Kompozíció, kompozíciókritika

Full text search

Kompozíció, kompozíciókritika Az ÚSZ-i exegézis szakkifejezése, melynek jelentése: a mondanivaló, ill. az anyag egy-egy B-i iraton belüli tervszerű egybekapcsolása, elrendezése. A kompozíciókritika egy-egy B-i irat kompozíciós formájának leírása. Minden irat formája sajátos jelentést hordozó, önálló alakzat. A forma leírása az irat vázszerkezetének és a formát meghatározó elemek vizsgálatával történik. Az egyes részek alapvető sajátosságaikat gyakran megőrzik és a részek egymáshoz kapcsolásának módja is sokszor hagyományos. Éppen ezért szükséges a tipikus formák feltárása, a részeken belüli témák és ezek összekapcsolása azonban általában egyéni módon történik. A kétféle vizsgálatot nem lehet egymástól szigorúan elválasztani, hiszen az egyéni kompozíció nagyon hamar válhat tipikus mintaképpé. Ez történt pl. Mk ev esetében is.
Az ÓSZ-ben az egyes irodalmi műformák szerkezetét nagy mennyiségű anyagon lehet tanulmányozni. A FORMATÖRTÉNETi kutatás ezen a téren nagy munkát végzett. Ez különösen a Zsolt esetében nyilvánvaló, ahol minden egyes zsoltár műfaji csoportosítása megtörtént, az egyes műformák belső törvényszerűségeit meghatározták (pl. egyéni PANASZzsoltár, a nép panasza stb.). Ugyanígy meghatározható egy-egy prófétai könyv szerkezete, formája, az egyes egységek egymásba kapcsolódásának törvényszerűségei.
Viszonylag könnyebb dolgunk van az ÚSZ-i levelekkel, mivel azok az ókori retorika jól ismert formai követelményeinek megfelelően épülnek fel. Szerkezetük a következő: salutatio (pl. 1Thessz 1,1), captatio (pl. Róm 1,8- 13), narratio (pl. Róm 1,14–11,36), petitio (Róm 12,1–15,32), peroratio (1Thessz 5,23–28).
Az ev-ok formáját, ill. a forma eredetét már jóval nehezebb meghatározni. Ilyen esetekben nagy jelentősége van a különböző kompozíciós sémák egybevetésének. Itt nem csupán a 4 ev kezdete figyelmet érdemlő, hanem a kánonikus ev-októl független, hasonló szerkezetű kezdések is (pl. Mk 1; Lk 3; Jn 1,19–51; ApCsel 10,36–43 és az ebionita ev kezdete). Az egybevetések mutatják, hogy bizonyos elemek szükségszerűen hozzátartoznak az ev kezdéséhez. Az ev szerkezetével kapcsolatosan a Mk ev-át érdemes egybevetni az ApCsel 10,36-tal és a Jel 11,4–13-mal.
De ugyanígy figyelmet érdemel a Didakhé irodalmi formája is, melynek a középső részében egy parainetikus stílusú logiongyűjtemény áll, az apokaliptikus rész pedig az irat végén (vö. 1Kor 15; ill. a syn apokalipsziseket Jézus tanítása végén). A testamentum műfaja azt mutatja, hogy az apokaliptikus tanítások általában a búcsúbeszédek részei. Nem véletlen tehát, hogy a syn apokalipszisek helyén Jn ev-ban Jézus búcsúbeszédei állanak (Jn 14–17). Hasonlóképpen búcsúbeszéddel és szenvedéstörténettel végződik a Martyrium el Ascensio Isaiae, valamint a Paralipomena Ieremiae.
A kompozíció szerkesztésének tipikus eszközei: a szókapcsolat, a parallelizmus, a kissé eltérő ismétlés, a fokozás ( KLIMAX). és az oppozíció. (Ld. még REDAKCIÓTÖRTÉNET)
VG

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi