PÁRTA

Full text search

700PÁRTA
A leányfejre az előhajat rögzítő hajszorító s az ünnepélyesebb homlokpántok, koszorúk, párták illettek. Ezeknek a „főleányokhoz illő” koronaszerű gyöngyös, ékszeres, tollas fejdíszeknek (Apor P. 1972: 27) jóval egyszerűbb változatát, a tarkón selyemszalaggal megkötött, rézlapokkal díszes pártát örökítette meg rajzolója a 17. század végén egy kolozsvári polgárlányon (Viseletkódex 1990. 24. kép). A Radvánszky Béla által megkülönböztetett 16–17. századi pártatípusok, a karikapárták, elő- és kontypárták közül ez a típus a karika- vagy koszorúpárta, a „magyar párta”, amelyet a pántlikával a fejmérethez igazítható abroncsa és a megkötést takaró szalagbokor különböztetett meg az északabbra élő szlávok és az erdélyi magyarság közé ékelődött szászok rögzített kávájú pártáitól (Ú. Kerékgyártó A. 1937: 48).
A főúri hajadonok vagyont érő pártáit – ötvösök, hivatásos hímvarrók, gyöngyfűzők alkotásait – másoló párták, amelyek a kis- és köznemesek, a polgárlányok fejét díszítették, az előzőknek csupán szerény utánzatai. Díszeik agyagpaszta, csont- és üveggyöngyök, réz- és bronzszálak, -spirálok, flitterek voltak. Még egyszerűbbek lehettek a parasztlányok pártái, ámbár módosabbjuk számára a párta kellékei beszerezhetőek voltak. A 17. század közepén Szombathelyen a „hajfonjo”, a „szalak szy”, az „aranyas pantlika” és a párta díszítésre alkalmas csecsebecsék mellett kész „paraszt giöngiös parta”, sőt bársony-, szőr- és cérnapárta, pillangós párta is kapható volt (Horváth A. 1956: 1–4). Jó félszáz esztendővel ezután, a görög kereskedők országosnak mondható bolthálózatában kész párta már nem, de „pártának való drót” és egyéb tartozékok bőven szerepeltek a kínálatban. Ekkorra már a szegény sorú és gyermeklányok is pártát viseltek Debrecenben, s a mezőségi Széken a szolgálatba lépő leányok „három márjásos”, „Tisztességes pártára” alkudtak (Szabó T. A. 1980: 397). Debrecenben „gyönggyel megrakott végű tűk” rögzítették és díszítették a cívislányok pártáit, akárcsak Kecskeméten, ahol karikapártáikat a katolikusok színes, a reformátusok fekete szalaggal kötötték meg (Zoltai L. 1938: 288–289; Ú. Kerékgyártó A. 1937: 101–102).
Amint a divatot diktáló előkelő nemes- és polgárlányok elhagyták a pártaviseletet, az alsóbb néposztályok körében is követőkre találtak. 1818-ban az Őrségben pl. „már eldobták” (Mészöly G. 1917: 102) s a Rábaközben is már csak a „leánykák” viselték a gyöngyös szűzpártát. A nyugati divathatásnak kevésbé kitett tájakon, így a matyóknál az ezüstös, az Ipoly mentén a „sík aranyos párta” (Szeder F. 1819: 42–43) túlélte azt a néhány évtizedet, amikor ez a fejdísz szinte országszerte divatjamúltnak számított. Az 1860-as évek nemzeti érzelmű mozgalmai ugyanis parasztpolgári, iparos, sőt még úri körökben is felelevenítették viseletét, és a párta az európai díszöltözetek fejékeinek vonalát követő diadém formában, a frissen gazdagodó tájak parasztpolgár leányainak ismét ékessége lett. A Sárköz századunk eleji kutatója, Kovách Aladár (1907: 83, 86) még nyomon kísérhette, hogy a régies tülökpárta múlt század végi utóda miként egyesítette a korabeli leánydíszek valamennyi változatát. Első rétege, a homlokbársony felett a középbársony a karikapártának felelt meg. Legfölül a nagybársony vagy nagypárta a közepébe illesztett legmagasabb díszével, a tarjaggal, a diadém alakú előpártákat idézte.
Amint legkorábbi, 17. századi képes adataink a „kolozsvári polgárleány”, a „székely hajadon” pártáiról (Szendrei J. 1908: 9; Viseletkódex 1990. 24. kép) Erdélyből származnak, itt is ragaszkodtak hozzá a legtovább. A párta különösen a torockói, még inkább a kalotaszegi falvakban szinte napjainkig jelentkező újításokkal bizonyította életképességét: 701volt, ahol a homlokra súlyosodó pártaabroncs magasodott a torockóihoz hasonló négy hüvelyknyire, másutt a fejtetőre helyezett karikapárta közelített középen tornyosodó gyöngyeivel a diadémszerű pártákhoz. Erdély székely lakta keleti szélén és a Barcaságon, ahol a leányok karikába tűzött hátihajat viseltek, hosszan fennmaradt a kontypárta is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi