SALÁTA, SAVANYÚSÁG

Full text search

SALÁTA, SAVANYÚSÁG
A saláta szó a magyarban (és számos más európai nyelvben) olasz eredetű. A magyarban 1500 körül bukkant fel ‘fejes saláta’ jelentésben, de ‘különféle salátanövények’ és a ‘saláta mint étel’ jelentésben is használatos már a 16. században. Az olaszban egyébként ez utóbbi az eredeti jelentése. A saláta étel a korstílust meghatározó reneszánsz olasz konyháról sugárzott ki Európába az elit kultúrában. Közép-Európa déli övezetében a saláta-savanyúság a népi táplálkozásba is jellegzetesen beépült. Az Észak és Dél közti különbség e tekintetben a második világháborúig nagyon szembetűnő például a német nyelvterületen (Wiegelmann, G. 1967: 26., 5., 25. térkép; Wigelmann, G. 1992).
A mintaadó olasz saláta zöldnövényekből sóval, olajjal és citromlével vagy ecettel frissen készült savanyúság. Itáliában nem tartozott ide a savanyú káposzta, hiszen káposztát egyáltalán nem savanyítottak egész évre előre. A Zrínyi- és a Tótfalusi-szakács-könyv a 17. században a sokféle zöld levélből kevert miskulancia salátát, a cikória fiatal leveléből és gyökeréből, kerti fejes salátából, friss uborkából és friss káposztából készült salátákat említi közösen. Ezenkívül endívia (bodros levele) és spárga szerepel még a fő-úri receptgyűjteményben, torzsa saláta (lapué, kerti salátáé) a középrétegeknek nyomtatott kötetben. A salátákat sóval, olajjal, ecettel keverték, a tetejére cukor kerülhetett. Az olaj olykor olíva, többnyire azonban hazai. Az olaj helyére forró szalonnazsír is léphetett. A zöld salátanövényeket egyes receptekben meleg salátalével öntötték le. Savanyúság kovásszal való savanyítása is előfordult, de még nem uborkánál, hanem a torzsa saláta változataként. Az egész uborka gyorssavanyítása más módon történt. A téli időszakban, amikor nálunk kevés a zöld salátanövény, a friss salátaételek mellé savanyúság lépett. Egyszerű savanyú káposzta mellett savanyú uborka is. Ez utóbbi sós ugorka néven a 16. században már áruként is szerepelt. 17. századi recept szerint ez ecetes uborka volt, kaporral, sós ecetben eltéve (ugorkát télre sózni).
A saláta étel korabeli étrendi helyéről a Zrínyi-szakácskönyv tájékoztat, amennyiben bemutatásukat csatlakoztatja a sültekről szóló fejezethez. A Thurzó-udvar 1603. januári étlapján 62 étkezésből hétnek a menüjén szerepelt saláta (saláta ecettel és káposztasaláta), többnyire közvetlenül a pecsenye mellett. A gyulafehérvári szabócéh 1596-ban a céhlakomákról rendelkezve a pecsenye mellé ugyancsak salátát rendelt. Ugyanez a többi fennmaradt 16–17. századi céhlakoma-szabályzatból hiányzik, noha azok egyébként igen részletesek. Van, ahol a salátát az zárhatta ki, hogy a sülthöz édes töltelékű bélest ettek.
512Marx Rumpolt közép-európai parasztok ünnepi étrendjein is tud salátáról a 16. században, amire bajorországi példaként ecettel-tormával elkészített céklát említ meg. A Tótfalusi-szakácskönyvben a böjti ételek közt szereplő saláták önálló fogások is lehettek. Saláta előételként nem bukkant fel, s a magyar étkezési rendben sem ez, sem az önálló salátafogás jellegzetesen a későbbiekben sem szerepelt.
A 18. században a parasztok növényeként és fűszereként terjedő paprikát a felső társadalmi rétegek étkezésükben először savanyúságként fogadták el. (Paprika, Török bors .. a’ mellynek a’ hüvelykeit zölden apró ugorkák között etzettel bé-tsinálva főtt, sültt (!) hús mellé még az Urak’ asztalára-is fel-adják, mások ismét tzékla vagy-is veres répa közzé teszik. Veszelszki A. 1798: 125–127.)
A saláta-savanyúság ételek időrendjét, étrendi súlyuk táji változatait hiányosan ismerjük a 18–20. századi parasztkultúrában. Sokfelé gyűjtögették tavasszal a mezőkön, laza talajon növő vadsalátát (Valerianella, egyéb elnevezései mezei-, kikeleti-, pap-, madár-, galambbegy-, báránysaláta), melynek levelei már a hó alatt fejlődnek, és igen jók salátának. Volt kerti változata is. A fejes salátát régebben nem palántálták szét, hanem úgy hagyták a kertben, ahogy vetették. Így magasabbra nőtt, több levelet hozott (Knézy J. 1977: 59). (Talán ilyennek a torzsájáról szóltak a 17. században is.) Mindkettőből országszerte készítettek ecettel-olajjal/szalonnazsírral friss salátát. Ezt a Dunántúlon és az Alföldön egyaránt gyakran megfonnyasztva csinálták: forró salátalével öntötték le. (Az eljárás egyébként a felső társadalmi rétegek konyháján is szokásban maradt a 19. században, Czifray I. 1840: 474–479.) A friss uborkasaláta kora tisztázatlan a parasztságnál. Nyugat-Dunántúlon megfigyelhető, hogy gyakorisága a 20. században nőtt meg. Ott rendszeresen ették a száraz lisztsterc ételhez, amihez korábban tejet, aludttejet kanalaztak. Az aludttejet aztán az uborkasalátába is beletették. Délnyugat-Dunántúlon – ahol más tájakhoz viszonyítva nagyobb volt a friss saláta fogyasztása – hagymából, valamint retekből is csináltak salátát sóval-olajjal-ecettel. Karikára vágott ecetes hagyma előfordult másutt is, mint téli, helyenként böjti étel (Bálint S. 1975–1979. II. 140; Schwalm E. 1989: 416). Csak a Délnyugat-Dunántúlon tudunk babsalátáról is már az 1900 körüli években. Köznapi használata mellett e formában is állhatott a karácsonyi bab a karácsonyi vacsora ünnepi étkezésén. Ugyanebben a körzetben nem mondja újnak a salátás krumplit Kardos László az 1940-es évek elején. Céklasaláta a 20. században sokfelé szokásos volt. A múlt század végén a palócföldi Egerbocson lakodalmi étrenden is szerepelt, éspedig a levesből kiemelt főtt hús mellé mártás helyett (Schwalm E. 1974: 312.).
A Szeged alsóvárosi Havi Boldogasszony-templom augusztus 5-i búcsúnapját a környékbeliek tréfásan kovászos uborkás búcsúnak nevezték, mert a jelen század elejéig alsóvárosi szegény asszonyok a templom közelében hosszú sorokban kínáltak kovászos uborkát kisdézsából, cserépfazékból a messziről gyalogszerrel érkezett búcsúsoknak (Bálint S. 1975–1979. II. 142). A 20. században egyébként a kovászos uborka házi készítése mindenfelé szokásos volt.
A télire kifejezetten savanyúságnak eltett saláták közül az uborka pecsenye mellé járt a lakodalomban az ormánsági Vajszlón az 1820-as években (Jeremiás S. 1827–28/1954: 527). Pintérháztartás saját felszerelésében „két akós hordó káposzta” mellett „egy ugorkás hordót” írtak össze 1806-ban a somogyi Marcaliban, hasonló a század első felében parasztháztartásban is előfordult (Knézy J. 1991: 54; Knézy J. 1984: 151). Nagykőrösön már a 19. század első felében jelentős volt a kereskedelmi uborkatermesztés. Maguk 513tartósították, és ecetes uborka formájában szekéren szállították rendszeresen Pestre és más városok piacára. Nyilván fogyasztották maguk is. A somogyi Csökölyön viszont parasztháztartásban Knézy Judit a kovászos és ecetes uborka készítését egyaránt csak az 1900-as évektől számítja (1977: 58).
A fűszerpaprikát termelő övezetekben már a 19. században rendszeressé vált a paprika savanyítása. Ez ott helyenként olyan fontos étel lett, hogy a napszámosoknak parasztgazdánál való élelmezéséről szóló 1899. évi országos összeírás csak ezt a savanyúságot említi meg (Bács-Bodrog vm. apatini járás, Mezőgazdasági munkabérek 1899: 24). A Duna-Tisza közének déli felén a 19. század végén saját használatra már igen komoly mennyiségeket savanyítottak. Kecelen nagyobb parasztgazdaságokban, ahol napszámosokra is számítani kellett, a paprikát 6–7 hektoliteres hordóban vagy akár két öthektós hordóval tették el. A régi eljárás itt a törköllyel való savanyítás volt. A 20. század elején még csakis hegyes fűszerpaprikát savanyítottak, a termés végét, ami nem érik be. A húszas évektől használták a bogyiszlói fajtát és az édes paradicsompaprikát is. A hordó vagy dézsa aljába törköly került, rá egy sor paprika és így tovább váltakozva, míg az edény megtelt. Az egészet felöntötték gyengén sós vízzel. A dézsák fedelét rácsavarozták, a hordó deszkafedelét kővel nyomtatták le, hogy a paprika a lében legyen. A harmincas évektől kezdtek a fiatalok áttérni az ecettel való savanyításra törköly helyett, de a termelőszövetkezet szervezéséig még mindig a korábbi nagy mennyiségben. Ezt ecetes, sós vízzel öntötték fel. Mind a törkölyös, mind az ecetes paprika közé szoktak kevés, almányi nagyságú görögdinnyét, később zöld paradicsomot is tenni (Kisbán E. 1984a: 786). Ugyanakkor somogyi parasztgazdánál paprikát legfeljebb 30 literes edényben, ecettel tettek el (Knézy J. 1977: 59), az Őrségben pedig egyáltalán nem (Kardos L. 1943: 89–94).
Használták salátaként a télre savanyított főzeléknövényeket is, a savanyú káposztát, körzeteiben a savanyú répát nyersen. Ezeket erre a célra gyakran olajjal vagy forró zsírral öntötték le. A paprikasavanyítás korai formája lehet a hordós káposzta közé rakott néhány sor erős paprika, ami vele együtt savanyodott meg.
A délnyugat-dunántúli, viszonylag erőteljesen salátafogyasztónak mutatkozó körzet egyúttal az a terület, ahol a tökmagolaj használata legtovább, helyenként máig fenn-
maradt. Az olaj többségét salátán fogyasztották el. A jelenség az Alpok aljai területen Stájerországig figyelhető meg.
A régi paraszti ünnepi étkezésen a levesben főtt húst mártással ették, a pecsenye pedig még a lakodalmi ételsornak sem volt elmaradhatatlan eleme. A módosabb lakodalmakban azonban – mióta a 18. század végétől ételsorokat ismerünk – mindig volt pecsenye. Itt lehetett a saláta helye is, téli savanyúság formájában, mivel a lakodalmak rendszerint télre estek. Az Alföldön a pörkölt a 19. század derekától került fel fokozatosan a lakodalmi étrendre. Ez új lehetőséget kínált savanyúság tálalására húsételhez. A 20. században szokásos lakodalmi savanyúság ecetes uborka, cékla vagy paprika volt, ha nem kompótot tálaltak a helyén a pecsenyéhez. Káposzta ide túl közönséges lett volna.
A Duna-Tisza közén a savanyú paprika a nyári félévben a reggeli állandó étele volt, lehetőleg szalonnával és főtt krumplival vagy kenyérrel. A változatosabb téli reggeliken is sokszor megjelent. Savanyúság a disznóölés utáni hetek zsíros ételei, köztük sült hurka, töpörtyű mellett mindenütt gyakran szerepelt. Ugyancsak egész éven át fogyasztották az alföldi pörkölt mellett. Böjti időszakokban vagy máskor is szegény helyen a friss levélsalátát, 514hagymasalátát ették önálló ételként is, kenyérrel. Ugyanígy télen a savanyú káposztát is. Salátáról önálló fogásként vasárnapi étrenden rendszeresen csak Délnyugat-Dunántúlról tudunk (Kardos L. 1943: 249), ami erősíti e terület sajátos helyzetét a salátaételek tekintetében.
A savanyúság helyén a nyári félév hideg mezei étkezésein gyakran állt nyers hagyma, nyers uborka, esetleg retek, csípős paprika és később a Magyarországon az 1870-es évektől kezdve terjedő étkezési zöldpaprika.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi