Diakónia

Full text search

Diakónia A profán g. szóhasználatban olyan szolgálatot jelent, mely elsősorban étel, ital felszolgálására vonatkozik; tehát házimunka, asztalok körüli szolgálat. Ilyen értelemben említi a Lk 10,40 és Jn 12,2 Márta buzgólkodását Jézus körül, továbbá így említi Jézus a vigyázó szolgáról szóló példabeszédében az asztalok körüli szolgálatot (Lk 12,37).
Az ÚSZ-ben van egy speciálisabb értelme is, mely szerint a diakónia a szegények, nyomorultak, segítségre szorultak között végzett szolgálat és gondoskodás, melynek alapja Jézus Krisztus szolgálata és annak követése. Legismertebb az ApCsel 6. rész leírása, mely szerint a 12 apostol foglalkozott kezdetben mind az igehirdetéssel, mind az asztalok körüli szolgálattal, de ez így túlságosan megterhelte őket, ezért ők maradtak az ige szolgálatánál, míg az asztalok körüli szolgálatra 7 diakónust választottak. A későbbiekből azután kiderül, hogy a diakónusok szolgálata sem korlátozódott csak a testi gondoskodásra.
Jézus tanította diakóniára tanítványait, hiszen nem azért jött, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy Ő szolgáljon és adja az életét váltságul sokakért (Mt 20,28; Mk 10,45). Ő magát úgy jellemeze, mint aki szolgál (Lk 22,27); és a lábmosás alkalmával is így tanított: példát adtam néktek (Jn 13,12kk).
Ugyanakkor használatos ez a szó átvitt értelemben másféle szolgálatra is, mindenekelőtt az ige szolgálatára (ApCsel 6,4; 20,24; 21,19; Róm 15,8; 2Kor 11,14-15; Gal 2,17). Ugyanígy használják az apostolok az apostoli szolgálattal kapcsolatosan is, amikor pl. Júdás helyére választanak új apostolt Jeruzsálemben (ApCsel 1,15-26); vagy amikor a 2Tim 4,5 az evangélista munkájáról, szolgálatáról beszél.
Azonban tágabb értelemben vett felebaráti szolgálatra is ugyanezt a szót alkalmazza az ÚSZ (1Kor 16,15; Róm 16,1; 2Kor 8,4; 1Tim 3,11k).
Előfordul még a karizmák felsorolásában is (Róm 12,7; 1Kor 12,5). Az Ef 4,12 pedig a diakónia cselekedeteit említi.
Két különös összetételben is találkozunk ezzel a szóval: Pál apostol említi a halál szolgálatát (2Kor 3,7); és a békéltetés szolgálatát (2Kor 5,18).
A diakónia szó a mai egyházi nyelvben az egyház szeretetszolgálatát jelenti, ismét elsősorban testi gondoskodást.
HP

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi