neki

Full text search

neki [e] határozószó és igekötő, (népies, irodalmi nyelvben) néki
I. határozószó (személyragos) nekem [e-ë], neked [e-ë], neki v. (népies) nekie [e-e], nekünk, nektek [e-ë], nekik v. (népies) nekiük. Nyomósítva: őneki, őnekik. <Az ő személynévmás nem használt -nak, -nek ragos alakját v. az az, ez mutató névmás annak, ennek alakját helyettesítő szó; a személyre v. dologra mindig mint ismertre, említettre, szóban forgóra utal.> (A neki- igekötős igékkel kapcs. nem használatos; az egyszerű igékkel nem alkot összetételt. Pl. Nekem rontott.)
1. <-nak, -nek ragos vonzatú igék, melléknevek és kifejezések mellett az ismert, szóban forgó konkrét részeshatározót helyettesítve:> annak, ennek (a személynek, dolognak). –11 <Személyről v. állatról szólva adást, juttatást jelentő igék és kifejezések mellett.> Add (kölcsön nekem ezt a könyvet!  S az erényes nemzet jutalma nem égi: Földön jut dicső és hosszu élet néki. (Arany János) Az anyjuk egy nyúllábat keresett elő …, azt odadobta nekik. (Mikszáth Kálmán) –12 <Személyről v. állatról szólva szóbeli v. írásbeli közlést, vmely kifejező mozdulatot jelentő igék és kifejezések mellett.> Megmondtam neki a véleményemet. Levelet írt nekem. Intett neki, hogy jöjjön vele.  Azt mesélte nekem, hogy ön házasodik. Igaz? (Mikszáth Kálmán) Az én apám kopott kabátú, De nekem új ruhát veszen S beszél nekem egy szép jövőről Szerelmesen. (Ady Endre) Mesél neki rémeket, | dalol neki éneket … (Babits Mihály) Tudom, semmi, de semmi közötök | hozzám, butuska tücskök a fű között, | mégis jólesik azt képzelni, hogy | mikor, így, este, ablakot nyitok, | nekem üzentek. (Szabó Lőrinc) –13 <Személyről v. dologról szólva hasznot, ill. kárt, előnyt, ill. hátrányt jelentő igék és kifejezések mellett.> Használ, segít neki; árt, fáj neki, hiányzik neki vki, vmi. Jól megy neki. Békét hagy neki.  Nem sikerült nekik egy jól kieszelt spekuláció. (Mikszáth Kálmán) Nem vétettem | többet, mint vétettek nekem. (József Attila) –14 Jaj neki!: szenvedni fog, bajba jut. –15 <Alkalmasságot, hozzá illést jelentő igék és kifejezések mellett.> Ez a szövet nekem nem felel meg. Ez a kabát jól áll neki. Nem neked való ez a sok járás.  Kérlek, hagyd nekem a restséget … Lásd, nekem úgy illik, (s oly jól esik!) (Petőfi Sándor) –16 <Tetszést, memtetszést kifejező igék és kifejezések mellett.> Jólesik, tetszik neki.  Veletek, általatok, ha nektek tetszik; nélkületek, sőt ellenetek, ha kell. (Kossuth Lajos) –17 (gúnyos) <A tetszik és a méltóztatik igék mellett.> Tetszett neki körünkben megjelenni. Nem méltóztatott neki a telefonhoz jönni. –18 <Megjelenést feltűnést jelentő igék és kifejezések mellett.> Nekem úgy tetszik, hogy ma kissé hidegebb van. Úgy tűnt fel neki, mintha hangokat hallott volna.  Feltűnt nekik, hogy Mari búslakodó. (Mikszáth Kálmán) –19 <A lehet, kell, szabad szók vmelyike, ill. vmelyik szinonímája mellett.> Nekem hallgatnom kell. Neki minden szabad, és semmi sem lehetetlen.  [A beszédet] nekem szóról szóra be kell magolnom. (Mikszáth Kálmán) Engem egy pillanat megölhet, Nekem már várni nem szabad. (Ady Endre) –110 Úgy kell neki!: megérdemelte a bajt, kellemetlenséget, amelybe jutott.  Mi baja …? Görcsök? Úgy kell neki, mert … mindig jár-kel és felfázik. (Mikszáth Kálmán)
2. Az ismert v. a szóban forgó személynek szánva; számára. Vesz, szerez neki vmit. Hagyj neki is valamit! Nekem nem maradt semmi.  Kívánjunk neki szerencsés útat, és hogy hazáját még láthassa meg. (Mikes Kelemen) Sírba esett, ki neked sírt ásott … (Petőfi Sándor) Megcsókolá … Aeschylost, | És ez felállott a székről neki. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
3. Az ő hasznára, előnyére. Neki terem a föld. Neki jövedelmez a ház.  Tűrj, halhatatlan lélek! Eljő | Neked is a kiszabott idő. (Bacsányi János) Se ide nem, se oda nem Fütyöl a madárka, hanem | … nekem fütyöl. (Arany János) Egyél, nekem nőssz nagyra, szentem! (József Attila)
4. Az ő értékelése szerint, az ő szempontjából; számára, előtte. Kedves, szép neki vmi. Nekem egyforma, akár egyik, akár a másik. Nekem öröm, ha mást örülni látok. Mi az neki egy-két forint ide vagy oda.  Hisz meglehet: ha nincs idehaza, Tán fejérebb kenyérrel él fiad. | De semmi az! csak add elém anyám … Itthon sokkal jobb ízű én nekem A fekete, mint máshol a fejér. (Petőfi Sándor) Nekem egyforma, az én fülemnek, Ha kéj liheg, vagy kín hörög. (Ady Endre) || a. Mit neki!: mit számít, mit jelent ez számára! Mit nekem arany, ezüst! csak egészséges legyek.  Mit nekem te zordon Kárpátoknak | Fenyvesekkel vadregényes tája! … (Petőfi Sándor)
5. Rá nézve.  Hozzám ne jöjj, – … nekem meghaltál. (Vas Gereben) A szalonoké parfümös rege, Szilaj és új az utca éneke … Ott siratják a mult isteneket, Itt nekik már rég beesteledett. (Ady Endre)
6. Mozgásában vmi, vki felé irányulva, ill. vmit irányítva (rendsz. a célhoz elérve). Rosszul hajtotta a kocsit, egyenesen neki a fának.  Titokban oldtam kereket S neki a bús országutaknak Szaladtam futva, szökve Sorsom tolvajától örökre. (Ady Endre) Hát jön a hadnagy úr és nekem … (Móricz Zsigmond) || a. Csak bátran, neki!: a) támadd meg!; b) fogj hozzá!
7. <Birtokos személyragos szóval kapcs., a birtokos személyének nyomósítására; a nyomatékos birtokos jelzős szerkezetéhez hasonló jelentésben.>  Boldogan néztem Zsorzsetre. Neki is megjelent a gödröcske az arcocskáján. (Gárdonyi Géza)
8. (bizalmas) <Erős érzelmi nyomatékkal többnyire csak 1. személyben, annak kifejezésére, hogy a szóban forgó cselekvés közelebbről érint vkit, vki személyesen érdekelve van benne>. Itt nekem nem maradsz tovább! Nekem itt ne ugrálj!  Pedig ez olyan jó lány volt. De megőrült … – Dehogy is őrült meg. Csak férjhez megy … Majd kap másikat … – Aki majd lopni fog nekem. (Kosztolányi Dezső)
9. <Birtokos személyragos alannyal a birtokos személyét nyomósítva; a van (volt, lesz), marad, nincs, sincs igével kapcs.> Van neki vmije: birtokában van vmi; bír vmit. Van neki háza, kertje. Migondja van neki? Nincs neki semmije.  Az én apám e vén zászlótartó … Mi vitte őt háború zajába? | Hiszen neki nincsen gazdagsága, Mit féltene, mit védnie kéne … (Petőfi Sándor) Mikor itt járt, volt neki egy szíjja. Rézzel volt kiverve. (Móricz Zsigmond) || a. <A köze van kifejezés mellett az érdekelt személyek nyomósítására, az ige elhagyásával>. Mi közöm nekem ehhez? Neki semmi köze (nincs) a dologhoz.  Villogó szívü, győzni bíró vagyok, kinek kell legyen kedve | igazat tenni, pártot állni, | im, e szigorú emlékekre, | De emlékhez mi közöm nékem?… (József Attila)
10. <Nyomósító szóként a birtokos személyének kiemelésére:> az ő … (-a, -e, -ja, -je). Neki minden ruhája divatos.  Szent zürzavar az én sok álmom, Neked minden álmod süket. (Ady Endre) –101 (pongyola haszn.) Szembeállítás nélkül, feleslegesen. Itt ül Pista: ez neki az íróasztala.  Szabó János úrra gondol … a rossz ruhájú titokzatos Szabó úrra, aki neki a nevelője. (Ady Endre)
11. Az ő helyében, az ő helyzetében. Ha neki volnék, nem ezt mondanám.  Ha neked volnék, most nevetnék rajta, hogy elhitték a hazugságomat. (Jókai Mór)
II. igekötő
A. <Az ige jelentését módosító szerepére nézve ld. a neki- igekötős címszavakat, főleg igéket.> (A neki- igekötős igék nem használatosak a nekem, neked, nekünk, nektek, nekik személyragos határozószókkal, csak főnévi értékű. szó -nak, -nek ragos alakjaival. Pl. Nekiment egy fának. Nekirohant az ellenségnek.)
B. <Önállósítva, neki- igekötős igét tartalmazó eldöntendő kérdésre adott igenlő feleletként. neki- igekötős ige nyomósító ismétléseként, a szóban forró igével egyértékű.> [Nekiment egy fának?] – Neki bizony. Neki feküdtem a tanulásnak, neki én, úgy, hogy még csak sétálni sem mentem.
Szólás(ok): ld. isten.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi