EÖTVÖS JÓZSEF ÉLETE.

Full text search

EÖTVÖS JÓZSEF ÉLETE.
JÓSIKA Miklós már nagynevű regényíró volt, amikor új tehetség tűnt fel a magyar regényirodalomban: báró EÖTVÖS JÓZSEF. Munkássága a magyar regényirodalom és bölcselő próza fejlődésére egyaránt nagyjelentőségű. Eszmékben való gazdagsága csodálattal töltötte el kortársait.
Báró Eötvös József 1813 szeptember 3-án született Budán. Atyja, báró Eötvös Ignác, előkelő hivatalokat viselt s a nemzeti törekvések híveivel szemben a bécsi udvar politikáját támogatta; anyja, Lilien Anna bárónő, német születésű hölgy volt, haláláig sem tanult meg magyarul. A családi hagyományok nem táplálták sem nemzeti érzését, sem szabadelvű szellemét; annál jobban hatott rá nevelője, Pruzsinszky József; a hazafias gondolkodású, felvilágosodott férfiú nemes életelvekre oktatta. Sokat tett jellemének fejlődésére az is, hogy nyilvános iskolába járt, a budai királyi katolikus gimnáziumba. A pesti egyetemen tanárai közül különösen Horvát István hazafias leckéit hallgatta szívesen; ekkor kötött benső barátságot kitűnő tehetségű tanulótársával, Szalay Lászlóval. Tizennyolc éves korában elvégezte a jogot, húsz éves korában megszerezte az ügyvédi oklevelet, azután aljegyző lett Fehér megyében, majd fogalmazó a bécsi magyar királyi udvari kancelláriában. Közelről látta a megyei szervezetet, belepillantott a legfőbb állami hivatal belső életébe. Megfordult a pozsonyi országgyűlésen is; megismerkedett Széchenyi Istvánnal, Kossuth Lajossal, Deák Ferenccel, Wesselényi Miklóssal, Kölcsey Ferenccel és a magyar politikai élet többi vezetőjével. Külföldi tanulmányútja még jobban tágította látókörét; beutazta Svájcot, Németországot, Franciaországot, Angliát.
Atyja kívánságára 1837-ben bírói hivatalt vállalt Eperjesen a tiszamelléki kerületi táblánál. Eperjesen egész kis irodalmi kör volt ebben az időben. A jogakadémiai tanárok, a jogvégzett ifjak, a vármegye tisztviselői és a kerületi törvényszék gyakornokai szívesen társalogtak tudományos kérdésekről. Eötvös József itt kötött barátságot Trefort Ágostonnal és Pulszky Ferenccel. Hivatalát inkább csak névleg viselte, irodalmi tervek és politikai tanulmányok foglalkoztatták.
Első regényének, A karthausinak (1839–1841), megjelenése irodalmi esemény volt. Írói sikere még jobban elvette kedvét a tisztviselői pályától, visszavonult atyja egyik jószágára, utóbb felköltözött Pestre, az irodalomnak és politikának élt. A főrendiházban Széchenyi István, Wesselényi Miklós, Teleki László és Batthyány Lajos mellett ő tartotta a leghatásosabb szónoklatokat a nemzeti reformok ügye mellett. 1842-ben házasságot kötött a békésmegyei alispán leányával, Rosty Ágnessel. Az országgyűlések idején Pozsonyban élt családjával, egyébiránt vagy a fővárosban vagy békésmegyei birtokán tartózkodott. Nemcsak szépirodalmi munkáival szolgálta a haladás ügyét, hanem tudományos cikkeiben is szót emelt a szabadelvű eszmékért. Mikor a Pesti Hirlap 1844 közepén a centralisták közlönyévé lett, Szalay László, Csengery Antal, Trefort Ágoston és Kemény Zsigmond társaságában ő segítette leginkább a felelős parlamenti kormány és a népképviseleti országgyűlés törvénybe iktatásának ügyét, ő küzdött a legerősebb érvekkel a nemesi kiváltságok és a vármegyei rendszer ellen. Eszméi 1848-ban valóra váltak, az első magyar felelős minisztériumban övé lett a vallás- és közoktatásügyi tárca. Fontos állásában nem sokat tehetett. A forradalmi események egyre viharosabbak lettek, 1848 őszén elmenekült az országból.
Néhány évig Münchenben lakott családjával. Hazatérése után buzgón dolgozott, hogy hangulatot keltsen az uralkodóházzal való kiegyezés eszméje mellett. A telet rendesen fehérmegyei birtokán, Velencén, töltötte; a nyarat svábhegyi nyaralójában, Budapesten; olykor lerándult békésmegyei birtokára, Tornyára, Orosháza mellé. A politikai ügyek az 1860-as évektől kezdve egyre jobban lekötötték. Barátai társaságában meg-megvitatta az új alakulás körülményeit, támogatta Deák Ferenc politikáját, benső barátja volt Andrássy Gyulának. Az 1861. és 1865. évi országgyűlésen Buda képviselőjeként jelent meg, a képviselőház tárgyalásaiban és a kiegyezés előmunkálataiban jó hasznát vették tanácsainak, 1867-ben Andrássy Gyula kormányában a vallás- és közoktatásügyi miniszteri tárcát vette át. Bár kultúrpolitikája nagyszabású volt, az ellenzék nem egyszer igen hevesen támadta. Mégis megmaradt miniszteri székében haláláig, 1871 február 2-ig. A nemzet nagy részvéte mellett temették el fehérmegyei családi birtokán, Ercsiben.
Egyéniségében a szépíró, bölcselő, szónok és államférfi tehetsége szerencsésen egyesült. Mint ember nemes gondolkodásával és gyöngéd lelkével példás emléket hagyott maga után.
Adatok Eötvös József életéhez:
1700. körül. – Szatmár vármegye földbirtokosai között feltünik nemes Eötvös Miklós szolgabíró, később alispán, a vásárosnaményi Eötvös-család első ismert őse. (Utódai közül Eötvös Miklós tábornokot Mária Terézia királynő 1768-ban bárói rangra emeli.)
1813. – Szeptember 3-án Budán báró Eötvös József születése. (Atyja, báró Eötvös Ignác földbirtokos, Sáros vármegye főispánja, belső titkos tanácsos, királyi főtárnokmester, megh. 1851; anyja, báró Lilien Anna csillagkeresztes hölgy, császári katonatiszt leánya, megh. 1858; testvéröccse Eötvös Dénes földbirtokos, megh. 1878.)
1824. – Ez év őszétől kezdve mint nyilvános tanuló a budai királyi katolikus gimnázium V. osztályos növendéke. (Addig otthon tanul, többnyire Ercsiben. Magyarul gyöngén beszél, családi nyelvük a német. Az V. és VI. osztály elvégzésével egyúttal be is fejezi gimnáziumi tanulmányait. Kitűnő diák, társai között az első.)
1826. – Tizenhárom éves. Beiratkozik a pesti egyetem filozófiai karára. (Az első év a mai VII. osztálynak felel meg, a filozófiát mindenki köteles elvégezni hittudományi, jogi vagy orvosi tanulmányai előtt. Legkedvesebb tanáráról, Horvát Istvánról, a következőket írja: «Azon óriási honszerelem hatalma, mely a tudóst elragadta, elragadta tanítványait is s elvonatkozva egészen tudományos érdemeitől, ha munkásságának ezen oldalát tekintjük is, sohasem hálálhatja meg a haza Horvát érdemeit. Nem volt tanítóink közt, kitől annyian tanulták volna a hazát szeretni.»)
1828. – Meglátogatja Virág Benedeket budai magányában, tiszteleg a Pestre érkező Kazinczy Ferenc előtt. (A széphalmi vezérnek jól esik a főrangú ifjú hódolata, szép jövőt jósol tehetségének, leveleket váltanak egymással. Eötvös, mint egyetemi pályáját befejező joghallgató, 1830-ban többek között a következőket írja agg mesterének: «Tekintetes Uram! Közelget az idő, melyen mindenki szíve érzelmeit az előtt, kihez vonzanak, szabadon kitárja, legyen hát szabad nékem is mély tiszteletemet, melyet Kazinczy Úr iránt már régen érzek, s hódolatomat, mellyel mint magyar tartozom, nyilván kimondanom. Mennyit köszönhet hazám a Tekintetes Urnak, én és minden igaz magyar mélyen érzi… Emlékezzék meg Kazinczy Úr rólam, ki vágyódó szemmel tekintek hazám tündöklő csillagira s bátran repülők feléjük, ha szárnyaim csak viaszok s a forró nap sugáraitól olvadnak is, már-már merülvén a feledékenység tengerébe, azt gondolom, hazámért halok s vígan merülök el. Alázatos szolgája B. Eötvös József.»)
1832. – Atyja Ercsiből magával viszi a pozsonyi országgyűlésre. (Ekkor már Fehér vármegye aljegyzője. Megismerkedik a politikai élet kiválóságaival, csodálattal tekint Kölcsey Ferencre. A Himnusz költője, a nagynevű szatmári követ, barátságot köt vele.)
1835. – Huszonkét éves. Megválasztják a Magyar Tudományos Akadémia tagjának. (Részint családja birtokain él és irodalmi munkáin dolgozik, részint közéleti gyakorlatot szerez: kancelláriai fogalmazó Bécsben, bíró Eperjesen.)
1838. – A Kisfaludy-Társaság tagja. (Már híres író s a főrendiházban is magára vonja a figyelmet szabadelvű politikájával. Atyja katolikus ókonzervatív mágnás, ő viszont az ellenzéki csoport egyik vezérszónoka. Sokat időzik Pozsonyban és Pesten, keresi az írók és tudósok társaságát.)
1842. – Esküvője Rosty Ágnessel. (Neje előkelő békésmegyei földbirtokos-leány. Gyermekeik közül 1848-ban születik Eötvös Loránd, az európai hírű fizikus.)
1844. – Irányító szerepe az országgyűlés főrendiházában és a Pesti Hirlap szerkesztésében. (A konzervatívok neheztelnek rá, a liberális nemesség magasztalja. Önzetlenségét és tehetségét egyformán elismerik.)
1848. – Az V. Ferdinándtól kinevezett első magyar minisztériumban április 7-én megkapja a vallás- és közoktatásügyi tárcát. (Az utolsó rendi országgyűlés szétoszlik, július elején egybegyűl az első népképviseleti parlament. Az országgyűlésen többször felszólal, javaslatokat terjeszt a képviselők elé, az idő azonban nem alkalmas reformok alkotására.) Szeptember havában lemond miniszterségéről, Pestről Bécsbe megy, innen Münchenbe menekül, a forradalmi idők megdöbbentik. (Honfitársai elkeseredve emlegetik távozását, nem tartják hazafias eljárásnak, hogy a legtöbb arisztokrata példájára ő is elhagyja a veszedelembe jutott hazát.)
1851. – Hazatér Németországból, budai villájába vonul vissza, irodalmi tervekkel foglalkozik. (A Magyar Tudományos Akadémia és Kisfaludy-Társaság ügyeinek intézésében érdemesen szolgálja az irodalom és tudomány érdekeit. A Kisfaludy-Társaságnak már a szabadságharc előtt elnöke, az Akadémia 1866-ban tiszteli meg az elnökséggel.)
1859. – Első erdélyi útja. Az Akadémia képviseletében résztvesz az Erdélyi Múzeum Egyesület kolozsvári alakuló gyűlésén. (Az erdélyi magyarok, élükön gróf Mikó Imrével, lelkesen ünneplik. A tisztelgések, beszédek, lakomák mind annak a közös nemzeti álláspontnak tanubizonyságai, hogy a magyar irodalom és tudomány egységes még akkor is, ha a politikai határok válaszfalat vonnak Erdély és az anyaország közé.)
1860. – Második erdélyi útja. (Vasút még nincs, fogaton járja be Erdélyt. A kolozsvári, besztercei, marosvásárhelyi, segesvári, székelyudvarhelyi, brassói, nagyszebeni, gyulafehérvári lakosság körében szép napokat tölt. A szászok is melegen ünneplik.)
1861. – Április havában megnyílik az országgyűlés. A felirati és határozati javaslat kérdésében Deák Ferenc álláspontjához csatlakozik, hatásosan védi a felirati párt felfogását. (Az országgyűlés feloszlatása után mindaddig tartózkodik a politikától, míg I. Ferenc József 1865. végén össze nem hívja az újabb országgyűlést.)
1867. – Mint vallás- és közoktatásügyi miniszter belép gróf Andrássy Gyula kormányába s megkezdi nagyszabású kultúrpolitikájának kiépítését. (Legkedveltebb három problémája: a vallásfelekezetek egyenlősége, a nemzetiségi kérdés megoldása és a népnevelés föllendítése.)
1869. – Harmadik erdélyi útja. (Mint vallás- és közoktatásügyi miniszter azért utazza be Erdélyt, hogy tájékozódjék az ottani iskolaügyi feladatokról. Aradig vasúton megy, onnan kocsin folytatja útját. Útiránya: Gyulafehérvár, Nagyenyed, Torda, Marosvásárhely, Segesvár, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Brassó, Fogaras, Nagyszeben. A hatóságok és a magánemberek egyforma ünnepléssel fogadják. Mindenütt megtekinti az iskolákat, meghallgatja a városok kívánságait, tárgyal az egyházak és nemzetiségek vezetőivel.)
1871. – Ötvennyolc éves. Február 2-án meghal Budapesten. (A képviselőházban Deák Ferenc búcsúztatja, temetése befejezéséig elnapolják a ház üléseit, az országgyűlés tagjai testületileg vesznek részt végső tisztességadásán. A beszentelés után koporsóját Pestről Ercsibe szállítják, az itteni kápolna sírboltjába temetik el édesatyja mellé.)
1879. – Budapesten az Eötvös-téren felállítják szobrát. (A szobor Huszár Adolf alkotása.)
1895. – Wlassics Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter megnyitja a középiskolai tanárjelöltek tanulmányi házát: az Eötvös-kollégiumot. (A nagyhatású intézmény évtizedről-évtizedre számos kitűnő tudóst nevel a magyar tudomány javára.)
1901. – Voinovich Géza sajtó alá rendezi összes munkáinak kritikai kiadását. (A tulajdonjogot Eötvös Loránd egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, az Eötvös-alapra ruházza olyan kikötéssel, hogy a jövedelmet a budapesti és kolozsvári Tanítók Házára fordítsák.)
1913. – Születésének százados évfordulója alkalmából számos irodalmi ünnep. (A Magyar Tudományos Akadémiában Berzeviczy Albert, Hegedüs István, Heinrich Gusztáv és Kozma Andor; a Kisfaludy-Társaságban Alexander Bernát, Beöthy Zsolt, Császár Elemér és Négyesy László újítják meg emlékét.)
Irodalom. – Toldy Ferenc: A magyar költészet kézikönyve. V. köt. 2. kiad. Budapest, 1876. – Ferenczi Zoltán: Báró Eötvös József. Budapest, 1884. – Falk Miksa: Kor- és jellemrajzok. Budapest, 1903. – Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. II. köt. Budapest, 1893. – Lehoczky Tivadar: A vásárosnaményi Eötvös-család. Turul. 1894. évf. – Milhoffer Sándor: Báró Eötvös József. Kecskemét, 1903. – Ferenczi Zoltán: Báró Eötvös József. Budapest, 1903. (Magyar Történelmi Életrajzok.) – Voinovich Géza: Báró Eötvös József. Budapest, 1903. (Báró Eötvös József összes munkáinak a Révai Testvérek által közrebocsátott teljes kiadásában és önállóan is. A M. T. Akadémia által jutalmazott mű.) – Fest Aladár: Báró Eötvös József és a fiumei kérdés. Akadémiai Értesítő. 1912. évf. – Heinrich Gusztáv: Eötvös és az Akadémia. U. o. 1913. évf. – Farkas Gyula: A Fiatal Magyarország kora. Budapest, 1932. – Kristóf György: Báró Eötvös József utazásai Erdélyben. Erdélyi Múzeum. 1932. évf. – Hajdu János: Eötvös József báró első minisztersége. Budapest, 1933.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi