szerint előre vagy hátra, jobbra vagy balra, vagy tarthatja egy helyben ".
Munkában a border collie
Caius nem túlzott, amikor a skót juhászkutya nagyszerű tulajdonságait ecsetelte. Ezek az ebek Skócia hegyeiben valóban felbecsülhetetlen értékű szolgálatokat tettek gazdáiknak. A nyájak őrzéséhez, piacra hajtásához, új legelőkre tereléséhez a collie-k nélkül annyi emberre lett volna szükség, hogy munkabérük minden hasznot felemésztett volna. Egyébként kevés olyan szép megjelenésű, kecses kutya létezik, mint a hosszú szőrű skót juhászkutya. Sokan a világ legszebb kutyájának tartják!
A kaukázusi juhászkutya szűkebb hazája Észak-Kaukázus, Azerbajdzsán, Örményország és Grúzia, ahol mind a mai napig megőrizte ősi fajtabélyegeit. Ez a nagyszerű nyájőrző a szarvasmarhacsordák, juhnyájak mellett, a pásztorok oldalán sokszor élethalálharcot folytatott a farkasokkal és a rablótörzsekkel. Ez a természetes és meglehetősen rideg, sok veszéllyel járó életmód ugyancsak kemény, vad, hatalmas kutyákat alakított ki. Kizárólag a legéletképesebb, legellenállóbb, legharcosabb példányok maradhattak életben. Nem véletlen, hogy a kaukázusi juhászkutya a világ egyik legjobb pásztor kutyája. Rendkívül harcias, idegenekkel szemben kifejezetten bizalmatlan, sőt már-már ellenséges, harapós fajta. Jellegzetesen "egyemberes" eb: gazdáján kívül senkit nem fogad el, és nem ismer el. Ereje, ősi vadsága nagyszerű őrző-védő kutyává teszi. Miután "nehéz bölcsőben" született, rendkívül önálló. Megszokta, hogy parancs nélkül is a legjobb belátása szerint, hatékonyan cselekedjen. Jó idegzetű, kiegyensúlyozott, tanulékony, remek állat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi