BÁNYÁK, KOHÓK, HÁMOROK

Full text search

BÁNYÁK, KOHÓK, HÁMOROK
A fémművesség legfontosabb nyersanyaga a réz és a vas. Csak nagyon kis mértékben találhatók szín állapotban, mindkettőt kőzetekből kell kibányászni. A réz legtöbbször primer ércekből képződik másodlagosan, leginkább kénhez kötve található, és sok meddőt tartalmaz. A vasérc telérekben fordul elő, szemcsés mészkő és csillámos agyagpala között. Bányákban, kohókban, hámorokban készítették elő mindkettőt az ipari felhasználásra.
Ércbányászatunk már a 10–12. században jelentős volt, főképp Nyugat-Magyarországon Vas és Sopron megyék nyugati felében, valamint Kelet-Magyarországon a Sajó középső folyása mentén, Borsod megye északi részén, Torna, Gömör megyék területén. A két Vasvár, Rudnik, Rudabánya a 10–11. századi vasművességünk tanúi (Györffy Gy. 1977: 442–445). Fejedelmi vagy királyi szolgálónépek művelték a bányákat, s dolgozták fel az érceket a 13. századig. A kézi erővel kibányászott érceket természetes légáramlat vagy izomerővel végzett fújtatás segítségével kis térfogatú redukciós kemencékben állították elő a kohászok és kovácsok. Ezek önálló parasztok, 250a fémfeldolgozás szolgáltatásaik közé tartozott. Termelésük csak az úr, az uradalom és a szolgálónépek szükségleteinek fedezésére volt elég. A 13. századtól a fémkohászat a falusi csoportiparról a városi kézművességre helyeződött át. Megszaporodtak a lelőhelyek is a Gömör-Szepesi-érchegységtől a Mecsekig és Erdélyben. A 14. században már vasat is exportáltunk Angliába, Gdanskba (Heckenast 1980). A későbbi évszázadokban bányászatunk, kohászatunk az európai színvonalon fejlődött tovább, jelentős változást csak a gépesítés hozott. Fémművesiparunk néprajzi vizsgálata szempontjából a kézzel végzett munkák jelentik kutatásaink fő irányát.
Ércbányászatunk legjelentősebb területe a múlt század végéig Erdélyben a Torockó völgye volt, s egyúttal vasművesközpontja is. Híresek voltak vaskészítményei, a torockói vaskapa már szerepelt Bethlen Gábor árszabásában (Kós 1971). A múlt század végén még 80 bánya nevét ismerték a torockói völgyben. A legjelentősebbek egyike Szentkeresztbánya, ami 1830-ban még kaszáló volt, s 1838-ban kezdték művelni. Ugyanilyen híres volt Balánbánya, a 19. század elején felfedezett rézbánya; „érczgazdagságra nincs párja egész Európában” – írta róla Orbán Balázs (Orbán 1868–1873: II. 93). A bányaművelés technikája azonos volt az egész ország területén, s csak kisebb eltéréseket, főképp terminológiai különbségeket találunk Erdély, valamint Rudabánya és a nyugati országrész bányái között.
A régi bányák előtere a hold, itt volt a karám, kis kunyhó, a bányászok ebédelőhelye. A bánya. szájával szemben volt a korc, a kihordott kőzetdarabok halmaza. A bánya száját ajtóval zárták le, innen indult az akna vízszintesen, vagy függőlegesen lefelé. A vájatok alacsony, szűk folyosók voltak, bennük lazásnak hívták az ácsolatot, ahol porladozott a kőzet. A tárók olyan alacsonyak voltak, hogy helyenként csak hason csúszva lehetett bennük mozogni. A bányaüregek felett ingó, csúszós palló vezetett át. A kőzetet a vízszintes aknákon taligákkal, tolószekérrel tolták ki és a leverőn ürítették. Ahol nem lehetett kitolni, ott zsákban, háton hordták ki a kőzetet – hajlott derékkal – a jövesztés helyéről a napszintre. Ezt a nehéz munkát szemléltetően írja le Paládi-Kovács Attila. Az ércet kapával húzták be a fából, bőrből készült zsákokba, amelyeket századunk elején a vaskosár váltott fel. E munkát Gömörben rámolásnak nevezték (Paládi-Kovács 1985: 306). A függőleges aknákban a bányászok lajtorján jártak föl-le. Ha felfelé haladó bányász lefelé igyekvővel találkozott, a lefelé menő a létrafokba kapaszkodva lógatta magát a mélység fölé, amíg társa az érccel tömött zsákkal felfelé kúszott. Az érchordó bányászok naponta többször is megjárták ezt a fel-le utat (Orbán 1868–1873: V. 210–211). A romlott lég tisztítására vájt kürtőket gőzlyuknak hívták. Az összegyűlt vizet kéziszivattyúval pumpálták ki a tárna szintjéig, ahonnan már csatornán vezették el. A bányákban legtöbb helyen sapkalámpát hordtak a bányászok. Torockón viszont bányamécs helyett gyertyával világítottak. Vele mérték a műszakot is. Minden nap két gyertyát vittek magukkal, az első gyertya elégése után ebédeltek, a másik gyertya fogytával hazatértek (Jankó 1893b: 20).
Bánya mélyén a vaskőfejtés legrégibb módja a repesztés volt. Rozsnyó környékén vízzel repesztettek. Hosszú vasfúróval lukat fúrtak a kőzetbe, majd megtöltötték forró vízzel. A lukat méretre faragott fadugókkal zárták el, és kalapáccsal fokozatosan beljebb verték a furatba. A követ a nyomásnak kitett víz repesztette (Paládi-Kovács 1985: 304). Ezt az ősi módot váltotta fel a robbantás puskaporral. A robbantásos művelés eszközei: bányafúró, tisztító-, fojtóvas, tő, patron, németkóré és portartó táska. A bányafúróval lukat fúrtak a sziklába, ebbe tették a puskaport bőrből készült mértékben, a patronban, de előbb a tisztítóvassal kipucolták a lukat. A fojtóvas segítségével papirossal és kővel elfojtották a puskaport, beszúrták a tőt a fojtásba a 251porig, s mire kihúzták, cső maradt a helyén. Ebbe jött a kóré, górénak is mondták, s külső végébe egy darab taplót tettek. Ezt meggyújtották, s amíg égett, elfutottak, hogy a robbanás kárt ne tegyen bennük. A szétrobbantott, széthányt kőzet meddő részét péregnek hívták, ha vaskővel vegyesen fordult elő, akkor gurnya volt a neve. A bányában használtak még kis és nagy csákányt, pörölyt, bányaszeget, kapát és tekenyőt. A kisnyelű szerszámot szűk helyen használták. A munkát a csákánnyal kezdték, vele vágtak kis szabad utat a kőzetbe, ahova beillesztették a bányaszeget és a pöröllyel beverték, hogy a kőzetet megrepessze. A nyers vaskövet már a munkahelyen osztályozták, vagyis megparakolták, a használhatót a többitől elkülönítették. Kihordva a vaskövet a bánya bejárata előtt halmokba rakták, és vékával vagy buduval mérték szét a részvényesek között (Jankó 1893b: 21).

29. ábra. Ércszállító vödrök, kosarak, Agricola De re metallica c. munkája nyomán

30. ábra. A bányaművelés eszközei, Torockó (Torda-Aranyos m.): 1. kis- és nagycsákány; 2–3. kis- és nagypöröly; 4. bányaszeg; 5. bányafúró; 6. tisztító; 7. fejtővas; 8. bányatő; 9. tekenyö; 10. favonyó
252A régi kis családi bányákban Gömörben két ember dolgozott együtt: a vájár és a csillér vagy segédvájár. A vájár dolga volt a furatok készítése és a lövés, vagy robbantás, a csillér pedig a rámolást végezte, s a termelt ércet kiszállította. A nagyobb bányákban csapatnak nevezték az együtt leszálló, egy műszakban dolgozó bányászok csoportját. A műszak még századunk első évtizedeiben is 12 óra volt, reggel 6-tól este 6-ig. Délben feljöttek ebédelni, s aztán visszamentek. Élelmükről maguknak kellett 253gondoskodniuk, az ún. hetes tarisznyában hordták az otthonról hozott élelmet. Paládi-Kovács Attila még folklórjukról is összefoglaló ismertetést ad, a német, szlovák gyökerű hiedelmekről, a bányatörpéről, bányaszellemről, a kígyókőről, varázsvesszőről, mondásaikról, dalaikról (Paládi-Kovács 1985: 312–317).
A kibányászott vaskövet megpörkölték. A vaspörköléshez a vaskövet kosarakba rakva lovak hátán, terhelőnyergen (31. ábra) hordták a kohókhoz. Egy lóra két kosarat akasztottak Ez a kőkas függőleges mogyorólécekből készült, harántul mogyorófavesszővel fűzték keresztül, ez tartotta össze. Száját bőrrel szegték be. A két kast a ló hátán két oldalról gúzs tartotta össze a nyergen. A kohó mellett álltak a kürtő formájú pörkölőkemencék vagy rostok. Ezek körülbelül egy öl magasak, másfél öl szélesek voltak, három oldaluk fal, az elejük nyitott. A vaskövet faszénnel együtt rakták a kemencébe. A faszenet az aljára tették, erre került a vaskő, végül a kemence elejét is lezárták feketekődarabokkal (augitporphir). A kődarabok közt járt annyi levegő, hogy a faszén lassan eléghetett, a pörkölést elvégezte. A faszén elégése után a vaskő kihűlt, és a zárófalat lebontották. A pörkölt vaskövet kalapáccsal apró darabokra törték, hogy a még benne lévő idegen részeket elkülöníthessék. Az apraját sűrű rostával kirostálták. A kirostált gazt ezután vízbe tették, ahol a még használható vaskőföveny a fenékre ülepedett, s innen gyűjtötték össze megszárítani.

31. ábra. Terhelőnyereg
A vaskőolvasztás következett ezután. Az őskorban még olvasztógödrökben faszénnel redukálták a vasat. Később alakultak ki a különböző kemencetípusok. Az olvasztás régi technikáját a középkor végéig működő Sopron környéki magyarfalva-kányaszurdoki kohók (32. ábra) mutatják. Ezek a kora középkorban Európa-szerte ismert kemencék fejlett változatai. Kőből épített aknakemencék voltak, salakkifolyóval és mesterséges fújtatással. A kőalapozású kemencébe vasérc és faszén keverékét adagolták, majd begyújtották. A hőmérséklet növelését fújtatóval érték el. A befúvócsövet a fenékrésznél vezették be, s vele szemben alakították ki a salakcsapoló nyílást. A salak magas hőmérsékleten megömlött és kifolyt a kemencéből, a vasszivacs pedig a kohó fenekére rakódott le. Ezekből a kemencékből fejlődtek ki a nagyolvasztók (Gömöri 1979).
A kohászat fejlettebb technikája egyező volt az egész ország területén. A kohók általában másfél ölnyi magas kürtők voltak, kerek belsejüket tűzálló agyaggal tapasztották ki. A kohót először faszénnel megtöltötték, alul meggyújtották, és ha az izzó széntömeg süppedni indult, akkor kezdték meg a vaskő feltöltését – váltakozva szénrétegekkel. A szenet és a vasat is kosarakban hordták fel a kohó szájához. A lezárt kemencékbe mintegy 12 óra hosszat vízi erővel mozgatott fúvók segítségével levegőt adagoltak az égéshez, s közben az olvasztás alatt kohónyárssal ellenőrizték a szénmennyiség 254növelésének vagy apasztásának szükségességét, a tarackot pedig többször kiszúrták. Amikor a kemence tartalma már megsüllyedt, alul a kohó száját kibontották, és a fenekére gyűlt nyersvasat, más néven kenyérvasat vagy vasbucát kifeszítették a kemencéből. Másfél öles hosszú fogóval megfogták, kihúzták, tőkére tették, szénporral betemették, hogy meg ne hűljön. Aztán még tüzesen két vasvágó fejszével két oldalról kezdve kettévágták. Hogy a fejszék meg ne szoruljanak benne, ék alakú mákóval feszítették a vágás helyét. A vasolvasztó kemencék, kohók végtermékét, a cipó alakú, erősen salakos, részben szivacsos szerkezetű fémvasat, vagyis vasbucát a verőkbe, hámorokba szállították (Heckenast 1980).

32. ábra. A kányaszurdoki (Magyarfalva, Sopron m.) vasolvasztó kemence rekonstrukciós rajza
A hámorok, más néven vasverők a 11. századtól működtek, s Franciaországon keresztül terjedtek el kelet felé. Felülcsapó vízikerékkel a folyóvíz erejét és az esés 255energiáját egyesítették a fújtató és a hámorkalapácsok mozgatására. Magyarországon a 14. század közepétől van róluk tudomásunk. Legrégibb adatunk Körmöcbányáról való, 1331-ből vízikereket, víz melletti kohót és vízzel hajtott kölyűket, zúzókat említ. Ugyanebben az időben a Sajó, Csetnek, Murány és Turóc völgyében elég bővizűek voltak a folyók, s a hámorok üzemeltetését egész évben biztosították. A 15–16. századból már sok hámorról tudunk: a Gömör-Szepesi-érchegységben, a Szegességben, a Sajó völgyében, a Garam vidékén, a Dunántúlon Pécsváradon, Rohoncon, Szalónakon, Lékón és Buda mellett Felhévizen, s végül Erdélyben Torockón (Heckenast 1980). Itt a leghíresebbek a szentkeresztbányai, fülei vashámorok voltak, egyenként évi 20, ezer mázsa nyersvasat, 7 ezer mázsa öntvényt állítottak elő (Orbán 1868-1873: I. 82). A 18. század közepén működött a Közép-Dunántúl egyetlen vasolvasztója és hámora Kislődön.
A hámorok egy fedélen kívüli és egy fedél alatti részből álltak. Fedélen kívül volt a duzzasztó vagy duntató, kiszélesített vízmedence, ahonnan az összegyűlt víz a zsilipbe folyt. A kisrekesztő kétkarú emelő módjára egy ágasfából állt, ezen feküdt a gém, aminek egyik végéről lógott le a rekesztő, s a zsilipet úgy zárta le, hogy a víz a kiskerékre folyjon. Ez mozgatta a fúvókat. A nagyrekesztő szintén gémes szerkezetű volt, a nagyrekesztő zsilipjét mozgatta, ami a nagykerékkel hajtott nagyverőt járatta. A fedél alattii részben állt a fúvó, ez fújtatta a levegőt a szélvezetőn át a tűzhely fenekén lévő parázsra. A tűzhelyhez magas kémény tartozott, alul nagy üregű nyílással, ebben izzították a vasat. A nagyverőt vagy kalapácsot a nagykerék mozgatta, állványát az első és hátsó ágas tartotta. Alatta tőkében állt a vasüllő, rajta nagy pöröllyel ütötték a vágót (Jankó 1893b: 29).
A vas feldolgozása a hámorban úgy történt, hogy a kettévágott vasbucót szén közé a tűzhelykemencébe rakták és behintették vastörmelékkel. Ez megolvadva a buca vasával egyesült, más része fenékvasként a fenéken gyűlt össze. Az izzó félbucát a verő alatt a vágóval darabokra vágták, ugyanígy a fenékvasat is. A darabokat a nagyverővel nyújtották, alakították, a kalapácsolással eltávolították a salakzárványokat, s így kapták a kis karbontartalmú lágyvasat. Ebből kovácsolták a singvasat, ekevasat, a szabadságharc alatt kardot, szuronyt, és ágyúkat öntöttek. A kapákat kisebb kapaverőkkel kovácsolták, ezek emelkedése, ütése nem volt olyan nagy, mint a nagyverőé (Jankó 1893b: 31–32). A hámorokat a kohászati nagyipar szorította ki a használatból. Legtovább – századunk közepéig – a mezőgazdasági szerszámokat előállító mecenzéfi vasműveseknél és a szentgotthárdi kaszagyárban működtek.
A fémműves települések társadalmát Torockó példáján tanulmányozhatjuk. A bányászoknak, zsákhordóknak évszázadok alatt kialakult szervezetük volt – választott elöljáróval, felügyelővel, bíróval, hajdúval. A bíró hozott ítéletet a felmerült ügyekben, és a hajdú végrehajtotta. A vaskő kovácsvassá való átalakításához a szénégetők, lóhajtók, szekeres gazdák, kohósok és verőkovácsok szoros együttműködésére volt szükség. A szénégetők Szent Györgytől Lucáig kint égették az erdőn a faszenet. A lóhajtók pénzért, hideg élelemért bányafát vontattak télen, a vaskövet fuvarozták a kohókhoz vékony kosarakban, nyáron pedig a faszenet hordták szénkosarakban. Gyalogosan vezették – kötőfékkel – az egymás farkához kötött, libasorban haladó lovaikat, öt-hat mokány lovat. A szekeres gazdák a nagyobb fuvarokat bonyolították le. A pörkölés és olvasztás a kohósok dolga volt, míg a verők, hámorosok vízikerékkel mozgatott mázsás kalapácsaikkal idomították a kohókból ideszállított vasat singvassá, ekevassá, kapa- és acélos kaszavassá. Ezt dolgozták fel a cigánykovácsok, szögeket, kapákat, sarlót és patkót készítettek, a magyar kovácsok pedig lakatosmunkát végeztek, szerszámokat, edényeket, eszközöket, vasalásokat csináltak 256megrendelésre. A vasat fehérizzásig nem hevítették, ezért hidegkovácsoknak is hívták őket. A ranglista tetején a bányagazdák, verősgazdák álltak mint résztulajdonosok, a vasváltók pedig az értékesítéssel foglalkoztak (Kós 1971).
A vastermelés lassú fejlődését a 18. században Reaumur francia tudós újításai, munkát könnyítő eljárásai indították meg. A mai nyersvasgyártás alapját a gőzgép felfedezése vetette meg azzal, hogy az olvasztók fúvatásának problémáját megoldotta, és a faszenet a koksz váltotta fel a 19. század első felében. A múlt század közepe óta a vaskohászat módszerei lényegében nem változtak, viszont a kisebb üzemeket a nehézipari nagyüzemek váltották fel. Ezek néprajzi vizsgálata már a munkásosztály hagyományainak kutatási körébe tartozik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi