rózsa

Full text search

rózsa főnév rózsát, rózsája
1. Sok fajtában és változatban élő, ősidők óta kedvelt, rendsz. kertben ápolt cserje; pálhás levelei páratlanul szárnyaltak, szára tüskés, nagy szirmú, illatos virágainak színe fehér, sárga, rózsaszínű v. piros. Rózsát szemez, ültet. A park útjait rózsák szegélyezik. Rózsával futtatja be a kerítést.  Hát a kert hogy van, amelynek Rózsáin szemeim sokszor függének, amíg a Messzeröpült lélek hívemhez vitte szerelmét? (Petőfi Sándor) [A régi kert.] Itt csak egyszerű virágok vannak: árvácskavirág, | petúnia, muskátli … | és rózsa, rózsa! (Babits Mihály) Mintha ifjú rózsa futna fel a cser törzsére, olyszerű volt gyönyörű leánykáinknak könnyed lebegése a díszruhás vitézek karjain. (Móricz Zsigmond) || a. (növénytan) Az ilyen növényeket magában foglaló növénynemzetség (Rosa). || b. Pünkösdi rózsa: májusban virágzó, nagy, teljes, piros, fehér v. rózsaszínű virágú, bokros dísznövény a boglárkafélék családjából; bazsarózsa (Paeonia officinalis).
2. A rózsa (1) virága, rendsz. a szárával együtt. Feslő, nyíló rózsa; rózsából köt csokrot; rózsát szed; rózsát tesz a vázába. Szóláshasonlat(ok): (népies) piros, mint a rózsa: egészségesen piros, szép piros <az arcszíne>.  A késő maradék … rózsákat hint sírhalmomra. (Csokonai Vitéz Mihály) Elfogadom a rózsát, betűzöm a hajamba, és otthon … le is préselem. (Mikszáth Kálmán) Szeretem a beteg rózsákat, Hervadva ha vágynak, a nőket. (Ady Endre)
3. (átvitt értelemben) Ezt a virágot stilizáltan utánzó, rendsz. sugarasan szétágazó sziromleveleket ábrázoló dísz, ábra, ékszer, kokárda. Az ablak, a mennyezet rózsája; a torony rózsája: a torony csúcsán levő kődísz; (vallásügy, régies) az olvasó, a rózsafüzér rózsája: az o., a r. nagyobb, gyak. díszített szeme. A terítőre rózsát hímez.  Süvegemen nemzetiszín rózsa. (Arany János) Egyik felesége, egy iparművésznő … rózsákat és gondolákat festett pergamen lámpaernyőkre. (Hunyady Sándor)
4. (tájszó) A cipónak, kenyérnek a kinyíló rózsára emlékeztetően kihasadt, barnáspiros domborulata. Add nekem a rózsáját!  Ti, kikért teremnek a búzakeresztek S rózsává pirított fehér cipót esztek, Ti a gazdag alföld édes gyermekei! (Arany János)
5. (átvitt értelemben) Az öntözőkanna v. cső végére, zuhanyozóra v. szökőkút csövére alkalmazott szóró. Felteszi a rózsát a locsoló kannára.  Meleg zuhany! … | Fellélegezve nyujtom két karom rózsád felé. (Szabó Lőrinc)
6. (átvitt értelemben, népies) Vkinek szerelmese, szeretője, főleg nő. Elhagyta a rózsája. Szereti a rózsáját. (szójárás) Szembe rózsám, ha szeretsz!  Csipkés a szőlő levele, Vártalak rózsám az este. (népköltés) Igy is jó ily bús legénynek, Akit elhagyott rózsája. (Petőfi Sándor) Télen-nyáron pusztán az én lakásom, A rózsám is csak vasárnap, ha látom. (Tompa Mihály) || a. (átvitt értelemben, népies, költői) Bájos, üde, fiatal lány.  Amott virít Szentmiklósnak | Egy rózsája … . Hejh csak soha ne is néztem Volna rája! (Petőfi Sándor)
7. (átvitt értelemben, költői) A bájnak, örömnek, egészségnek piros színe az arcon, ill. maga a báj, öröm, egészség.  Igy hervadtak el rózsái Halavány orcáinak … (Csokonai Vitéz Mihály) Rózsát az arcra élet színe fest. (Arany János) || a. (átvitt értelemben, választékos) Láz v. indulat hatására keletkezett pirosság az arcon. A láz rózsákat fest az arcára; rózsák ütnek ki a láztól az arcán.  Szemei alatt égő rózsák képződnek a haragtól. (Tolnai Lajos) A Halál… Szeszélyes vérnyomokban | Követi az Életet … De a Halál csak festék | Haván a gyáva Életnek. | (Az én kis életemnek is, Mert, ni, hogy szaladnak, Mint lázbeteg arcán a rózsák, Kinek porokat adnak) (Ady Endre)
8. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben, ritka, költői) Friss, üde, egészséget, fiatalságot sugallóan piros; rózsás, rózsapiros.  Rózsa arcán boldogságtól ragyogó mosoly. (Jókai Mór)
Közmondás(ok): Nincsen rózsa tövis nélkül: nincs az életben hiánytalan, tökéletes öröm, zavartalan boldogság.
Szóösszetétel(ek): 1. rózsaág; rózsaágy; rózsaajkú; rózsaarcú; rózsabokréta; rózsacsokor; rózsadísz; rózsaerdő; rózsafaj; rózsafelhő; rózsafényű; rózsagally; rózsagyökér; rózsaillat; rózsainda; rózsakedvelő; rózsakehely; rózsakenőcs; rózsakert; rózsakötés; rózsakrumpli; rózsalepel; rózsaliget; rózsalomb; rózsalugas; rózsaméh; rózsaméz; rózsanyílás; rózsapárta; rózsapír; rózsaszag; rózsaszagú.; rózsaszájú; rózsaszedés; rózsaszemzés; rózsaszirom; rózsaszüret; rózsatelep; rózsatenger; rózsatermelés; rózsatetű; rózsatövis; rózsaujjú; rózsaünnep; rózsavessző; rózsavirág; 2. ablakrózsa; babérrózsa; bazsarózsa; bokorrózsa; csipkerózsa; futórózsa; kövirózsa; labdarózsa; lázrózsa; mályvarózsa; őszirózsa; szélrózsa; tányérrózsa; tavirózsa; tearózsa; tubarózsa; tündérrózsa; tüskerózsa; vadrózsa.
rózsájú.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi