ÚJ SZERZETESRENDEK.

Full text search

ÚJ SZERZETESRENDEK.
A BENCÉSEK, ciszterciek és premontreiek mellett a XIII. században több új szerzetesrend indult virágzásnak Magyarország földjén. A pogányok megtérítését, az eretnekek ellen való küzdelmet és a hittudományi ismereteken nyugvó hitszónoklat művelését tűzték ki életcélul a domonkosrendi szerzetesek. A domonkosok vagy prédikátorok rendjét Szent Domonkos spanyol pap alapította s szerzete számára 1216-ban nyert pápai megerősítést. A rend bámulatos gyorsasággal terjedt el egész Európában, már 1221-ben eljutott hazánkba. Egy magyar származású bolognai egyetemi tanár, Boldog Magyar Pál, jött ide négy társával, hogy a domonkosrendi nagykáptalan megbízásából megteremtse a magyar rendtartományt. A jámboréletű Pál pap később a kúnok megtérítése közben vértanuhalált szenvedett, rendje azonban felvirágzott. IV. Béla király nagyon pártolta a hírneves szónokokat; leányát, Boldog Margitot, is a dominikánus apácák kolostorába adta. Domonkosrendi szerzetesek indultak útnak a tatárjárás előtt, hogy felkeressék és megtérítsék az ősi hazában visszamaradt pogány magyarokat. Tudományossága miatt az egész világon szétszórt egyetemnek nevezték a rendet. Tagjai sokat tanultak, lelkesen prédikáltak, szorgalmasan írtak. Addig egy rendtag sem adhatta a világ elé kéziratát, míg a domonkosrendi tartományfőnök megbízásából valamelyik tekintélyes dömés atya át nem vizsgálta és jóváhagyásra nem ajánlotta a szöveget. A középkor legnagyobb hittudósa, Aquinói Szent Tamás, ebből a rendből került ki. A francia, olasz, spanyol és német egyetemeken a dominikánusok voltak a legmélyebb teológiai tudású tanárok. Elsősorban őket küldték azokra a helyekre, ahol a katolikus vallásért harcba kellett szállni. Közülük választották a misszionáriusokat és az inkvizitorokat. A hitvédelemben, a hittérítő prédikálásban és a hittudományi könyvek írásában később is csak egy papi testület versenyezhetett velük: Jézus Társasága.
Szent Domonkos benső barátja, az olasz Assisi Szent Ferenc, 1223-ban nyerte meg szerzete számára a pápai megerősítést. Koldulórend volt ez is, mint a domonkosoké. Míg azonban Szent Domonkos fiai tudományos elmélyedéssel építették fel prédikációikat, a ferencesek a mámoros elragadtatás szavával fordultak hallgatóságukhoz. Ott forogtak a nép közt, szegénységben töltötték egész életüket, önzetlen egyszerűségükkel magukhoz kapcsolták az egyszerű emberek bizalmát. Még a tatárjárás előtt érkeztek Magyarországra, IV. Béla király szíves szeretettel fogadta őket s nemeseivel együtt kolostorokat emelt számukra. Klastromaik száma a XIII. század vége felé már meghaladta a félszázat. A franciskánusok és női szerzetestársaik, a klarisszák, nagy szegénységükben is sokat foglalkoztak egyházi iratok készítésével és másolásával, a humánus életelvek terjesztésében pedig különösen nagy az érdemük. Más szerzetesrendek a maguk elzárt közösségében inkább befelé éltek s a megvagyonosodást nem hárították el rendjüktől, Szent Ferenc fiai a nép közé vegyültek s a szegénység gyakorlásában hűségesen követték nagy alapítójuk óhajtásait. Assisi halhatatlan fia a pacsirtához szerette magát és társait hasonlítani. «A búbos pacsirta csuklyát visel, mint a barátok; néhány magot keres magának útközben és ha mindjárt szemétben találja is a magokat, akkor is kikaparja és megeszi őket; nincs gondja az élelemre s röptében mondhatatlan édes szóval dícséri az Urat.» Szerinte az örök boldogság elnyerésére a szegénység a legfőbb eszköz. Ennek a boldogító mennyei ajándéknak segítségével háríthatjuk el a földi élet mulandó kísértéseit. A szegénység mellett az alázatosság és engedelmesség jellemezze a szerzetest: ne keresse, miért mozgatják, hova helyezik el, milyen munkával bízzák meg, hanem habozás nélkül és vidáman teljesítse előljáróinak rendelkezéseit.
A ferencesek a maguk vándormadár-természetével csakhamar eljutottak az akkori katolikus világ minden zugába. Lángoló hitbuzgalmuk mellett derűs lélekkel vegyültek a szegény lakosság közé. Megszerették őket mindenütt, páratlan népszerűség jutalmazta munkásságukat. Szívesen érintkeztek az embereknek minden fajtájával. Megjelentek egy-egy városban; a város szélén kezdetleges szállást tákoltak össze; miséztek, prédikáltak, kéregettek. Szent Ferenc és Szent Domonkos rendje volt az első igazi városlakó szerzet. Míg a bencések távoleső halmok tetejére vonultak el, míg a ciszterciek és premontreiek félreeső völgyek ölén húzódtak meg, a franciskánusok és dominikánusok a városokat és nagyobb községeket keresték fel. A lakott helyektől távoleső szerzetestelepeket, a monostorokat, így váltották fel a városokban és községekben épített szerzetesházak, a kolostorok.
A pálos-rend magyar földön keletkezett. A magyar remeték példaképe Remete Szent Pál volt, a III. században Egyiptom pusztaságain élő keresztény hitvalló. Bertalan pécsi püspök már a tatárjárás előtt kolostort épített a Mecsekhegy remetéi számára, de a szerzet igazi alapját az 1260-as években Özséb esztergomi kanonok vetette meg azzal, hogy a pilisi remetéket a szentkereszti kolostorban szerzetesi életre egyesítette. A pálosokat fehér ruhájuk miatt fehér barátoknak nevezte a nép. Szerették őket mindenütt, mert eredetükben és rendtagjaikban igazi magyarok voltak s jámbor életükkel méltán rászolgáltak a közbecsülésre. A királyok, egyháznagyok és gazdagabb nemesek elhalmozták őket adományokkal, pálos kolostorok épültek az ország minden részében, elterjedtek Magyarországon kívül is. Különösen Lengyelországban vertek erős gyökeret. A németországi remeték a XIV. században, a portugáliaiak a XV. században kérték a magyar rend kebelébe való felvételüket. Itthon az egyházi szónoklat és az egyházi irodalom terén egyformán buzgólkodtak. Középpontjuknak a Budaszentlőrinc mellett fekvő kolostort tekintették: ide hozatta később Nagy Lajos király Remete Szent Pálnak a velencei köztársaság által átengedett holttestét is. A magyar pálos kolostorok száma csakhamar meghaladta a százat, ez a szám később még jelentékenyen emelkedett. A reformáció és a török világ megsemmisítette virágzásukat, a XVI. század második felében új erőre kaptak, a XVIII. században ismét hatalmas volt a rend, de II. József megsemmisítette az ereje teljességében virágzó magyarországi és ausztriai provinciát. A XIX. században feloszlatták poroszországi és oroszországi kolostoraikat is, csak a krakkói és censtochowai rendház maradt meg, mint az egykor hatalmas magyaralapítású szerzet utolsó menedékhelye.
A kartauzi rendet Szent Brunó reimsi kanonok 1084-ben alapította a Grenoble közelében fekvő Chartreuse vadonában. A remeteséget összeegyeztette a közös szerzetesi élettel. Minden szerzetes külön viskóban lakott, de a reggeli imádságra és a szentmisére naponkint összesereglettek, azonkívül közösen hallgatták az ünnepnapi szentbeszédet is. Életszabályaik még a cisztercieknél és a premontreieknél is szigorúbbak voltak. Húst sohasem ettek, hetenkint háromszor csak kenyérrel és vízzel táplálkoztak, teljesen elkülönítették magukat a világtól. Egymással sem társaloghattak, ezért hívták őket néma barátoknak. Magyarországba IV. Béla király telepítette őket s a férfiszerzetesekkel együtt beköltöztek a kartauzi apácák is. A néma barátok a földművelés és állattenyésztés mellett kitűntek a festészet és szobrászat terén s kedvvel űzték a könyvírás és könyvmásolás mesterségét. A rend szabályzata lelkére kötötte a szerzet tagjainak, hogy a könyveket a legnagyobb gonddal őrizzék s lehetőleg új kéziratokat is készítsenek. A rend valamennyi tagjának kijárt a középkori kódexíró fölszerelése: a toll, kréta, grafit, ólom, pergamen, tábla, pontozó, ár, továbbá két törlőkés, két vessző az írás felgöngyölítésére és két horzsolókő a pergamen kisimítására.
Az említett szerzetesrendeknél a kultúra terjesztése és az egyházi irodalom terén kisebb volt a jelentőségük az ágostonrendi szerzeteseknek. Az ágostonosok Szent Ágoston püspök szabályai szerint élték életüket s mint lelkipásztorok és egyházi szónokok munkálkodtak a hit javára. A XIII. századtól kezdve számos férfikolostort és női szerzetesházat alapítottak Magyarországon. A középkor vége felé őket is elérte a legtöbb szerzetesrend közös sorsa: a régi vallásos közszellem elernyedése, a szigorú fegyelem meglazulása, a vagyonosodással járó kényelemszeretet s mindezekkel kapcsolatban a hívők jelentékeny részének közömbössége, sőt ellenséges érzülete. Maga Luther Márton is az ágostonrendi szerzetesek sorából került a XVI. századi német reformátorok élére.
Irodalom. – Rupp Jakab: Magyarország helyrajzi története, fő tekintettel az egyházi intézetekre. Három kötet. Pest, 1870–1876. – Kürcz Antal: A magyarországi pálosrend története. Budapest, 1889. – Dedek Crescens Lajos: A kartauziak Magyarországban. Budapest, 1889. – Szarka Gyula: Váci Domonkos-konvent története. Budapest, 1912. – Pfeiffer Miklós: Die ungarische Dominikanerordensprovinz von ihrer Gründung 1221 bis zur Tatarenverwüstung 1241–1242. Zürich, 1913. – Karácsonyi János: Magyarország egyháztörténete. 2. kiad. Nagyvárad, 1915. – Horváth Sándor szerkesztésében: A Szent Domonkos-rend mulljából és jelenéből. Budapest, 1916. – Pfeiffer Miklós: A Domonkos-rend magyar zárdáinak vázlatos története. Kassa, 1917. – Erdélyi László: Magyar művelődéstörténet. II. köt. Kolozsvár, 1919. – Szabó György Piusz: Ferencrendiek a magyar történelemben. Budapest, 1921. – Karácsonyi János: Szent Ferenc rendjének története Magyarországon 1711-ig. Két kötet. Budapest, 1922–1924. – Balanyi György: A szerzetesség története. Budapest, 1923. – Buttykay Antal szerkesztésében: Szent Ferenc nyomdokain. Budapest, 1926. – Brisits Frigyes: Assisi Szent Ferenc. Budapest, 1926. – Balanyi György: Assisi Szent Ferenc. Budapest, 1927.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi