ostor

Full text search

ostor főnév -t, -ok, -a, (népies) ustor
1. Bot, vessző, amelynek (vékonyabb) végére rendsz. rojtos végű vékony v. font szíj, lószőr fonat, zsineg van erősítve; ezzel ütik, terelik, serkentik az állatokat. Pattogó, suhogó, körmön font, láncszemes ostor; karikás ostor; sallangos, sudaras ostor; az ostor nyele; az ostor nyaklója v. telke; az ostor szíja; az ostor csapója, sugara, sudara v. hegye; az ostor csattan, csattog, durran, pattog, suhog; (átvitt értelemben) rajta v. az ő hátán csattan az ostor: (más hibájáért) ő bűnhődik, ő szenved; (meg)csörgeti v. cserdíti, (meg)suhogtatja, pattogtatja v. (meg)suhintja az ostort; sugárra ereszti az ostort; ostorral abrakolja a lovat; ostorával biztatja az ökröket; a lovakra csap az ostorral; csattog, durrant, durrogat, pattant, pattog(tat), rittyent, suhint az ostorral; egyet pattint az ostorral; vkire v. vkit vág, végigvág rajta az ostorral; sem kocsi, sem ló, sem ostor nem a tied. A csikósok karikás ostorral terelték a ménest.  Méneseknek nyargaló futása Zúg a szélben … S a csikósok kurjantása hallik S pattogása hangos ostoroknak. (Petőfi Sándor) A Halál kocsisa legényesen suhogtatta az ostorát. (Ady Endre) || a. Hasonló eszköz embernek, állatnak, kül. kutyának a testi fenyítésére; korbács. Csattogott az ostor a rabszolgák hátán.  [A kutyák dala.] Az ostor, az igaz, Hogy pattog némelykor, És pattogása fáj, No de: ebcsont beforr. (Petőfi Sándor) || b. Kül. az ostornyélre erősített szíj v. fonadék. Az ostor végén szöszből font csattanó van.
2. (átvitt értelemben, népies) Kútostor.  Olyan volt ez a fa, mint a kútgém boldogabbik vége, hogy könnyebb legyen az ostort húzni. (Móricz Zsigmond)
3. (állattan) <Némely egysejtű állat (ostoros véglény) testén> fonálszerű, ostor (1) alakú, mozgó nyúlvány, a helyváltoztatás szerve (flagellum).
4. (gyermeknyelv) Játék, amelyben 10–15 gyermek (jégen is, korcsolyával a lábán) sorba fogódzik, a sort az élen álló legerősebb gyermek maga körül forgatja, úgyhogy a sor végén levők a futás nagy lendületétől leszakadoznak v. rendsz. fölbuknak. Játsszunk ostort!
5. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Vkinek az ostora: az, aki vmely nagyobb közösségnek, ill. ellenségének sok szenvedést, fájdalmat, bajt, gondot, kellemetlenséget okoz; vminek az ostora: az, aki vmit kíméletlenül támad, ostoroz; a gyávaság, a hitványság, a romlottság ostora.  Töröké volt Lippa, sőt Gyula vidéke | … Onnan a végházak [= végvárak] ostora és réme | Jó Varga Mihály is hányszor aláméne. (Arany János) Hetvennyolc esztendeig volt ellenségeinek ostora. (Jókai Mór)
6. (átvitt értelemben, választékos) Csapás, büntetés. (történettudomány) Isten ostora: Attila, a hunok királya; (régies) Isten ostora van rajta: I. bünteti, sújtja. Isten ostora rajtunk ez a fiú!  Nem látod a bosszús egeknek Ostorait nyomorult hazádon? (Berzsenyi Dániel) Hadur mosolygva néz felénk! | De … A holtakat temessük el, Nehogy haragja döghalált Eresszen ránk, ostor gyanánt. (Arany János) || a. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Vminek az ostora: vmiből eredő fájdalom, szenvedés, kín.  Martyrja volt az őszinteségnek, … s mégis … fájó gyanú ostorát kellett lelkén elviselnie. (Jókai Mór) Viseltem már a bús lemondás szürke Kámzsáját s homlokom megadva tűrte A gondok … ostorát. (Tóth Árpád)
Szóösszetétel(ek): 1. ostorcsattanás; ostorcsattogás; ostordurrogás; ostordurrogtatás; ostorfa; ostorféreg; ostorlegyintés; ostorpattanás; ostorpattogás; ostorpénz; ostorsudár; ostorsuhintás; ostorütés; ostorvágás; ostorvillám; ostorzsineg; 2. kútostor; lovaglóostor; szíjostor.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi