Horváth János,

Full text search

Horváth János,
jogi doktor, ügyvéd, szül. 1853. márcz. 1. Csepregen (Sopronm.) régi nemes csizmadia családból, melynek majdnem minden tagja czéhmester volt; H. a gymnasiumot Kőszegen, Nyitrán és Sopronban végezte. A jogi tanfolyamot 1873-ban Bécsben kezdette s azután Budapesten folytatta s fejezte be; 1879-ben jogi doktorrá avatták. 1881-ben ügyvédi vizsgát tett; azóta mint ügyvéd a fő- és székvárosban működik. Résztvett az 1878. boszniai occupatióban és katonai kötelezettségét mint szabadságolt állományú honvédhadnagy végezte be. 1883-ban a főváros IV. kerületében kerületi esküdté választották és midőn az 1884. év végén az új ipartörvény életbe lépett, őt bízták meg mint iparhatósági biztost a budapesti ipartestületek megalakításával. Azóta tevékenységének és irodalmi működésének jelentékeny részét az iparosok közügyeinek szenteli. Részt vett az 1887. budapesti, 1890. aradi s az 1893. miskolczi országos ipartestületi congressusokon; felszólalásai, indítványai figyelmet keltettek és elfogadtattak. A hazai ipartestületek központi bizottságának titkárává választották és a fővárosi iparoskörnek is titkára. Részt vett az 1894. kerületi betegsegélyző pénztárak congressusán.
Már mint joghallgató czikkeket írt a M. Themisbe s a Jogtudományi Közlönybe, melynek állandó munkatársa (1881. Kis István közjoga, 1882. Törvényellenességek a szövetkezetek alapszabályaiban, 1883. Lefoglalható-e a függő termés mint ingóság? 1888. A törvény rendes útja, Tekinthető-e szövetkezeti igazgatónak az, ki czégjegyzési aláírását az alapszabályokban kitűzött határidő alatt be nem mutatja? A kih. törv. 104. §-a, 1892. Özvegyi jog az ipartörvény alapján). Irodalmi működése azonban leginkább az iparosok ügyeire terjed ki, megvitatva s tisztázva a fontosabb iparfejlesztési, ipari-közigazgatási, -jogi s -pénzügyi kérdéseket, saját lapján kívül a M. Iparban, az Alföldi Iparlapban, a M. Czipészek Lapjában, a Mészárosok és Hentesek Lapjában, az Építőiparban s a M. Iparosok Naptárában.
Munkái:
1. A bosnyák társadalmi viszonyok. Sopron, 1879.
2. Az építőiparosok képesítése. Bpest, 1885.
3. Az iparosok adó-, bélyeg- és illetékügyeinek kézikönyve. Bpest, 1890. (Az iparegyesület megbizásából.)
4. A Magyar Iparosok Naptára. Bpest,. 1894. és 1895. (III. és IV. évf.)
Szerkeszti az Iparügyek cz. szaklapot 1893 óta Budapesten (ebben nevezetesebb czikkei: Az adóreform ipari szempontból, Az iparosok választói joga, Szabadalmi ügyünk reformja, A betegsegélyző pénztárak és közkórházak, A betegsegélyző pénztárak létkérdése, A magyar socialisták, Tan- és munkaviszony szabályozása sat. Ezeken kívül több életrajzot írt jelentékenyebb iparosainkról).
Farkas Sándor, Csepreg mezőváros története. Bpest, 1887. 390. l.
M. Könyvészet 1887. és önéletrajzi adatok.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi