FÉMMŰVESSÉG

Full text search

245FÉMMŰVESSÉG
A legősibb emberi mesterkedések közé tartozik. Kezdetét onnan számíthatjuk, amikor a kő mellett fémet használtak fel eszközök, fegyverek, ékszerek készítésére. A puha rezet váltotta fel a bronz az i. e. 3. évezred elején, Európában i. e. 1900–900 között. A bronzkort a vaskor követte, amikor a kohászat fejlődésével, a fújtatók beállításával a vasból is tudtak már eszközöket előállítani az i. e. első évezred fordulóján, a Kárpát-medencében i. e. 900-tól a szkíták és kelták. Honfoglaló őseink szintén a korabeli fejlett fémművességgel rendelkeztek a régészeti leletek tanúsága szerint. A középkorban és az újkor elején hazánk fémművesipara az európai fejlődés színvonalához közel állott, majd a reneszánsz idején indult virágzásnak. A magyarországi vasművesség nem az ókori vasfeldolgozás folytatása, hanem a honfoglaló magyarság a dél-oroszországi sztyeppen sajátította el, illetve a 12. századtól bevándorló német fémművesek ismereteivel egészítette ki (Bodgál 1968). A 19. század második felétől a kifejlődő gyáripar hatására hanyatlás kővetkezett be, de egyes szakmákban a fémműves kisipar napjainkig dacolni tudott a nagyüzemi konkurenciával.
A fémművesség magyarországi kutatása a dualizmus korában indult meg ipari szakemberekkel, akik főképp a technológia fejlődését vizsgálták. Az etnográfusok érdeklődése későn fordult a fémművesség felé. Az első lépést Jankó János tette meg a torockói vasbányászat és kohászat néprajzi kutatásával (Jankó 1893b). Folytatója azonban nem akadt a két világháború között, csupán kisebb adatközlések jelentek meg, valamint a múzeumok kismesterség-gyűjteményeiben kapott a néprajzi anyag elhelyezést. A fémművesség újbóli kutatása az 1950-es években indult meg. Történészek, technikusok, régészek, néprajzi szakemberek adták közre dolgozataikat. Hasonló a fémművesipar néprajzi feldolgozása a szomszédos országokban: Lengyelországban, Csehszlovákiában, Jugoszláviában is, ahol elsősorban technikatörténészek foglalkoztak vele. Egyedül Ausztriában tekinthet vissza nagy múltra a fémművesség kutatása, főképp a stájer vasvidéken, de sok más múzeumban is megtaláljuk a fémművesség produktumait, a mesterségek szerszámait (Bodgál 1968).
A fémművesség vizsgálata sok tanulságot szolgáltathat a magyar népi kultúra kutatói számára. Megismertetésében azt a bevált módszert követjük, hogy először a nyersanyagok megszerzését tesszük vizsgálatunk tárgyává, majd ezt követően a felhasználásukat mutatjuk be a legfontosabb iparágakban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi